cam o luna si jumatate simt batai puternice ale inimii | Forumul Medical ROmedic

cam o luna si jumatate simt batai puternice ale inimii

14-10-2008
B2A
Nu este medic/terapeut
B2A
buna ziua, am si eu o intrebare sper k ma poate lamuri cineva
este posibil ca la varsta mea-17 ani sa am probleme cu inima, avand in vedere ca nu sunt supraponderala, fac miscare si nici unul dintre parinti sau bunici nu a avut vreodata probleme cu inima? caci de la un timp- cam o luna si jumatate simt batai puternice ale inimii. e adevarat ca a fost o perioada in care nu m-am mai gandit la asta si bataile au parut ca inceteaza, insa acum par ca au reaparut. Simt si o stare se somnolenta si obosela si cap greu, insa eu tind sa le pun pe seama steresului- obisnuiesc sa-mi fac griji din orice, si ma gndesc obsesiv la problemele astea. sper ca ma puteti ajuta cu un sfat si multumesc anticipat.
5 comentarii
0
14-10-2008, ora 00:00
Dr. Bociu Crina
Obstetrica-ginecologie, Londra
Dr. Bociu Crina
extrasistolele sau bătăile neregulate ale inimii sunt frecvente şi la tineri, mai ales în condiţii de stress, consum crescut de cofeină etc. nu e neapărat nimic anormal...
0
14-10-2008, ora 00:00
B2A
Nu este medic/terapeut
B2A
deci ar trebui sa merg la un medic sau sa incerc sa ma linistesc? eu sunt dinfire destul de emotiva si ma panichez foarte repede, poate fi si asta o cauza?
mai adaug ca am o stare de ameteala si simt o apasare in zona capului, uneori in crestet, alteori mai spre ceafa si sau in zona fruntii, ceea ce imi tulburaputin vederea si concentrarea. Credeti ca este ceva grav ori se datoreaza numai stresului? Toti ei din jur imi spun ca e doar pe sistem nervos, insa mie imi vine destul de greu sa cred ca doar asta este cauza. Multuesc anticipat.
0
14-10-2008, ora 00:00
B2A
Nu este medic/terapeut
B2A
deci ar trebui sa merg la un medic sau sa incerc sa ma linistesc? eu sunt dinfire destul de emotiva si ma panichez foarte repede, poate fi si asta o cauza?
mai adaug ca am o stare de ameteala si simt o apasare in zona capului, uneori in crestet, alteori mai spre ceafa si sau in zona fruntii, ceea ce imi tulburaputin vederea si concentrarea. Credeti ca este ceva grav ori se datoreaza numai stresului? Toti ei din jur imi spun ca e doar pe sistem nervos, insa mie imi vine destul de greu sa cred ca doar asta este cauza. Multuesc anticipat.
0
14-10-2008, ora 00:00
B2A
Nu este medic/terapeut
B2A
deci ar trebui sa merg la un medic sau sa incerc sa ma linistesc? eu sunt dinfire destul de emotiva si ma panichez foarte repede, poate fi si asta o cauza?
mai adaug ca am o stare de ameteala si simt o apasare in zona capului, uneori in crestet, alteori mai spre ceafa si sau in zona fruntii, ceea ce imi tulburaputin vederea si concentrarea. Credeti ca este ceva grav ori se datoreaza numai stresului? Toti ei din jur imi spun ca e doar pe sistem nervos, insa mie imi vine destul de greu sa cred ca doar asta este cauza. Multuesc anticipat.
0
16-10-2008, ora 00:00
nokki
Nu este medic/terapeut
nokki
Daca tu simti ca imima nu functioneaza cateodata normal, cel mai sigur este sa te duci la medic.
Asta va avea efect si de linistire, fiindca starea de incertitudine este uneori mai greu de suportat si mai stresanta decat aflarea unei realitati cu care avem puterea psihica sa ne obisnuim, luand si masurile medicale care se impun.
De obicei <cei din jur>, cauta sa ne linisteasca, dar acesta nu este nici un tratament medical si aduce nici o linistire permanenta, atunci cand simptomele se repeta.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici