Tulburarea bipolara - exista cineva care cunoaște mai multe detalii despre vindecarea acesteia? | Forumul Medical ROmedic

Tulburarea bipolara - exista cineva care cunoaște mai multe detalii despre vindecarea acesteia?

01-08-2017
Rezolare
Nu este medic/terapeut
Rezolare
Sunt pentru prima data pe acest forum. Va rog frumos in ceea ce privește tulburarea bipolara exista cineva care cunoaște mai multe detalii despre vindecarea acesteia?
12 comentarii
0
01-08-2017, ora 13:25
Rezolare
Nu este medic/terapeut
Rezolare
Cu câteva zile in urma am intrat pe acest forum și am văzut câteva discuții din partea unei doamne Livia Tudor care prezenta câteva soluții despre aceasta afecțiune, rog dacă se poate mai multe detalii despre TAB și chiar câteva informații sau id de logare cu aceasta doamna.
0
01-08-2017, ora 15:22
Rezolare
Nu este medic/terapeut
Rezolare
Când primesti mesaj cum ești anunțat?
0
01-08-2017, ora 15:45
Psiholog Neacsu Virginia
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Neacsu Virginia
Daca v-ati setat sa fiti anuntat/a prin e-mail, va apare ca mesaj in inbox faptul ca vi s-a raspuns la un mesaj pe are l-ati postat/urmariti. Ca idee, tulburarea bipolara mai degraba se tine sub control decat se vindeca. Remisiunile totale sunt rare.
0
01-08-2017, ora 17:24
Rezolare
Nu este medic/terapeut
Rezolare
Mulțumesc.Este o boala foarte grea iar schimbările de dispoziție sunt de cele mai multe ori foarte greu de stăpânit. Am aceasta boala și vreau sa știu toate metodele prin care ma pot ajuta in afara de tratament.
0
01-08-2017, ora 19:02
Psiholog Neacsu Virginia
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Neacsu Virginia
In primul rand, e util sa urmariti ca sa vedeti ce situatii stresante va declanseaza schimbarile de stare. La fel, sa surprindeti si sa notati cu ce simptome incep trecerile de la starea obisnuita la cea maniacala sau depresiva (si de la cea maniacala la cea deprsiva si invers). De ex, din experienta cu unii clienti, insomniile si agitatia seara sunt semne care arata ca se apropie o faza maniacala sau hipomaniacala.
Asa puteti sti cand sa va reglati mai bine somnul (cu mai multa miscare, cu ritualuri de linistire care va usureaza trecerea in starea de somn) sau ce situatii trebuie evitate o perioada.
Daca aveti si idei sau imagini care va pun probleme, pastrati pe cat posibil relatii cu oameni de incredere care va pot ajuta sa testati cat de corect e modul in care ganditi. Cand emotiile fluctueaza e greu sa ramai realist.
Daca va ganditi sa luati si tratamente de alt tip decat cele prescrise, discutati mai intai cu psihiatrul (si cu alti medici, in cazul in care mai luati tratament si pentru alte probleme). Asa evitati ca tratamentele sa se anuleze reciproc.
Psihoterapia e si ea de folos, mai ales in perioadele depresive.
0
02-08-2017, ora 17:54
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Tab este o boala cronica. Nu se vindeca dar poate avea perioade de remisie. Va recomand sedintele de grup gratuite ale Asociatiei Bipolarilor si Depresivilor din Romania si sa intrati in grupul secret de bipolari de pe Facebook. Pentru aceasta trebuie sa va inscrieti la echilibru.org
0
02-08-2017, ora 18:30
Rezolare
Nu este medic/terapeut
Rezolare
Va mulțumesc.
0
02-08-2017, ora 18:33
Rezolare
Nu este medic/terapeut
Rezolare
Și mai exact te poți înscrie direct pe acest blog unde poți Vb cu medici psihologisau doar cu persoane cu aceasta afecțiune?
0
03-08-2017, ora 20:54
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu este un blog. Este o asociatie. La reuniunile de grup din Bucuresti, puteti vorbi cu medici, cu psihologi.
1
03-08-2017, ora 22:16
Rezolare
Nu este medic/terapeut
Rezolare
Mulțumesc tare mult Clara dacă așa te numești, am reușit sa Vb cu cineva de la asociație cu numele de Andrei Nistor.Inca o data mulțumesc.
0
03-08-2017, ora 23:05
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Cu multa placere. Sa fii sanatos!
0
04-08-2017, ora 09:40
Rezolare
Nu este medic/terapeut
Rezolare
Buna Clară. Vreau sa te întreb ceva personal ma poți contacta pe adresa mea de mail ami_lori 2005@yahoo.com
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul