Cancer ovarian cu recidiva | Forumul Medical ROmedic

Cancer ovarian cu recidiva

48 comentarii 1 2
0
02-01-2012, ora 11:57
Ylla
Nu este medic/terapeut
Ylla
Recidiva a fost descoperita anul trecut 2011 in luna MAi cand m-am operat pentru eventratie si s-a facut si un control in zona pelvina stanga unde la Ct facut cu o luna in urma(aprilie 2011} se evidentia un fragmant tisular.Ovarul stang a fost scos in anul 2005 pentru un chistadenom seros papilifer.Incepand cu luna iunie 2011 am inceput cea de a doua seria de citostatice cu sindaxel si gemzar.Am facut 6 sedinte pana in noiembrie 2011.Apoi s-a recomndat reevaluare cu markeri si CT.Pe 2 decembrie am facut CT 'torace-abdomen si pelvis cu fereastra de os' iar apoi am facut 4 markeri CEA=1.3 / AFP=2.56 / CA125= 8.7 / CA19-9 = 6.7. Ct a iesit bine singura problema o colectie seroasa pe linia cicatriceala subcutanata in tesutul gras.In postarea anterioara am scris ceea ce s-a scris la concluzii.In decembrie am fost la oncolog cu rezultatele mi s-a spus ca sunt bune, urmatorul control peste 3 luni daca nu apar alte probleme.I-am comunicat situatia cu durerile si m-i s-a spus ca este efectul citostaticelor deoarece imi aparuse si un ganglion supraclavicular inflamat care ulterior a disparut.Markerul CA125 a fost 54 in noiembrie 2008 cand mi-a aparut chist pe ovarul drept si m-am operat in ianuarie 2009.Dupa aceea valoarea a fost intre 4 si 8.Anul trecut in aprilie cand erau deja metastaze valoarea a fost 8.5 iar dupa operatie a fost 7.94.Deci markerul a fost mare o singura data in 2008 in rest a fost normal.Voi merge din nou la oncolog sa vad ce imi recomanda sa fac deoarece cat iau antiinflamatoare se mai atenueaza durerea iar cand nu iau durerile sunt destul de mari.Deja am probleme cu stomacul de la ele si am inceput sa sangerez la anus unde mi-a aparut o umflatura.Va multumesc pentru atentia acordata.
0
11-05-2012, ora 13:18
Ylla
Nu este medic/terapeut
Ylla
Datorita durerilor osoase dr.oncolog mi-a recomandat sa fac scintigrafie osoasa.Am reusit sa o fac iar rezultatul este urmatorul:"Examinarea scintigrafica osoasa segmentara a evidentiat: - captare moderat crescuta a RT la nivelul segmentelor osoase componente ale articulatiei scapulo- humerale bilateral si genunchilor bilateral; - distributie neomogena cu captare moderat crescuta, difuza a RT la nivelul CV dorsolombare; CONCLUZII: Fara leziuni osoase secundare constituite prezent. Poliartropatii inflamator-degenerative.Avand in vedere contextul oncologic, se recomanda control scintigrafic peste 6 luni." Dupa primirea rezultatului d-na doctor care mi-a facut scintigrafia mi-a recomandat sa fac si testul pentru osteoporoza.
0
11-05-2012, ora 23:46
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
da, pentru ca durerile, conform scintigrafiei, nu par a avea nicio legatura cu boala de ovar si e foarte posibil sa fie date de alte probleme de tipul artrozelor. intr-adevar, markerul nu se coreleaza intotdeauna cu evolutia bolii.
momentan ce tratament faci si ce discutii ai purtat cu oncologul tau, referitor la neoplasmul de ovar ?
0
12-05-2012, ora 13:40
Ylla
Nu este medic/terapeut
Ylla
In prezent nu mai fac tratament, ultima sedinta de citostatice a fost in noiembrie anul trecut.Urmeaza ca in iulie sa fac iar CT(cap, torace, abdomen si pelvis) iar luna aceasta trebuie sa fac markerul(mi s-a recomandat sa il fac din 3 in 3 luni daca pot).Am inteles daca rezultatele vor fi bune nu este nevoie de tratament.Se va urmari boala doar cu markeri si CT.Voi mai face la sfarsitul lunii analiza aceea pentru osteoporoza(DEXA).Pentru durerile de oase si articulatii o sa merg la reumatolog deoarece mi s-a spus ca tratamentul cu citostatice a favorizat declansarea acestui reumatism.
0
12-05-2012, ora 14:39
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
putin probabil.
0
17-06-2012, ora 19:02
Ylla
Nu este medic/terapeut
Ylla
Am facut analiza Dexa pentru osteoporoza si spre bucuria mea a iesit testul normal.Dupa ce am terminat anul trecut citostaticele m-au deranjat foarte tare durerile de oase.Cu tratament antiinflamator durerile erau aceleasi.Am facut scintigrafia unde rezultatul nu a fost legat de problema mea oncologica.Asa ca eu cred ca in subconstientul meu s-a produs ceva.Primind niste rezultate bune si gandurile negre disparand din mintea mea, toate acestea cred ca au dus la o schimbare in starea mea de sanatate.Am constatat ca treptat durerile s-au atenuat si pot spune ca de cateva zile au si disparut.Astfel am ajuns la concluzia ca de fapt eu singura imi faceam rau, alimentandu-mi durerea cu gandurile negre.Dar cum am putea gasi putere mereu sa ne detasam de situatia creata de boala.Cred ca daca am avea forta sa ne controlam intotdeauna subconstientul ne-am ajuta singuri in lupta cu boala.O vara frumoasa tuturor si mai ales Dl.RaulDuke
0
17-06-2012, ora 19:36
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
numai bine! dar totusi cand simti ceva in neregula, prezinta-te la medic si spune, nu amana gandindu-te ca intai trebuie sa alungi suferinta prin "concentrare", riscand astfel sa pierzi vremea. e drept ca atitudinea si psihicul conteaza mereu foarte mult, dar si supravegherea medicala are ceva rol...
0
27-07-2012, ora 21:54
Ylla
Nu este medic/terapeut
Ylla
Revin cu o veste buna am facut marerul CA 125 = 5.1 si CT (cap, torace, abdomen si pelvis) care nu evidentiaza nici un fel de modificari.Totul este normal fara adenopatii.Multa sanatate tuturor si sa primiti numai vesti bune despre sanatatea voastra.Numai bine.
0
27-07-2012, ora 23:43
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Buna Mihaela...ce veste minunata..nu mai stiam nimic de tine, ma bucur din suflet ca esti ok.
De nenumarate ori am vrut sa te sun, dar efectiv n-am mai indraznit.
Ce face fetita ta ???
Va doresc multa sanatate si mult noroc si tot binele din lume.
0
01-09-2012, ora 14:32
Ylla
Nu este medic/terapeut
Ylla
Am o noua problema scaun cu sange rosu, cam o data pe saptamana, nefiind constipata.Singura durere care a aparut este in partea stanga a pelvisului si de obicei apare cu o zi inainte de a sangera.Dupa acel scaun cu sange durerea dispare dar simt o arsura.Uneori scaunul e insotit si de mucus.Saptamana viitoare merg la oncolog.Boala mea poate afecta colonul ?
0
01-09-2012, ora 15:21
georgeta1959
Nu este medic/terapeut
georgeta1959
Pentru Ylla,

