Buna ziua. Imi e frica de boli incurabile, etc :) sunt oarecum ipohondru.

03-03-2021
anxiar
Nu este medic/terapeut
anxiar
Buna ziua, am 32 de ani sunt anxios din 2012 :) cu atacuri de panica, tratament pentru asta, etc;)
Atacurile de panica eu zic ca au disparut de atunci din 2012, dar am ramas foarte anxios, mai exact, imi e frica de boli incurabile, etc :) sunt oarecum ipohondru.
De ceva timp ma simt foarte slabit, simt uneori furnicaturi in picioare, in gambe si dureri de talpi, simt si capul greu, dureri usoare de cap, ameteli, simt ca as pica din picioare, mi-am luat si tensiunea si am pulsul foarte mic gen 45-50 :).
Am facut si covidul in noiembrie si de 1 saptamana am facut si primul vaccin pfizer.


Sa ma ingrijorez ?
9 comentarii
0
03-03-2021, ora 23:01
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Buna seara.

Mergeti sa faceti cateva sedinte de terapie la psiholog.
0
04-03-2021, ora 14:28
anxiar
Nu este medic/terapeut
anxiar
Pai si credeti ca psihologul ma poate face sa imi creasca pulsul sau sa imi dispara ametelile?
Mie imi este frica sa nu am altceva si sa nu tratez ce trebuie..
1
04-03-2021, ora 15:32
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Frica de a nu avea ceva grav este un simptom de Anxietate.
La psiholog teoretic ar trebui sa scapati de aceasta frica.
Ar fi bine sa mergeti si la un psihiatru, poate reluati tratamentul.
Si la medicul de familie pentru puls.
Sa va luati tensiunea si pulsul la 30 de minute dupa masa sau la 30 de minute dupa orice efort, in stare de repaus.
Furnicaturile, durerile de cap, senzatia ca ati cadea din picioare sunt somatizari de anxietate.
Anual sa va faceti si setul de 15 analize de sange, gratuit, cu trimitere de la medicul de familie, pentru linistea dumneavoastra.
Sanatate multa!
0
05-03-2021, ora 09:09
anxiar
Nu este medic/terapeut
anxiar
Am facut la analize de sange cred ca de minim 2 ori anual in ultimii 4-5 ani... mereu ies analizele bune, uneori ies trigliceridele mai mari, am facut si la cortizol si a iesit bine.
Oare exista treaba asta cu astenia de primavara??
0
05-03-2021, ora 14:01
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Luati niste vitamine si daca nu trec simptomele si va deranjeaza, reluati tratamentul de la psihiatru. Cred ca exista astenia de primavara.
0
05-03-2021, ora 15:47
anxiar
Nu este medic/terapeut
anxiar
Credeți ca dacă m-as duce la fotbal, mi-ar putea face rau? Sau dacă m-as duce la alergat?
0
05-03-2021, ora 18:28
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
In general miscarea face bine. Medicii psihiatri sfatuiesc pacientii sa faca miscare. Incercati sa mergeti si vedeti cum va simtiti.
0
09-04-2022, ora 19:53
Elyela
Nu este medic/terapeut
Elyela
Buna Anxiar, mai ai acele simptome, ai un tratament ceva??
0
04-09-2022, ora 13:48
Francesca100
Nu este medic/terapeut
Francesca100
Cred ca e ceva reacție adversa de la vaccin
Ești sigur ca nu ai citit despre ceva boala?Dacă ai rămas cu anxietatea poate te ai gândit tu ca poți face ceva și manifești simptomele, și eu sunt ipohondra și mie asa mi se întâmplă
Oricum, eu îți recomand să mergi la psiholog, psihiatru deoarece nu e bn sa trăiești cu frica de boli
Iar în legătură cu simptomele pe care le ai acum cred ca e ceva reacție adversa, dacă e, ia legătura cu med de familie dar eu îți zic sa nu renunti la ideea cu psihologul sau psihiatrul
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: