Caderea parului - posibila legatura cu oval micropolichistic?

24-11-2021
Andreeaaa20
Nu este medic/terapeut
Andreeaaa20
Buna! Sunt fata, am 19 ani si de o luna imi pica foarte mult par, anormal pot spune. La inceput m-am gandit ca poate este din cauza perioadei ( toamna cade mai mult par ) insa pica extrem de mult, dar nu dintr-un loc anume ca la barbati.
Acum o saptamana am facut o ecografie abdominala unde s-a descoperit urmatoarea problema: Parauterin drept imagine transonica unica cu diametru de 43 mm/ 36 mm. Chist ovar.
Ovarul stang cu aspect micropolichistic.
Mi s-a recomandat vizita la ginecolog dar inainte de asta as vrea sa intreb daca pot lua niste pastile pentru par ( daca aveti recomandari sunt binevenite ) sau sunt mari sanse sa imi pice parul din cauza ovarului micropolichistic?
Mentionez ca in urma analizelor, iau la recomandarea medicului endocrinolog Vitamina D, Super Soya Lecitin, Omega 3 si Full spectrum.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • MIT: Căderea părului se intensifică iarna
  • De ce chimioterapia produce căderea părului?
  • De ce testosteronul influențează pilozitatea?
  • A fost identificată cauza genetică a albirii părului și a calviției
  • Cât de mult păr e normal să cadă pe zi?
  • De ce chelesc bărbații?
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.