candida cu sangerari

12-02-2011
deedeeshor
Nu este medic/terapeut
deedeeshor
Acum cateva zile a debutat din nou: mancarimi, scurgrile alb-branzoase, usturimi la urinare..cum nu era prima data cand ma confruntam cu problema asta, am mers la farmacie cu reteta data de medicul care ma consultase data trecuta: flagyl ovule si femigin pt spalaturi.Cum nu mai aveau femigin( si am incercat la vreo 3 farmacii, pana cand farmacista mi-a spus ca nici nu crede ca se mai fabrica si ca acum exista altele: tantum rosa, septovag)am luat tantum rosa.
Problema e ca dupa prima zi de tratament, au incetat scurgerile respective, dar au aparut unele noi, galbui..iar acum, dupa al 2 lea ovul, am observat mici...sangerari cred..sau scurgeri rosii..Iar usturimile persista..si mancarimile..s-au diminuat simtitor
Sa fie o reactie adversa ? Sa fie altceva? Sa fie interactiunea dintre ovule si tantum?
2 comentarii
0
12-02-2011, ora 12:04
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
1. Tantum rosa nu este echivalent cu Femigin.
2. Probabil ca randul trecut nu a fost vorba de candidoza, ci de tricomoniaza. Flagyl este folosit in tricomoniaza.
3. Nici candidoza, nici tricomoniaza nu explica in mod suficient sangerarea. Dar mai multe paciente mi-au semnalat mici sangerari de la Tantum Rosa. Verificati usor aceasta eventualitate, nemaifolosind Tantum Rosa cateva zile.
0
23-02-2013, ora 11:03
Gabriel899
Nu este medic/terapeut
Gabriel899
Buna Ziua.Acum 2, 3 zile am depistat dimineata un lichid galbui pe varful penisului si usturimi la urinare, care inca persista.ce trebuie sa fac????
Adaugă un comentariu / răspuns

23-11-2021, ora 13:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medic Chat
Întreabă un Ginecolog sau Urolog online
Rapid    Confidențial    Anonim
Cu Medic Chat ai peste 200 doctori din 40 specialități medicale.
Vezi doctori disponibili
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.