Buna ziua,
Nu sunt tocmai o persoana avizata, dar este posibil sa ai ceva hemoroizi care, , agitati"" de tratamentul (chiar daca a trecut ceva timp de la incheierea tratamentului oncologic sensibilitatea se mentine) facut sa iti produca acesta sangerare si ulterior senzatia de, , arsura"". Sunt convinsa ca este un, , episod"" de la un hemoroid mai, , naravas"'. Probleme de sangerare avand o cauza hemoroidala se intampla si la persoane care nu au probleme oncologice.Pentru linistea ta consultarea oncologului este esentiala si sunt convinsa ca va fi bine.
Multa, multa sanatate!
0
01-09-2012, ora 16:11
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
exact. in absenta unui consult medical nu are rost nicio speculatie.
0
25-01-2013, ora 21:08
Ylla
Nu este medic/terapeut
Ylla
Deoarece mi s-a recomandat efectuarea controlului la 6 luni am efectuat un CT si markerul CA 125 = 8, 1.Concluzia CT este urmatoarea:Adenopatii axilar bilateral cu dimensiuni maxime de 13 mm de partea dreapta si 14 mm de partea stanga.Ganglioni infracentrimetrici interaortocav, periaortic, retrocrural si in hilul hepatic.Pancreas, discret infiltrat lipomatos cu dimensiuni crescute corporeo-caudal(3.3 cm), fara a se putea identifica imagini de procese inlocuitoare de spatiu la examenul CT nativ;fara Wirsung vizibil.Splina, rinichi, glande suprarenale cu aspect normal.Vezica urinara destinsa fara ingrosari focale parietale, fara procese endoluminale.Ficat cu structura neomogena prin prezenta unor zone rotund-ovolare (de la 0.3cm la 2.5 cm)diseminate pe intreaga arie hepatica.(am o boala polichistica a ficatului). Absenta fluidului pelviabdominal.Absenta imaginilor inlocuitoare de spatiu la nivelul ariilor pulmonare.Absenta fluidului pleuro-pericardic.Fara modificari osoase suspecte de determinari secundare.In anul 2011 am avut o metastaza in zona pelvina stg, dupa ce m-am operat am facut chimiotreapie.La ultimul CT din iulie anul trecut nu s-a evidentiat nici un gangion.Pot avea probleme iar.Pe 31 o sa fac si scintigrafia pentru ca am probleme cu umarul drept si soldurile.Dupa ceea o sa merg la oncolog cu rezultatele.Ce analiza s-ar face pentru a vedea daca sunt metastaze in ganglionii axilari?
0
28-01-2013, ora 12:05
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
cel mai probabil biopsie, dar nu cred ca e recomandata in momentul acesta. oncologul tau ce zice ?
0
28-01-2013, ora 13:08
Ylla
Nu este medic/terapeut
Ylla
Peste o saptamana am programare la oncolog deoarece joi fac scintigrafia si voi merge atunci cu toate rezulatele.Multumesc.
0
28-01-2013, ora 15:28
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ok. asteptam rezultatele !
0
03-03-2014, ora 18:27
Ylla
Nu este medic/terapeut
Ylla
In urma CT facut anul trecut in ianuarie dr.oncolog mi-a spus ca acei ganglioni infracentrimetrici nu prezinta o problema.Acum am efectuat un alt CT Cap+torace + abdomen + pelvis. S-au evidentiat iar ganglionii infracentrimetrici interaortocav si periaortici.S-au evidentiat iar adenopatii de pana la 15 mm in axila stanga.In plus au aparut doua adenopatii de 20 mm in hilul hepatic.Sunt prezente chisturile hepatice dintre care unul din segmentul V a ajuns la 35mm.Se mai evidentiaza o formatiune infracentrimetrica de aspect hemangiom.In septembrie 2013 am efectuat o colecistectomie laparoscopica (colecistita acuta litiazica).Pot avea legatura cu operatia facuta aparitia acestor adenopatii in hilul hepatic ?
0
06-03-2014, ora 22:55
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
daca sunt adenopatii axilare, acestea pot fi biopsiate usor.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
48 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.