Analize sange

02-02-2015
CosminDany
Nu este medic/terapeut
CosminDany
BUna ziua in urma analizelor, sex Masc 26 ani
MCV 77.6 ( 80-96 )
MCH 26.2 ( 28-33 )

Colesterol 204 (100-200)
AST TGO 66 (17-59)
Aslo 200

in urma interpretarii mi s.a spus ca sunt ok, ast tgo e de la fierea lenesa ( daca asa o fi ), insa restul nu stiu ce semnifica, daca ma puteti ajuta..multumesc anticipat
3 comentarii
0
28-06-2015, ora 13:40
lachriss
lachriss
Buna ziua. Daca hemoglobina este in limite normale, faptul ca indicii eritrocitari sunt mici indica o carenta latenta de fier. Sindromul de hepatocitoliza asociat cu hipercolesterolemia usoara s-ar putea sa indice o steatoza hepatica (fierea lenesa nu determina cresterea transaminazelor). Va recomand sa faceti o ecografie abdominala, Ag HBs, Ac anti HCV si sideremia. Atentie la regimul alimentar (evitati grasimile si zaharurile rafinate).
0
28-06-2015, ora 14:29
CosminDany
Nu este medic/terapeut
CosminDany
Va multumesc pentru raspuns, de fiere stiu ca este mai " lenesa ", aceste analize si multe altele : cardiologie, oftalmologie, eco abdominala, rmn cerebral si cervical, orl, endocrinologie...le.am facut din cauza unor ameteli..vertijuri pe care le mai am..credeti ca ar putea fi din cauza carentei mici de fier ? Va multumesc anticipat !
0
30-06-2015, ora 17:29
lachriss
lachriss
Carenta de fier se produce fie datorita unui aport insuficient (ex dieta vegetariana), fie datorita unor pierderi mici si repetate de sange.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
27-05-2022, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medic Chat
Întreabă un Doctor online
Rapid    Confidențial    Anonim
Cu Medic Chat ai peste 200 doctori din 40 specialități medicale.
Vezi doctori disponibili

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.