Atac de panica si anxietate | Forumul Medical ROmedic

Atac de panica si anxietate

73 comentarii 1 2 3
0
09-05-2014, ora 20:51
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Pai tocmai faptul ca homeopatia se uita doar la simptome face ca boala (atacurile de panica/ sau anxietatea) sa nu fie influentata semnificativ.

Eu unul nu cunosc absolut nicio dovada a vreunui pacient care sa fi obtinut remisiunea atacurilor de panica doar prin homeoterapie (neinsotita de psihoterapie).

Poate il intrebati si pe homeoterapeut daca exista - poate ca e doar o limitare a mea si nu cunosc destule- dar chiar si in ultima carte scrisa despre utilizarea homeoterapiei in bolile psihice nu este mentionat absolut nimic despre remisiunea bolii - chiar titlul cartii este Homeopatie in psihoterapie (2013)
0
09-05-2014, ora 23:17
lara_marik
Nu este medic/terapeut
lara_marik
Tot ce pot sa va spun este ca am mers la acest homeopat de-a lungul anilor pentru diferite motive. Un motiv de ex a fost ca in sarcina am avut la un moment dat colul scurtat si medicul ginecolog mi-a recomandat repaus la pat de la 24 de satptamani. Nu imi mai aduc aminte ce anume mi-a dat medicul homeopat dar cert este ca mi s-a lungit colul (dovedit ecografic). Nu stiu daca ati fost sau ati discutat vreodata cu un medic homeopat desi banuiesc ca ati facut-o, dar ei se axeaza f mult pe latura psihologica a persoanei. Iti pun intrebari despre viata, sentimentele pe care le aveti, identifica blocajele emotionale, traumele suferite si de care nu ne dam seama. Tratamentul se face individual pentru fiecare persoana. Un homeopat bun nu iti da medicamente uitandu-se la analize medicale ci ascultandu-te. Simptomele sunt cele mai importante pentru a-ti da tratamentul adecvat in homeopatie. Iar daca atacurile de panica sunt prin excelenta un 'manunchi' de simptome ma gandesc ca ma va ajuta un tratament homeopat corect dat. Eu nu spun ca nu sunt bune si sedintele de psihoterapie dar daca in cazul meu am reusit sa trec o data acum 8 ani peste atacuri de panica sper ca sunt destul de puternica sa trec si acum. Ideea este ca acum s-au manifestat in alt mod si nu eram sigura ce sunt acele simptome. In momentul in care am realizat ca sunt atacuri de panica am reusit sa le diminuez forta in sensul ca in timpul ultimului atac de panica am simtit ca voi avea unul si atunci am incercat sa ma gandesc la altceva. M-am gandit la un cerc care se invarteste. Asta este un truc pe care ne-a invatat profesoara de psihologie din facultate sa il facem atunci cand ne este frica de caini. Adica daca trecem pe langa un caine sau mai multi, pentru ca ei sa nu ne simta slabiciunea si sa ne latre sau sa vina dupa noi da ne gandim la un cerc care se invarteste. La mine a functionat de multe ori si nu numai cu cainii. Am observat ca te relaxeaza acest lucru. Probabil ca, creierul este ocupat cu cercul si nu mai este atent la altceva. Nu stiu explicatia exacta.
0
10-05-2014, ora 21:31
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
In cazul in care homeopatul dvs a reusit sa va dea ceva si v-a lungit colul uterin nu pot sa mai aduc alte argumente - foarte probabil ca o sa reuseasca si cu atacurile de panica. Mult succes!
0
10-05-2014, ora 23:23
lara_marik
Nu este medic/terapeut
lara_marik
De fapt este o expresie a ginecologilor chestia cu colul uterin lungit. Cand ai iminenta de avort colul se scurteaza si apoi se deschide pt a iesi copilul. Trebuie sa stai in pat si sa nu faci nimic ca sa nu pierzi copilul. Medicul homeopat nu mi-a lungit colul la propriu ci mi-a dat ceva pt ca acest col sa se inchida si sa se lungeasca, adica sa fie ca la o sarcina normala. Imi cer scuze dc s-a inteles altceva.
0
06-06-2014, ora 10:29
popida_felicia
Nu este medic/terapeut
popida_felicia
Eu am avut aceste stari de anxietate si de panica f multi ani.Le-am tratat si eu cu medicamente si de la pshihiatru si homeopatice si naturiste fara vre-o reusita.Tot pe situri asemanatoare am gasit o postare a unei doamne cum ca s-a tratat altfel si am incercat si eu.Da, a avut mare dreptate pentru ca acum am inteles de ce faceam acele stari de rau si am facut si eu aceasta sa zic terapie la distanta.Am lucrat cu o terapeuta f buna si prin telefon si prin email, messenger.Deci am facut asa;metodele mi le-a dat pe email.La telefon mi le-a explicat mai clar.Multe metode de echilibrare a emisferelor cerebrale, de echilibrare fizica a mea, de eliminare a cauzelor care produceau aceste stari, de eliberare emotionala a unor radacini emotionale din copilarie sau in urma unor traume (in cazul meu soc la electrocutare, frica la examen, emotie la inec si altele pe care nu le pot expune)), de echilibrare a ceakrelor, de inlocuire a gandurilor statice de boala cu idei pozitive bine formulate si repetate zilnic, de incarcare energetica a mea si multe alte metode, pe care le faceam eu zilnic.Si uite asa m-am facut eu bine.Acum ma simt ff bine am alte ganduri bune si mi-e mai bine ca oricand.Multe din metode sunt pe internet dar daca nu stii cum sa le aplici treci peste ele.Vreau sa spun ca nu medicamentele te vindeca si tu singur daca te ajuta si sustine o persoana care are pregatire in acest sens asa cum am gasit eu.Nici eu nu am stiut ca nu e bine sa citesti pe forum bolile altora adica simptomele lor pentru ca le traiesti al citire si se manifesta apoi la tine.Asa am invatat multe prin terapia asta, sunt metode simple usor de facut dar trebuie indrumare si sustinere energetica pentru ca daca faci singur incep curatarile si mai sunt neplaceri, dar atunci terapeutul te ajuta energetic.Eu am descris destul de amplu cum m-am tratat eu, daca cineva doreste sa faca aceasta terapie sa-mi scrie pe mes.sa auzim numai de bine
0
08-06-2014, ora 04:13
Alin1975
Nu este medic/terapeut
Alin1975
Salut.Am 39 de ani, ma lupt de 6 ani de zile cu atacuri de panica.Sint casatorit si am o fetita de 7ani. Am accesat site-ul acesta si sper sa gasesc o solutie...!!!!Am tratament de 6 ani.ansilan si anafranil.Am mers si la psiholog.Cel mai rau e ca nu pot iesi in afara orasului.Am fost la buc de 5, 6 ori pt analize etc, dar nu a fost drum fara atacuri de panica.Pana nu veneam acasa nu ma lasa.Am prins o foarte mare teama sa mai plec.In afara de asta am saptamani intregi cu ameteli puternice!!!!Sufar f mult din cauza ca nu pot pleca cu familia nicaieri.va rog sa imi rasp daca ma puteti ajuta.Astept un rasp.
0
10-06-2014, ora 12:58
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Tratamentul tau Alin include substante a caror eficienta in controlul atacurilor de panica este semnificativ depasita de unele medicamente mai noi. De asemenea Ansilan e o benzodiazepina cunoscuta a da dependenta daca e administrata frecvent si timp indelungat. Intreaba medicul psihiatru daca nu ar exista si optiuni mai eficiente de tratament. La psihoterapeut de cate ori ai fost si la ce intervale de timp?
0
18-06-2014, ora 13:33
Psiholog Ana Cristina Badita
Psihologie, Sibiu
Psiholog Ana Cristina Badita
@ vladmld

Dupa 8 sedinte de psihoterapie este putin probabil sa observi o ameliorare semnificativa. Dupa cum a explicat psihoterapeut Oana Lup, efectul apare in timp si daca exista toate ingredientele necesare: pe langa tehnicile psihoterapeutice, la fel de importante sunt relatia terapeutica (de care este in mare parte responsabil psihologul, prin deschiderea, empatia, rabdarea si pregatirea sa, dar si pacientul) si factorii care tin de pacient (sustinere din partea familiei/prietenilor, motivatie, determinare, disponibilitate la efort, inteligenta etc.).
Merita incercat si in alta parte daca ai abordat aceste nemultumiri cu psihoterapeutul tau si nu a reactonat adecvat.
0
27-06-2014, ora 09:24
Psiholog Manuela Nicolae
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Manuela Nicolae
Buna ziua Alin,

Sfatul meu este sa continui psihoterapia (e nevoie sa gasesti un psihoterapeut cu care sa se lege o relatie terapeutica de incredere). De asemenea, cum a spus si colegul meu, cauta un psihiatru si discuta despre schimbarea tratamentului. E important sa nu te lasi doborat de anxietate. Accept-o, e acolo, dar provoac-o in fiecare zi, putin cate putin. Succes!
0
28-06-2014, ora 15:21
Roxanicaeu
Nu este medic/terapeut
Roxanicaeu
si eu ma confrunt cu atacuri de panica.ce am eu in plua ca senzatii sunt amorteli membre/cap/fata, gat, urechi. Asta ma inspaimanta. mentionez ca mi a murit mama in urma cu 4 luni...de atunci au aparut amorteli noaptea la degete. ma trezeam ai nu mai simteam ultimul dehet dar il masam si in mai putin de un min trecea. ce ma inhrijoreaza e ca miercuri spre joi noaptw am fost la urgente, m a luat xu o bataie a inimii mai ciudata apoi durere burta si amorteli.
calduri tremur, frisoane, vedere neclara. la spital la analize a iesit hemoglobina sub limita putin 12, 5 in loc de min 13, 5 si calciu 0.98 paarva in loc de 1, 14 min si pe langa toate astea la sange pO2 a iesit 36 iar min e de 83 si aata nu imi da pace ai liniate. am conaultat si alte pareri si toti zic ca de la panica a ieait asa dar a doua zi iar m am fus la irhente si iar a iesit rau acwasta analiza si se tipau la mine ca nu asta e ob mea si sa merg la paihiatrir.mentionez ca merg la psijolog de cand a muriy mama, am mom canf sunt mai bine apoi iar o iau de la capat daca aud vreo veate proasta dw cineva cunoacut. imi tot fac griji, oare e doar dw fond paihic ? amortelile aunt ciudate, uneori am si dwgetul aratator de la mana dreapta mai umflat parca. acum iau tay 2 calciu lactic de 3 ori pe zi plus magnwziu plus un med recomandat de la endocrinologiw unde am facut un eco si mi a zis ca aunt in regula med se numeate vagostabil
cine ma poatr ajuta cu un sfat, parerr?starile astea s au accentuat de cand medicul neurolog a recomandat un rmn cervical si cerebral ca sa excluda alte boli imune desi nu ma suspecteaza de asa cvea.numai la asta m am gandit si la o zi dupa a mai venit so veste ca a murit cinwca din fam si apoi au incepiy crizele..
0
04-07-2014, ora 00:10
PANAIT MIRELA
Nu este medic/terapeut
PANAIT MIRELA
Buna, Mirela e numele meu.In urma cu 5 ani am inceput sa am atacuri de panica, care se succedau cu rapididate(2-3 pe noapte, ajunsese sa imi fie frica sa ma pun in pat.Mi-am facut toate analizele posibile, totul era ok, dar starile de depresie si de anxietate erau zilnice.Presupun ca totul a inceput in urma decesului sotului meu(dar un an m-am tinut tare), aveam de rezolvat o multime de probleme, 2 scoli in paralel, 3 joburi(un job full time, 2 part -time), 3 credite in banci si 2 copii minori scolari.Am incercat tratamente diverse care nu au dat rezultate drept urmare m-am hotarat sa merg la sp, Obregia(nr9), unde m-au unflat cu benzodiazepine...la un moment dat mi-am exclus medicatia cu de la mine putere, a fost crancen(ceva gen dezalcolizare, cred).probabil le-am intrerupt prea brusc.Am fost o luptatoare, din nefericire acum mi-am pierdit increderea in mine, iar asta nu ma ajuta deloc !
Ideea e ca acum am trecut printr-o situatie stresanta iar senzatiile de presiune intracraniana, depresie, furnicaturi, dureri de cap, pusee de tensiune, palpitatii, insomnii etc au reaparut, am decis sa iau Xanax, dar nu e destul.Mi-am facut CT, Doppler cranio-cerebral si multe alte analize, totul e ok, Toti iti spun ca sta in puterea ta sa iti controlezi ceea ce simti, dar nu e asa usor.
Imi doresc un tratament naturist, nu imi pot permite un psihoterapeut(totul se rezuma la bani, din pacate), imi poate oferi cineva o solutie?
Multumesc !
0
08-07-2014, ora 19:55
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
daca doresti Mirela te pot pune in legatura cu o colega psihoterapeut care pentru unele situatii ca a ta ofere si sesiuni la un cost modic (in limita timpului ei disponibil) - poti sa-mi trimiti un email pentru a-ti comunica datele ei de contact.

legat de utilizarea homeopatiei in atacurile de panica, te las sa urmaresti o secventa video simpatica ce arata cum ar fi daca homeopatia ar ajunge si in camera de urgente- din pacate e doar in engleza
https://www.youtube.com/watch?v=HMGIbOGu8q0
0
12-07-2014, ora 14:14
lorena fulvius
Nu este medic/terapeut
lorena fulvius
buna ziua..va rog sa ma elucidati asupra unei dileme...cum pot diferentia un atac de panica de o cadere de calciu atunci cand se produce..[am facut recent o criza dupa o colonoscopie cu anestezie in urma careia doctorita mi-a spus ca nu stie ce a fost din astea 2]mi s-au muiat picioarele, mi-au amortit mainile, eram agitata, nu puteam respira bine, vorbeam stalcit..[excludem calcemia ]
Adaugă un comentariu / răspuns
73 comentarii 1 2 3

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul