Aude voci care ii spune sa se sinucida

08-04-2009
mirela21
Nu este medic/terapeut
mirela21
Fratele meu de 3 saptamani aude voci care ii spun diverse lucruri si face anumite lucruri foarte ciudate. De ex uita sa mai mearga la serviciu, are impresia ca a facut anumite lucruri care in realitate nu au fost facute, pleaca undeva si uita sa se mai intoarca. Va rog spuneti mi ce ar putea fi?? de unde ar tb sa o luam.
4 comentarii
1
08-04-2009, ora 17:48
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
draga mirela, imi pare foarte rau de ceea ce aflu.
Fara sa te sperii, este un simptom clar de schizofrenie.
Eu am boala aceasta, am mostenit-o de la tata.
Ceea ce are dumnealui se cheama halucinatii auditive. are nevoie urgenta de un psihiatru bun.
Eu am avut halucinatii auditive, fara sa fie insa sonore si eram constienta ca nu imi vorbeste nimeni si ca creierul meu era de vina, desi era foarte suparator. la mine tema halucinatiilor era biserica. Vorbele injurau de cele sfinte. La inceput credeam ca ma badjocoreste diavolul cu aceste vorbe, dar mi-am amintit de multe cazuri de schizofrenie cu acest simptom.
am depasit aceste halucinatii definitiv, dar prin tratament cu neuroleptice.
Atat ca nu pot lucra, sunt pensionata medical.
Fratele dumneavoastra repet, trebuie sa mearga la medic. Aceste halucinatii nu trec decat prin tratament.
Medicii mi-au dat mai multe tratamente pana sa scap de acele "vorbe".
si acumiau neuroleptic dar foarte putin.
Multa sanatate! si curaj, va trebuie multa rabdare si dragoste pentru fratele, este o boala foarte grea.
trebuie convins sa mearga la medic.
eu insami am avut tentative de suicid, trei la numar, dar din fericire anuntam din timp ca m-am otravit cu pastile. Nu as mai face aceasta pentru nimic in lume.
Trebuie ajutat sa nu faca acest gest, prin tratament in primul rand.
Numai bine si mult curaj!
0
08-04-2009, ora 18:13
mirela21
Nu este medic/terapeut
mirela21
Iti multumesc mult anastasia. Ma mira faptul ca are momente in care este f lucid...si nu ai zice ca are probleme, , , maine mergem la un psihiatru dar eu sper sa se rez pe cale medicamentoasa..ca ar fi f greu sa renunte la serv...(ma gandesc ca asta i ar afce mai rau). te rog spune mi crizele astea au vreo periada cand se repeta, sau cum apar ele? eu ma gandesc ca i s a int ceva de a ajuns aici. El a fost plecat in Spania cateva luni...ma gandesc ce ar fi putut provoca asta??sau cum sa l ajutam?
0
08-04-2009, ora 19:24
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
draga Mirela, eu am inteles ca boala este data de modificati bio-chimice la nivelul creierului si medicamentele mai regleaza aceste modificari.
Nimeni nu poate sti cand apar crizele, unii oameni au o data in viata, altiii de mai multe ori.
eu "auzeam " acele vorbe intr-una, de cand ma sculam pana ma culcam, vreo doi ani jumatate dupa care mi-au cedat sub tratament.
Sigur ca este lucid, aceasta boala nu afecteaza intru totul luciditatea sunt numai momente cand o pierzi.
Si dealtfel boala imbraca o multitudine de forme.
daca, Doamne fereste pierde serviciul, nu ar fi exclus, conteaza numai sa se simta el bine.
multi schizofreni nu mai pot munci, dar sunt si unii care muncesc pt ca au apucat sa aiba o meserie.
eu am avut nesansa sa ma imbolnavesc la 16 ani, am terminat liceul pe la 21 dar tot nu pot munci, nu am o calificare.
va doresc numai bine!
0
20-04-2009, ora 16:32
O mama disperata
Nu este medic/terapeut
O mama disperata
Draga Mirela.
Nu stiu daca te mai poate ajuta cu ceva sfatul meu dar nu am intrat de mult pe forum si abia astazi am vazut postarea ta.
Pot sa-ti spun ca fiul meu s-a confruntat la fel ca fratele tau cu aceleasi simptome. Diferenta este ca la el vocile nu i-au spus niciodata sa se sinucida ci aveau la fel ca Anastasia legatura cu religia uneori se credea Dumnezeu alteori anticrist. Acest lucru s-a intamplat anul trecut incepand cu luna martie. La inceput diagnosticul care a fost trecut pe foaia de externare a fost episod psihotic acut, tratamentul prescris aici la Spit. Obregia nu a dat rezultate fiind internat de 2 ori la interval de o saptamana. Dupa externare vazand ca simptomele inca persista mi-am luat inima in dinti si am apelat la Dl. Dr. Ionescu de la spitalul Nifon de langa Buzau. A fost diagnosticat cu schizofrenie. Dar multumesc Bunului Dumnezeu ca mi-a indrumat pasii aici deoarece acum este bine, urmeaza cu sfintenie tratamentul chiar daca o sa fie de lunga durata, mergem la control la 5-6 saptamani si merge la serviciu fara a avea probleme de concentare.Daca vrei sa afli mai multe despre persoane care au astfel de simptome intra pe adresa indicata mai jos, aici sunt si postarile mele din acea perioada.
http://forum.romedic.ro/prod/episod_psihotic_acut..._rog_sfatul_unui_psihiatru_010839.html
Un alt lucru pe care as vrea sa -l stii este ca Dl.dr. mi-a spus ca persoanele care sunt predispuse la astfel de boli nu le face bine schimbarea meridianului sau a fusului orar. Fiul meu, anul trecut cand i-au aparut simptomele se afla in Italia.
Multa sanatate si numai bine va doresc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • O aplicaţie pe telefon pentru reducerea riscului de suicid
  • Riscul suicidar, evaluat mai precis cu un model computațional
  • Predicția riscului de suicid este ineficientă deocamdată (meta-analiză)
  • Perfecționismul - asociat cu riscul de suicid
  • Suicidul - mituri, semnale de alarmă și impactul negativ al stigmatizării
  • Rata suicidului a crescut cu 10% în urma veștii decesului actorului Robin Williams
  • Orientarea sexuală și riscul de sinucidere la studenții din primul an de facultate
  •