Atac cerebral, epilepsie...

06-12-2014
MrCosmin
Nu este medic/terapeut
MrCosmin
Buna seara, in primul rand as dori sa primesc sfatul unui medic sau macar pararea unuia. Am 19 ani si de un an de zile viata mea de familie s-a schimbat total. Tatal meu dintr-un om cu zambetul pe buze a ajuns sa fie nervos 90% din timpul in care stau cu el si nu il regasesc pe omul care m-a crescut 18 ani.
Acum 1 an si 2 luni, tatal meu a suferit un atac cerebral pe partea stanga din cate am inteles. Lucrurile s-au intamplat treptat, nu ne-am dat seama de acest lucru de la inceput adica in cca 3 zile a devenit treptat inconstient. La spital ni s-a spus sa ne pregatim pentru ce este mai rau... oarecum adevarat pentru ca acum lucrurile au cam scapat de sub control...Dupa primul accident vascular circa 3-4 luni lucrurile au fost oke.. dupa care intr-o dimineata l-am gasit cazut in sufragerie...am ajuns din nou la spital, de urgenta... avea hemoragie pe nas si pe gura... ni s-a spus ca a facut alt accident vascular... si ca are si epilepsie... mhm... De atunci plange mereu, considera ca noi avem ceva cu el si se asteapta mereu sa moara.A ajuns aproape sa ne urasca pe amundoi. Face convulsii aproape saptamanal si uneori chiar mai multe intr-o zi. Ma simt neputincios sa il vad cand este pe cazut si face ca un porc cand este taiat. Imi este tare frica ca intr-o zi o sa cada si o sa se loveasca atat de tare la cap incat o sa moara.Este nervos in fiecare zi, il enerveaza orice...Doctorul la care merge este tare nepasator... ii baga pastile peste pastile... eu cred ca tratamentul nu este bun.. mai cunosc pe cineva cu epilepsie dar nu face convulsii atat de des.. din cate am inteles lobul frontal al creierului sau a fost afectat pe partea stanga... Cred ca este intr-o depresie destul de puternica si nu accepta sa mearga la un psihiatru...Deci habar nu am ce trebuie facut..dupa convulsii este inconstient cateva ore sau poate chiar toata ziua... Un sfat.. o indrumare...
1 comentarii
0
12-12-2014, ora 09:09
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Neurologie, SUCEAVA
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Trebuie convins sa mearga la psihiatru, sau macar incercati sa mergeti voi sa vorbiti cu unul sa ii cereti un sfat. Pe de alta parte, pentu crizele convulsive exista multe posibilitati de tratament, se poate incerca schimbarea schemei de atatea ori pana se obtine reducerea frecventei crizelor, fara a avea totusi o certitudine de eficacitate. Exista epileptici care raspund din prima la primul medicament si nu fac deloc crize si exista altii care si dupa 3 anticonvulsivante combinate tot fac crize. El ce schema are actual (nume medicament si doza pe zi)?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Top 10 aplicații de smartphone pentru epilepsie
  • Un grup de celule din hipocamp asociate cu comoțiile și pierderile de memorie
  • O nouă terapie pentru managementul crizelor convulsive?
  • Cum afectează Neurontin și Lyrica sinapsele creierului?
  • Opto-vTrap: un nou instrument dezvoltat de cercetători, ce ar putea fi utilizat în viitor pentru tratamentul epilepsiei
  • O peptidă protejează neuronii atât împotriva bolii Alzheimer, cât și a epilepsiei
  •