buza, dinti barbie amortita +furnicaturi

23-06-2015
monica maria
Nu este medic/terapeut
monica maria
Buna ziua,
Acum o saptamana am mers la dentist cu o carie la molarul de minte.Mi-a facut anestezie si de 10 zile am buza amortita, barbia, dintii.M-am panicat rau asa ca am mers la dentista mea si a spus ca nu are ce sa imi faca, ca probabil a atins un nerv si ca o sa imi revin in cateva luni.Va rog sa imi spuneti ce pot sa fac, sunt ft speriata.Nu ma mai pot concentra, este ft neplacuta senzatia pe care o simt (amorteala, furnicaturi).Plus ca mi se pare ft mult cateva luni in conditiile in care dupa 10 zile deja simt ca numai rezist cu senzatia asta neplacuta.Va rog sa imi spuneti ce pot face ca sa imi treaca aceasta amorteala.Tin sa va spun ca iau si milgamma de cateva zile dar nici o ameliorare.Ce pot sa fac ca sa imi revin ? Sa iau alt tip de tratament?Sa apelez la alt medic?
Astept un raspuns!
Cu repect,
Monica Maria
10 comentarii
0
23-06-2015, ora 20:08
Dr. Tabarcea Ion
Stomatologie
Dr. Tabarcea Ion
Buna seara...cel mai probabil v-a atins un filet nervos ceva... va recomand sa luati complex B vitamine, care ajuta la refacerea fibrei nervoase, si ar trebui sa va reveniti mai repede.
Multa sanatate si succes!
0
23-06-2015, ora 20:09
Dr. Tabarcea Ion
Stomatologie
Dr. Tabarcea Ion
Nu am fost atent ca luati deja ceva asemanator...ramane sa asteptati si va trece, cel mai probabil
0
23-06-2015, ora 21:36
monica maria
Nu este medic/terapeut
monica maria
Buna seara, da deja iau milgamma doar ca ma ingrozeste gandul ca poate dura si 3 luni pana cand o sa mi se dezamorteasca.Este adevarat ca atata dureaza?
0
23-06-2015, ora 23:29
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Buna seara, senzatia nu este deloc placuta...intr-adevar, in timpul anesteziei, s-a infiltrat un filet nervos.se poate ca aceasta senzatie de amorteala sa treaca mai repede de 3 luni...nu va poate spune nimeni cu siguranta cand va disparea...vestea buna este ca va trece...va doresc sanatate multa
0
24-06-2015, ora 11:16
monica maria
Nu este medic/terapeut
monica maria
Buna ziua,
Cu aproximatie imi puteti spune cam cat dureaza recuperarea?V-am zis ma sperie gandul ca ar putea dura atatea luni.Este posibil sa imi treaca si in 2-3 saptamani maxim 1 luna cu milgamma?
1
27-07-2018, ora 08:19
ana.anca123
Nu este medic/terapeut
ana.anca123
monica maria, ti-a trecut? eu am 5 luni de cand am obrajii usor amortiti ( la inceput au fost foarte amortiti ) si inca nu mi-a trecut amorteala, plus ca au mai aparut si alte complicatii.ma gandeam si eu cand o sa treaca, in ani sau in luni ?eu traiesc cu speranta ca o sa treaca.
0
10-12-2018, ora 21:27
Snakssss.2728
Nu este medic/terapeut
Snakssss.2728
Buna.si eu am aceeasi problema de 5 zile nu imi simt buza tu cum esti, ti-a trecut ????
Te rog sa imi raspunzi
0
11-12-2018, ora 14:30
ana.anca123
Nu este medic/terapeut
ana.anca123
Buna Snakassss. De la anestezie ti-a amortit? Cred ca ti-a atins nervul. Mie mi-a spus un doctor stomatolog.ca poate trece amorteala in luni sau 1 an, 2, 3 sau niciodata, nimeni nu stie cand trece.
0
11-12-2018, ora 15:02
Snakssss.2728
Nu este medic/terapeut
Snakssss.2728
Ti-e ti-a trecut de tot ?? Ai zis ca ai obrajii amortiti putin.eu ce sa zic, am buza amortita nu mai e asa rau, in schimb simt ceva dureri de dinti cu gingie cei de langa buza anesteziata.
Cum te simti dupa operatie ??
0
11-12-2018, ora 17:44
ana.anca123
Nu este medic/terapeut
ana.anca123
Eu am avut complicatii, ma doare capul, am stari de epuizare, iau in continuare vitamine, iar obrajii sunt in continuare amortiti, dar mai putin. Daca te dor dintii, sa mergi la stomatolog pt o radiografie, poate ai infectie la dantura. Am 10 luni, decand am aceasta problema si nu mi-a trecut.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul