Boala Lyme

157 comentarii 1 2 345 6 Înainte ›
0
16-03-2012, ora 18:54
ursu_giulia
Nu este medic/terapeut
ursu_giulia
buna ziua! as avea o intrebare despre argintul coloidal, are vreun efect asupra rinitei alergice. { vindeca cat de cat} tin sa va spun ca astazi am luat prima data!
0
16-03-2012, ora 21:18
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!
Stimată dră/dnă ursu_giulia, generalmente vorbind, argintul coloidal are un efect pozitiv în ameliorarea rinitei alergice, atât când este administrat (sistemic) oral (pe gură), cât şi când este administrat local, direct în nas, prin intermediul unui spray (atomizator); particularmente vorbind, însă, argintul coloidal poate chiar şi să trateze o astfel de rinită, dacă ea este cauzată de o infecţie fungică, de exemplu.
Consultaţi medicul.
Dumnezeu să vă binecuvânteze!
Toate cele bune, dorindu-vă multă sănătate,
Mr. Nick
0
21-03-2012, ora 18:43
ursu_giulia
Nu este medic/terapeut
ursu_giulia
buna ziua! acum cateva zile am intrebat de argintul coloidal, ! nu am probleme cu argintul coloidal doar ca simt gustul mai tot timpul in gura, la inceput era cam ciudat dar acum nu mai este asa de tare! mai folosesc si colagrol pentru nas picaturi. credeti ca ajunge doar argintul coloidal! va multumesc
0
25-03-2012, ora 09:25
masini
Nu este medic/terapeut
masini
Eu am facut WB la Bucuresti si am aflat ca sunt infectat si eu si toata familia cu Borelia garinii. Problema este ca fetitele, una de 5 si una de 10 ani, nu cred ca le pot supune la antibiotice. Stiti cumva un doctor ce trateaza si copii? Am auzit de d-na Dr. Butiurca de la Tg. Mures. Fetitele nu au simptome, in schimb sotia are simptome de neuroborelioza si eu artroborelioza. Cred ca sotia s-a infectat cand era gravida, acum 5 ani. Si fetita mea cea mica nu are simptome, in schimb a iesit la analize.
Ce sa fac?
0
26-03-2012, ora 23:19
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!
@ursu_giulia, colargol, picături, este okay!
Dacă ajunge sau nu doar argintul coloidal, fără doar şi poate, numai medicul dv. curant vă poate spune cu certitudine. Eu cred că nu!
Ca şi fapt divers, trebuie să ştiţi că rinita alergică poate fi ameliorată sau tratată şi cu ajutorul unor remedii homeopate, precum: Allium cepa, Arsenicum iodatum, Arsenicum album, Nux vomica, Pulsatilla şi Sabadilla.
Consultaţi un medic homeopat pentru mai multe detalii.
Numai bine,
Mr. Nick
_

Salve!
Stimate dle masini, mergeţi cu fetiţele dv. la un medic pediatru neurolog, eventual la unul infecţionist.
Multă sănătate!
Dumnezeu să vă binecuvânteze!
Toate cele bune, dorindu-vă multă sănătate,
Mr. Nick
0
21-04-2012, ora 07:49
ursu_giulia
Nu este medic/terapeut
ursu_giulia
buna ziua acum 1 luna am inceput sa beau argint coloidal/ si am inceput sa simt ca scad in greutate cam 3 kg. as dori sa stiu daca pot lua in continuare, nu este o problema ?si simt un gol in stomac parca ar lucra cineva acolo.
0
21-04-2012, ora 23:47
ciprian_porumb.
Nu este medic/terapeut
ciprian_porumb.
Buna

Datorita unor probleme neurologice de aproape de 10 ani, inca nediagnosticate, am facut cateva teste la laborator de parazitologie:
ELISA pentru Toxoplasma IgM, extinctia 0, 515 / mai mare de 0, 450 / Slab pozitiv;
ELISA pentru Toxoplasma IgG, extinctia 0, 619 / mai mare de 0, 550 / Slab pozitiv;
ELISA pentru Toxocara IgM, extinctia 0, 237 / mai mica de 0, 360 / Negativ;
ELISA pentru Cisticercoza IgM, extinctia 0, 025 / mai mica de 0, 500 / Negativ;
ELISA pentru Chlamydia IgM, extinctia 0, 492 / mai mica de 0, 600 / Negativ;
ELISA pentru Mycoplasma IgM, extinctia 0, 681 / mai mare de 0, 500 / Pozitiv submoderat;
ELISA pentru Borelia IgM, extinctia 0, 368 / mai mica de 0, 500 / Negativ;
ELISA pentru Giardia IgM, extinctia 0, 640 / mai mare de 0, 400 / Pozitiv submoderat;
ELISA pentru Borelia IgG, extinctia 0, 523 / mai mare de 0, 500 / Slab pozitiv;

Mai am de asteptat un rezultat - microscopie in camp intunecat pentru Borelia.

Am primit un tratament partial:
Pentru Toxoplasma IgM si IgG:
- ROVAMICINA 1, 5 milioane unitati, 1 tb./zi/dimineata/ 10zile
PAUZA 7 zile
Pentru Giardia IgM:
- METRONIDAZOL 250mg, 1 tb./zi/dimineata
- FURAZOLIDON, 1/2 tb./zi/pranz, ambele 5 zile in paralel

Pentru Mycoplasma IgM si Borelia igG mi-a dat trimitere pentru consultatie la alt medic.

Am amorteli si furnicaturi pe partea stanga (hemicorp-stang), Anizocoria (inegalitatea pupilelor), slabiciune musculara partea stanga, dureri de cap..

Ce parere aveti? Care din rezultatele pozitive de mai sus dau probleme neurologice mai grave.
Cu ce tratament sa incep?

multumesc!
0
23-04-2012, ora 11:31
kap
Nu este medic/terapeut
kap
Ciprian sfatul meu e sa mergi la un doctor sa-ti prescrie medicatia nu sa o iei tu dupa ureche sau din ce citesti pe internet
0
24-04-2012, ora 16:23
ciprian_porumb.
Nu este medic/terapeut
ciprian_porumb.
Ptr. "kap".

Ti se pare ca iau medicatie dupa ureche!?!?
Daca eu am mers la Gogoasa, apoi la Rosca pentru interpretare..
0
24-04-2012, ora 18:28
kap
Nu este medic/terapeut
kap
Pai daca ai fost la Rosca si presupun ca ti-a prescris medicatie si cum sa o iei de ce intrebarea
"Cu ce tratament sa incep? "
Nu ai de ce sa sari in sus, doar ti-am dat un sfat.
0
24-04-2012, ora 18:35
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Hristos a înviat!
@ursu_giulia, puteţi bea în continuare (apă cu) argint coloidal, cu acordul medicului dv. curant.
Numai bine!
_

Stimate drule/dle ciprian_porumb., rezultatele slab pozitive ale toxoplasmei şi boreliei induc sau pot induce probleme neurologice mai grave.
Începeţi administrarea rovamicinei şi ţineţi o legătură constantă cu medicul dv. curant, respectându-i indicaţiile.


Ca şi fapt divers, problema suferinţei de orice natură, în lume, a îndurerat şi zbuciumat dintotdeauna conştiinţa omului, în profunzime, indiferent de condiţie socială, naţionalitate, religie, sex şi de alte particularităţi fizico-mentalo-psiho-spiritualo-civice. În ciuda progresului medicinei, bolnavii se înmulţesc şi, mai mult decât atât, apar boli noi, unele incurabile. 
Din păcate sau din fericire, pentru unii dintre noi, oamenii, viaţa de pe pământ pare a fi sau este doar o vale a plângerii, o suferinţă continuă. Dar de ce? Există o explicaţie! 
Cu răbdare şi în linişte, vă rog să accesaţi link-ul de mai jos şi să citiţi în întregime măcar primul posting al topicului "Psihoterapie pentru trup şi suflet, din perspectivă medico-spirituală: suferinţa", pentru a înţelege mai multe cu privire la cauzele generale ale suferinţei şi la căile prin care se poate ameliora sau trata suferinţa, oricare ar fi ea: 
http://forum.romedic.ro/prod/Psihoterapie_pentru_trup_si_suflet, __din_perspectiva
_medico-spirituala:_suferinta_!_059479.html 

Însănătoşire grabnică!
Dumnezeu să vă binecuvânteze.
Toate cele bune, cu iubire creştină şi respect,
Mr. Nick
0
29-04-2012, ora 23:48
babacu
Nu este medic/terapeut
babacu
Stimate Mr. Nick, am nevoie de ajutorul dumneavoastra, am simtome boala lyme, am facut testul microscopie in camp intunecat si a iesit pozitiv. Am fost la tirgu mures, nu dau numele medicului de acolo, am fost tratat oribil, nu mi-a luat in cosideratie analiza, am fost suspect de multe boli numai de boala lyme nu. Cer ajutorul dumneavoatra in ami recomanda un medic bun in boala lyme si care tine cont de analiza in camp intunecat, eventual o modalitate de contact. Va multumesc.
0
18-05-2012, ora 08:02
ionut1232
Nu este medic/terapeut
ionut1232
buna dimineata...sunt chiar uimit si ingrijorat de la ce poate pleca o astfel de boala..as avea 2 intrebari 1-acum vreo 2 ani am scos niste capuse de pe blana cainelui meu si pot sa spun k m-am facut putin de sange pe varful degeteleor (ulterior m-am spalat) exista riscul sa pot lua aceasta boala doar prin acest fapt? 2-sunt toate capusele purtatoare de aceasta boala?.va multumesc anticipat si multa sanatate
0
18-05-2012, ora 09:04
kap
Nu este medic/terapeut
kap
Daca sangele din capusa nu a venit in contact cu sangele tau normal nu ai avea de ce sa-ti faci griji
Nu toate capusele sunt purtatoare de borrelia
0
22-05-2012, ora 02:20
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Hristos a înviat!

Stimate dle babacu, vă recomand să mergeţi la un consult la dna dr. Bogdan Mihaela, medic primar boli infecţioase, care activează în cadrul Spitalului Clinic de Boli Infecţioase din Cluj
Spitalul Clinic de Boli Infectioase Cluj - Napoca
Str. Iuliu Moldovan, nr.23, CP 400348
Orar: Luni-Vineri 8:00-14:00
Telefon: 0264-594655 (centrala)
Fax: 0264-593105

În altă ordinde de idei, nu mă pot abţine să nu vă scriu faptul că cel mai bun tratament naturist al boreliozei/bolii Lyme este uleiul de oregano sălbatic. Şi dv. puteţi lua acest ulei, cu acordul unui medic fitoterapeut (5 picături de 5 ori pe zi, timp de minim 3 luni, maxim 6. Picăturile fie se pun sub limbă, fie se dizolvă în puţină apă, fie se amestecă într-o linguriţă cu puţină miere sau suc. Se ţin scurt timp în gură după care se înghit. Imediat după administrare, se respiră adânc de câteva ori pentru a inspira vaporii de oregano).
Citiţi mai multe despre acest ulei accesând link-ul de mai jos:
http://forum.romedic.ro/prod/Uleiul_de_oregano_salbatic_trateaza_ORICE_infectie
_(bacteriana, _fungica, _virala, _etc.)_068265.html

Consultaţi medicul!
Însănătoşire grabnică!
Dumnezeu să vă binecuvânteze.
Toate cele bune, cu iubire creştină şi respect,
Mr. Nick
0
23-05-2012, ora 17:48
babacu
Nu este medic/terapeut
babacu
Multumesc mult Mr.Nick.
Am facut si analiza wb la syveco si a iesit negativa, ce nu inteleg este ca rezultatul o venit in 7 zile si rezultatul de la dl. Dr. Moscu este urmatorul: bartonella like present, spirochete like present.
Nu stiu efectiv ce sa mai fac, nu stiu unde sa ma duc.
Am ajuns sa-mi para rau ca sunt began, mai bine duceam o viata dezordonata si poate altele erau analizele.
Am in fata mea un mare zid, de aceia cer ajutorul vostru sa ma sfatuiti ce sa fact.
Va multumesc.
0
23-05-2012, ora 19:49
kap
Nu este medic/terapeut
kap
Babacu din postura de pacinet infestat cu borrelia pot sa-ti dau urmatoarele sfatul de a apela la niste teste specializate ptr borrelii. Testul la dr. Moscu este foarte bun dar pentru a afla si speciile de borrelia si coinfectii te sfatuiesc sa faci analize la LymeDiagnostic sau la spit. Fundeni la dr.Gogoase. Synevo trimit probele de sange in Germania si eu cred ca sigur se altereaza pana ajung acolo. O alta posibila cauza pentru negativitatea in WB este ca cei din Germania sau unde s-a procesat proba nu au kiturile corespunzatoare.
Daca dr.Moscu ti-a evidentiat infectii in sange sigur le ai, trebuie doar sa aflii specia. Pe de alta parte ai mare grija cand iti alegi medicul care te va trata deoarece:
1. Nu toti medicii infectionisti iau in calcul rezultatul de la dr. Moscu deoarece il considera medic veterinar. O alterbativa este sa-l repeti la LymeDiagnostic sau la alt laborator uman.
2. Marea majoritate a medicilor infectionisti de la noi din tara nu stiu sa trateze corespunzator borrelia. Eu sunt patit, ti-o spun din proprie experienta.

