benessere 5ht

21-02-2010
filomena
Nu este medic/terapeut
filomena
a luat cineva acest antidepresiv natural? vroiam sa stiu daca este eficient.
multumesc frumos
4 comentarii
0
21-02-2010, ora 22:15
Mr. Nick
Nu este medic/terapeut
Mr. Nick
Hy!

Este eficient dar nu poate fi combinat cu niciun alt antidepresiv/anxiolitic, pentru că măreşte gama de reacţii adverse şi riscul de producere a sindromului serotoninic. Răspunsul pozitiv al organismului este dependent de: reacţia enzimatică (cea cu ajutorul căreia se transformă 5-hidroxitriptofanul în 5-hidroxitriptamină (metabolit activ al L-T - 5-HTP - 5-HT (serotonină), de influxul nervos şi de starea căii indolaminergice (transmisia serotoninergică encefalică).

Toate cele bune şi însănătoşire grabnică :)

În speranţa că v-am putut fi de folos, cu plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)

¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨
| NIHIL SINE DEO - Nimic fără DUMNEZEU! |
Mr. Nick - Când faci o faptă bună, fă-o întru Slavă lui Dumnezeu, nu pentru aprecieri personale.
→ Pentru oameni există imposibilul, dar pentru DUMNEZEU există numai posibilul.
Medicul tratează, DUMNEZEU vindecă! ←
Mr. Nick - Când aveţi (veţi avea) nevoie de mine, dar nu mă vreţi (veţi vrea), atunci voi rămâne
pe acest forum şi vă voi ajuta. Când nu veţi mai avea nevoie de mine, dar mă veţi vrea pe acest forum, atunci voi pleca.
¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨
0
27-02-2010, ora 15:00
filomena
Nu este medic/terapeut
filomena
pana sa imi raspunzi tu am simtit-o pe pielea mea din cz unei psihoterapeute care m-a indrumat gresit.
0
27-02-2010, ora 15:01
filomena
Nu este medic/terapeut
filomena
tu ce stii nick se vindeca nevroza?
0
27-02-2010, ora 23:22
Mr. Nick
Nu este medic/terapeut
Mr. Nick
Stimată d-nă,

Îmi cei scuze pentru răspunsul tardiv. În ce sens v-a îndrumat greşit, d-na psihoterapeut?
Toate tipurile de nevroze se vindecă, inclusiv nevroza cardiacă, un tip de nevroză foarte refractară la tratament (nu răspunde la orice tratament) şi nevrozele cu substrat cenestopat şi anancastic (nevroza cu substrat cenestopat este însoţită de nelinişte continuă, disconfort şi senzaţii corporale anormale, iar cea cu substrat anancastic, este însoţită de diverse aspecte obsesionale; ambele sunt extrem de rezistente la multe forme tratament, dar pot fi tratate).

De reţinut! ORICE nevroză se tratează, dar cu tratament individualizat şi cu credinţă.
Toate cele bune şi însănătoşire grabnică
Adaugă un comentariu / răspuns

15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomanda un Psihoterapeut sau cauta unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care va prezinta peste 2500 de terapeuti din Romania. Avantajul acestui site este ca pune mare pret pe recomandarile pacientilor. Gasiti prezentari detaliate ale serviciilor psihologice, cititi recomandari, va puteti programa online. In plus, exista o sectiune cu o multime de articole interesante si teste psihologice.

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.