boala cardiologie + tiroida hashimotto

27-10-2013
hotumaria
Nu este medic/terapeut
hotumaria
la o consultatie de cardiologie am fost diagnosticata cu ;cardiopatie ischemica cronica si mi s-a prescris urmat. tratament:dimineata preductal si noliprel, la amiaza 1 pastila de aspirina cardio de 100 mg.seara preductal si 1 pastila de nebilet
la un consultatie endocrinologica la o clinica din Cluj s-a stabilit diagnosticul de tireopatie autoimuna Hashimotto cu hipetrofie si nodului multipli 3-4 mm-tratament eutirox de 50 mg.
-tot la Cluj in aceeasi zi am facut un consult de cardiologie cu toate investigatie si s-a stabilit diag. de hipertensiune I pa baza de colesterol :tens.145, 90, puls 69.este adevarat ca am avut HDL SI LDL marit, tratament administrat:
dimineata un noliprel si 1/2 nebilet, la amiaza aspirina cardio, iar seara atoris.
astazi am urcat pe jos la munte si am mers(dus si coborat)4 km, cand am venit acasa aveam urmatoarele valoriL104, 81, puls82(ora 14), la ora 15.30 am luat tensiunea si au fost val.111, 78, puls. 75.acum colesterolul este normal
Problema pe care o constat este ca ambele tratamente conduc la o sistolica de 99, 100, numai diastolica si pulsul nu se incadreaza in limite, chiar si in repaus am aritmii, din cate am studiat am impresia ca este o legatura de cauzalitate intre tiroida Hsdhimotto si inima si ca tratamentul cardiac trebuie sa sufere modificare si anume ce? cu multumiri.
1 comentarii
0
27-10-2013, ora 17:40
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
posibil ca,
trat. pt tiroida sa sufere modificari...
o noua analiza TSH...si-un control la dr endocrinolog,
vor stabili DACA acel 0.50 /zi euthyrox..este prea putin sau prea mult
NU neglija ca SI mi care,
din hiper tiroida...am dat in hipo..
(trat...indelungat..fara analize, fara control)
iar tu stii ca tiroida ARE leg..cu bolile inimii
sanatate
Adaugă un comentariu / răspuns

13-09-2017, ora 09:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Varicoline
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
04-09-2020, ora 14:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Masca Respiratorie KN95

Evită măștile neconforme
Masca KN95 de la Manasana a fost evaluată și testată de peste 50 de medici, poze și concluziile acestora le găsești aici.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Care este rolul alcoolului în apariția anevrismului de aortă abdominală?
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.