Te-ai referit la vegetarian? Daca esti vegan, continua, cel mai mult in tratarea acestei boli conteaza regimul alimentar.

Multa bafta si sanatate
0
24-05-2012, ora 12:58
marinescu71
Nu este medic/terapeut
marinescu71
Buna ziua,

Am fost la doctor, prin martie, cu baietelul meu de 6 ani si 4 luni si i-am povestit ca i-au aparut pe amandoua picioarele intre genunchi si fundulet si pe talpi niste semne, mai mult rotunde si cu contur rosu: nu in relief, fara dureri si dispareau cam intr-o zi. Am gasit pe internet un atlas pediatric in imagini, de dr. Bauer Bela si, din toate pozele acelea, semanau cu eritemul toxic medicamentos. Doctorita a zis, ca daca mai apar semnele, sa le fac poze(dispareau repede) si sa i le trimit. In urma pozelor a zis sa faca un test de sange pentru borrelia. Rezultat (cu recoltare pe 31 martie): Ig.M=51 si Ig.G=2, 5-negativ. (sub 9 sunt negative). Am inceput imediat tratament cu zinnat, 21 de zile. In ziua a 19 de antibiotic au mai aparut 3-4 cerculete pe picioare. Dupa 17 zile de la terminarea antibioticului am repetat analiza si Ig.M=24 si Ig.G negativ in continuare. O sa mai repetam analiza peste 3 luni.
Zilele trecute au mai aparut cateva semne, doar pe talpi.

Legat de suspiciunea mea cu eritemul:Toata iarna a fost sanatos si nu a luat nici macar nurofen. Singurul medicament luat in ultimii 4 ani, in fiecare zi este/a fost zimaflourul, la care am renuntat; o sa urmaresc pe viitor.

Legat de rezultat, ar fi ca pe la sfarsitul lui februarie (cand au fost zapezile acelea mari si am stat mai mult acasa-nu am animale in casa) ar fi fost muscat de o capusa. Eu nu am vazut nimic, nici un semn si nimic legat de acest subiect la copilul meu. Asta, pe langa supararea mare, ma panicheaza si pentru viitor si ma face sa ma intreb, in orice moment, daca copiii mei, aparent sanatosi, sunt infestati sau nu. Mai avem un baietel, tot de 6 ani si 4 luni, pe care l-am verificat si au iesit negativ ambii anticorpi.

Va intreb ce ar trebui sa fac, exista teste, care ar putea sa ma lamureasca ca a fost capusa sau nu? Asta, ca sa scap de panica de mai sus.
0
31-05-2012, ora 04:31
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Hristos s-a înălţat!

@babacu,

1. Èšineţi cont de rezultatul primit de la dnul dr. Moscu, deşi vă este nefavorabil;
2. Èšineţi cont de sfaturile user-ului kap;
3. Vă cred că nu ştiţi ce să mai faceţi şi că nu ştiţi unde să vă duceţi - nu v-ar strica să vă adresaţi medicului pe care vi l-am recomandat în mesajul meu anterior sau, dacă nu vă surâde ideea călătoriei către Cluj, mergeţi la Sibiu ;)
Accesaţi link-ul de mai jos şi citiţi informaţiile:
http://www.romedic.ro/aproape-90-din-cazurile-cu-boala-lyme-din-romania-depistate-numai-in-spitalul-clinic-judetean-sibiu-0N34309
4. Să NU vă pară rău că sunteţi vegan. Regimul dv. de viaţă vegetarian v-a ajutat şi vă ajută mult. Dacă aţi fi avut un regim de viaţă dezordonat, mai ales cu privire la dieta alimentară, da, cu siguranţă altele ar fi fost rezultatele analizelor, dar nu în sens pozitiv, ci în sens şi mai negativ decât deja sunt. CONTINUAÈšI să mâncaţi sănătos, pentru că alimentele sănătoase vegetariene vă pot fi veritabile medicamente antiinfecţioase!
5. Mai mult de atât nu vă pot ajuta. Tot ce mai pot face pentru dv. este să mă rog ca Dumnezeu să vă ajute într-un mod mai vizibil pentru dv. Mă voi ruga, să fiţi sigur de asta!

Numai bine vă doresc. Multă sănătate!
Îmbrăţişează şi salută lumina din dv.,
Mr. Nick
0
31-05-2012, ora 04:49
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Hristos s-a înălţat!

Stimată dnă marinescu71, vă recomand să mergeţi cu băieţelul dv. să i se facă testul DFM DualDur (DarkField Microscopy with DualDur reagent - microscopie pe câmp întunecat cu reactiv DualDur) - singura metodă care evidenţiază direct bacteria (care produce boala Lyme) în sânge sau LCR (lichidul cefalo-rahidian), cu o acurateţe de 100%.
Ca şi fapt divers, boala Lyme (Lyme borrelioza sau borrelioza), adică boala infecţioasă produsă de Borrelia burgdorferi, Borrelia garinii sau Borrelia afzelii, 3 specii diferite de spirochete, este transmisă omului NUMAI prin muşcătura de căpuşă (deşi nu toate căpuşele sunt purtătoare ale bacteriei Borrelia). Riscul de a face boala Lyme depinde de expunerea fiecărei persoane la căpuşe.

Consultaţi medicul!
Multă sănătate.
Dumnezeu să vă binecuvânteze.
Toate cele bune, cu iubire creştină şi respect,
Mr. Nick
0
31-05-2012, ora 12:09
brewtal
Nu este medic/terapeut
brewtal
Salutare,

Esti cel mai tare Mr.Nick, am citit toate comentariile scrise de pana acum. As avea o intrebare pt tine

Mama mea de vreo 10 ani are urmatoarele simptome:
Ameteli, bufeuri, transpiratii, dureri de cap urate de tot o data la cateva zile, insomnii (doarme de cativa ani numai cu pastile) acum s-au mai rarit pastilele si incepe sa doarma mai bine un pic (cateodata chiar fara pastila deloc), destul de rar.. nu stiu in ultima perioada sincer are la gat/piept o iritatie nu-mi aduc aminte daca e concentrica sau nu.. e destul de mare in schimb si trece super repede.. de la o zi la alta - ne-am gandit ca e de la bufeuri+caldura; o dor articulatiile, mai ales cele de la maini, asa de tare ca nu poate sa le miste cateodata.

Cam astea ar fi simptomele, au fost puse pe seama menopauzei, a facut niste rmn-uri si ct scanuri la cap pt ca au trimis-o de la neurologie pe baza simptomelor pe care le are (mai ales insomnii si dureri de cap). Este plecata din tara si eu tot ma informez sa-mi dau seama cam ce-ar putea avea, vine cam in 2 saptamani in tara si as fi vrut sa o duc sa faca niste analize. Suntem din Constanta si sincer n-as fi vrut sa ii spun multe pentru ca este un pic ipohondra, sa nu-i dau timp sa se gandeasca ca o ia razna. As fi vrut cand vine in tara s-o duc frumos la niste analize fara foarte multe discutii. Dupa simptome crezi ca ar putea fi lyme? Ce imi recomanzi prima oara fiind in Constanta? Sa merg aici la cineva? Sa plec la Bucuresti?

Multumesc mult, Paul

P.S. faci cea mai buna treaba ca ajuti lumea pe aici! daca ar fi toti ca tine am avea o tara mult mult mai buna, multumesc inca o data! sanatate maxima!
0
31-05-2012, ora 13:25
marinescu71
Nu este medic/terapeut
marinescu71
Adevarat S-a inaltat!

Stimate Mr. Nick,

Va multumesc frumos pentru raspuns.
Baietelul nostru a luat antibiotic intre 04-26aprilie(21 de zile) si la analizele recoltate pe 13 mai au iesit IgM=24(a fost 51 pe 31 martie) si IgG=2, 5 (negativ -toate valorile sub 9 se considera negative). In acest moment s-ar mai "vedea" bacteria la analizele recomandate de dumneavoastra? Si unde se pot face aceste analize in Bucuresti?

Eu, ca sa ma calmez, mi-am construit o alta teorie si anume: bacteria a fost descoperita la timp(IgG negativ), s-a luat imediat tratamentul, s-a reactionat bine la tratament(IgM a scazut la jumatate), adica, imi zic, ca bacteria a murit, iar Igm se negativeaza in 3-6 luni; am inteles ca se va pozitiva IgG, ca asa este normal. Ma gandesc ca boala Lyme nu a avut timp sa se instaleze. Asa este?

Vorbesc de calmat, pentru ca tot nu pot sa cred ca a fost muscat de capusa, nu am vazut nimic, zapezile de 1m; e drept ca o ruda are catel in casa si am fost in vizita, dar nu am vazut muscatura.

E posibil ca aceste analize sa indice alte boli? Dupa primul rezultat, cand mi-am "construit" teoria cu rezultat fals pozitiv, am tot citit despre ceva interactiuni, in timpul analizei, din cauza altor boli foarte neplacute.

Va multumesc mult
0
31-05-2012, ora 15:11
broalex
Nu este medic/terapeut
broalex
Bine ar fi ca cineva sa initieze o pagina de facebook, o ducem viral cu totii. Eu deja am demarat o pagina. Mi-as dori ca in Romania sa nu mai existe aceasta controversa a bolii Lyme. Multi sufera din cauza unui sistem defect. Nu cred ca cineva trebuie tratat cu disrespect si ignoranta, Toti membri, cititorii forumului ar putea sa se implice sa ducem o pagina de facebook viral. Fiecare poate sa posteze pe pagina (experienta lor cu boala Lyme, tratament, "marea controversa" etc....... pagina ducandu-se viral vom putea face media coverage si probabil se vor sesiza si cei de la Ministerul Sanatatii.

Daca cativa mii de cititori ar da un share la pagina (prietenilor lor, cunostintelor, familiei etc) Pagina poate usor sa ajunga la cateva zeci de mii de fani.

E o idee care se poate realiza foarte usor dar avem nevoie de sustinatori.

O zi buna
--------------*
Char.

(Noi am creat eu o pagina - Toti cei care vor sa se implice pot accesa pagina - ----------*

1) Dati click pe 'Like'
2) Share cu toate contactele din lista dumneavoastra.

(*modificat de admin)
0
04-06-2012, ora 12:28
ciprian_porumb.
Nu este medic/terapeut
ciprian_porumb.
Buna ziua Mr. Nick,
Am fost la consultatie neuro pentru Lyme / Borrelia cu toate rezultatele de la parazitologie - IgM negativ, IgG pozitiv, WB pozitiv dese geme, negativ spirochete, DFM pozitiv.
Am primit medicatie de intarire pentru pregatire inainte de antibioterapie (min. 21 zile): cu Rexodon, Supradyn. In paralel mi-a prescris protectori hepatici cu Silimaryn forte 1000 si Curcumin 1000.
Iar pentru subtierea sangelui i-au Vessel Due F (aveam fibrinogenul crescut).
Inainte de a incepe tramentul cu antibiotice (Azitrox 500 si Tinizol 500 pentru 28 zile) am facut cateva teste de sange.
Am observat ca TGP-ul este marit (peste 55U/L). Dr. X mi-a recomandat sa nu incep antibioticele, dar sa continui cu medicatia recomandat initial (de intarire si hepatoprotectoare) si sa repet testele hepatice din sange dupa alte 2-3 saptamani.
Intre timp am observat o jena mai intensa pe partea faciala stanga, in special zona OS. Se manifesta (temporar) prin dilatarea pupilei os si caderea ushoara a pleoapei os. Spun temporar pentru ca se evidentiaza mai bine dimineata imediat la sculare si in a doua parte a zilei spre seara la culcare. In restul zilei se manifesta ca o jena care ma face sa ridic mereu spranceana os in sus. In plus am amortelile pe mana si piciorul stang si/sau slabiciune musculara in maini si picioare, dar nu persista tot timpul.

Poate sa fie miastenia gravis? sau o alta manifestatie a bolii Lyme!!!

Argintul coloidal natural poate lupta impreuna cu antibioticele in tratament Lyme?



Doamne ajuta!
Cipry.
0
07-06-2012, ora 21:43
babacu
Nu este medic/terapeut
babacu
Buna seara,
Am si eu o mare nelamurire, am facut analizele la lyme diagnostic si au iesit:
Prezenta anticorpilor anti-borelia ign senso lato la intensitate mare demonstreaza existenta infectiei in antecedente, fara insa reprezenta un martor al vindecarii.
Wb rn-at ing in ansamblu testul este negativ, dar se evidentiaza prezenta unei proteine cu specificitate inalta pt. B garinii (p 41-slab pozitiva), celelalte proteine av and activitate redusa.
Wb afzelii in ansamblu este negative, dar pe test sunt dezvoltate proteina specifica p41 si p60.
Wb garinii ing este negative.
Iar la camp intunecat facut in alta parte este:
Bartonella like present
Spirochete like present.
Nu stiu ce sa fact si unde sa ma duc, astept sugestii din partea voastra.
Va multumesc.
0
08-06-2012, ora 08:50
kap
Nu este medic/terapeut
kap
Babacu cel mai bine e sa te adresezi unui medic infectionist care pe baza simptomatologiei si a analizelor sa-ti propuna un tratament
0
18-06-2012, ora 17:17
reta_tudor
Nu este medic/terapeut
reta_tudor
Buna ziua,
Am efectuat la Lyme Diagnostic microscopie in camp intunecat si analiza evidentiaza prezenta borrelia garinii, afzelii, burgdorferii si haemobartonella.Speriata m-am adresat unui medic infectionist de la Bals care, nici una nici alta, mi-a zis ca analiza nu valoreaza doi bani.La recomandarea lui am efectuat la Synevo analiza pentru imunoglobuline specifice dar, sunt asa de dezamagita ca nustiu unde sa maadresez pentru tratament.Acum nu am nici o modificare a starii de sanatate dar, am avut in luna aprilie un eritem care a persistat o luna de zile si 2 zile am avut o stare generala modificata cu subfebrilitate, dureri articulare, dureri de cap.Astept un sfat de la cineva care a trecut prin asa ceva.
Multumesc,
0
18-06-2012, ora 21:54
kap
Nu este medic/terapeut
kap
Din experienta te sfatuiesc sa te duci la Medas la dr.Rosca, dr. Ion in Ct spit de boli infectioase din Tg Mures sau Cluj.
De curiozitate, cum si-a argumentat medicul de la Bals refuzul de a lua in calcul o analiza facuta la un laborator specializat in Lyme?
0
18-06-2012, ora 23:10
broalex
Nu este medic/terapeut
broalex
@kap

Nu vine cu argumente.

Te trimite acasa pur si simplu.
0
18-06-2012, ora 23:19
love2fly
Nu este medic/terapeut
love2fly
cum sa-si argumenteze? pai nu exista borelioza! prea multa isterie! nu aveti de ce sa va faceti griji! borelioza e f. f.f.f.f.f. rara in Romania si ca, evident, sunt mai mari sansele sa ai SM, SIDA, Lupus, orice numai neuroborrelioza nu.
Evident, asa s-a intamplat si in cazul Luciei, fata de 27 de ani care a murit in spitalele romanesti tocmai pentru ca medicii 'competenti' de acolo au refuzat sa ia in calcul analize care atestau borrelia facute in afara tarii!
-----------*

(*modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns
157 comentarii 1 2 345 6 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum scot căpușa - prin tragere sau rotire?
  • Repelente împotriva căpușelor
  • Profilaxia bolii Lyme după mușcătura de căpușă
  • Metode de evitat pentru îndepărtarea căpușei
  • Prevenirea mușcăturii de căpușă
  • Gelul cu acțiune antibiotică ce poate preveni boala Lyme
  • Atenție la căpușe!
  • Boala Lyme, diagnosticată în doar câteva minute
  •