imi este frica tare de extractie unei masele

05-11-2012
cobra5998
Nu este medic/terapeut
cobra5998
Buna tuturor! Zille viitoare trebuie sa ma duc la dentist sa-mi scot o masea.Dar imi este frica tare, ma astept sa ma doara si cand imi face anestezia si cand o extrage.Lamuriti-ma si pe mine va rog frumos doare cand imi face anestezia adica imi baga un ac in gingie?daca nu in gingie unde imi baga acul pe langa masea?cate intepaturi o sa fie?cat de dureroase o sa fie? astept raspunsuri
4 comentarii
0
05-11-2012, ora 20:14
danacatalina
Nu este medic/terapeut
danacatalina
linisteste-te, iti faci prea multe ganduri!
Acul se baga in gingie si vor fi 2 sau 3 intepaturi, cat va considera medicul. Intepatura doare foarte putin, iar cand iti va scoate maseaua nu vei simti absolut nimic. Mergi fara frica, sunt altele mai nasoale in viata decat o amarata de masea!
0
05-11-2012, ora 20:27
anitzu2008
Nu este medic/terapeut
anitzu2008
eu de curand mi-am scos o masea..mi-era la fel de frica...dar nu am simtit nimic...nici macar intepatura acului pt anestezie nu e dureroasa.iar cat medicul isi face treaba nu simti nimic...dupa cateva ore posibil sa simti durere dar care va trece si aia pana a doua zi...multa bafta! nu are de ce sa iti fie frica!
0
06-11-2012, ora 13:28
cobra5998
Nu este medic/terapeut
cobra5998
Intepatura o face langa masea pe o parte si pe alta?
0
06-11-2012, ora 15:20
florian94
Nu este medic/terapeut
florian94
Da.

Eu zic sa nu iti faci griji, nu te doare absolut deloc nici macar injectia nu te doare ci doar te pisca ca o muscatura de tantar. Dute fara frica !!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Osteita alveolară (alveolita postextracțională)
  • De ce doare locul extracției?
  • Modalități de conservare a crestei alveolare în urma extracției dentare
  •