Ataxie? | Forumul Medical ROmedic

Ataxie?

03-06-2016
Adi16
Nu este medic/terapeut
Adi16
Buna,

Va rog mult sa ma ajutati in legatura cu problema mea: in urma cu o luna am avut o cadere legata de stres cu urmatoarele simptome.oboseala fizica si psihica, probleme de atentie, memorie, gandire, dureri si spasme musculare, nervozitate, vedere slabita, greata, lipsa poftei de mancare.am mai trecut printr-o faza asa acum 3 ani si mi-am revenit luand magneziu cu b6 si calciu plus multivitamine. Asa am facut si acuma doar ca efectele adverse de la prea mult magne b6 premium acum nu vor sa treaca. Mai exact am luat 3 pastile de 3 ori pe zi si pe de-o parte am scapat de simptomele descrise mai sus si au aparut probleme de echilibru si coordonare in mers dar si stand pe loc in picioare, un fel de clatinat stanga-dreapta si fata-spate si un mers nesigur (ca de om beat). Au trecut 3 saptamani de cand nu mai iau vitamine si desi sunt mai bine (acum nu mai se misca lumea) inca nu sunt in regula
Mentionez ca nu am fost la vreun consult, am vazut doar ca s-ar putea sa ma incadrez la ataxie. Ce s-ar putea face ?

Multumesc mult!
Tot respectul
5 comentarii
0
03-06-2016, ora 22:35
Adi16
Nu este medic/terapeut
Adi16
P.S. Am fost doar la medicul de familie care mi-a cerut analiza de sange (hemoleucograma completa) si urina care au iesit bune...
0
04-06-2016, ora 00:16
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Test Depresie si Test Anxietate orientativ pe net, si daca rezultatele ies pozitive va prezentati la psihiatru, psiholog pentru diagnostic si tratament.

Poate fi vorba de o dereglare a unor hormoni numiti neurotransmitatori care fac legatura intre neuroni.
0
04-06-2016, ora 11:07
Adi16
Nu este medic/terapeut
Adi16
Am facut cateva teste.sunt o persoana usor anxioasa si posibil sa existe o usoara depresie, am inceput de 2 saptamani sa merg la psiholog dar fara rezultate inca.abia stau in picioare si merg leganat.

Multumesc pt ajutor!
0
04-06-2016, ora 20:19
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Aveti somatizari de depresie si anxietate. Daca dureaza mai mult de 14 zile, mergeti la psihiatru sa va dea o pastila sa va regleze neurotransmitatorii. Psihologul nu prea poate face acest lucru.
E recomandata terapia combinata psihiatru psiholog.
Simptomele pot ceda de la prima zi de tratament.
0
12-08-2016, ora 20:00
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Neurologie, SUCEAVA
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Buna seara. Va recomand sa mergeti la neurologie. Cati ani aveti? Lipsa de coordonare e doar la picioare sau si la maini? Trebuie neaparat sa va consulte un medic de specialitate. S-ar putea sa fie nevoie si de un RMN cerebral. Dupa aceea mai vorbim. Sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: