Tratament candida

11-04-2012
gicanumircea
Nu este medic/terapeut
gicanumircea
In urma administrarii mai multor antibiotice pentru gat rosu am dezvoltat o candida intestinala/bucala insotita de scaune lichide.Am luat nystatina 8 zile(1 la 6 ore) si am scapat de problemele la stomac.Pentru cea bucala am luat Orofar, Vitamina A si o solutie preparata cu nystatin.La un al 2-lea control la ORL mi s-a spus sa imi torn apa cu sare pe nas.Candida bucala insa nu a trecut deloc.Am fost la un al 3-lea control si mi s-a spus sa iau spray nasonex(seara la culcare), vitamina C+propolis si Aspacarin(mi-a spus ca pentru lipsa de calciu/magneziu, insa mi se pare absolut aberant din moment ce este un medicament pentru infarct etc).Astazi din nou am avut scaune lichide.Ma gandesc sa iau iarasi 8 zile nystatin 1 la 6 ore.Insa pentru cea bucala/nazala ce se poate face?Precizez ca absolut toate analizele mi-au iesit bine(2 de sange, 3 ecografe la gastroenterologie, urocultura) si coprocultura unde a iesit candida sensibila la nystatin, si gatul care inca este rosu, insa toti au spus ca este doar putin iritat.
4 comentarii
0
11-04-2012, ora 16:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 exclusvdin alimentatie laptelevdulce, dulciurile, citricele
2 probiotic 3 saptamani
3. gargara cu ceai de pelin sau apa de gura osidenta
0
12-04-2012, ora 00:08
gicanumircea
Nu este medic/terapeut
gicanumircea
Dar nystatina ar fi indicat sa iau?Deja in stomacul meu se dau niste batalii destul de crancene.Daca da, ce doza imi recomandati si care ar fi metoda de administrare, inghitit cu apa sau prima data mestecat in gura?

Multumesc mult!
0
12-04-2012, ora 06:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
e suficient probioticul
ca tratament
carbune medicinal, smecta
0
08-05-2012, ora 21:36
delllia
Nu este medic/terapeut
delllia
am avut aceeasi problema
fara sex oral
fara condimente, dulciuri, fructe si legume crude, apa fiarta si racita, carne de vita fiarta, branza numai telemea, paine prajita,
d-l doctor are dreptate cu pelinul este foarte bun dar in cantitati mici si pe perioada scurta, mai degraba menta.
Dupamine vitamina C la candida nu este tocmai inspirata,
tineti regimul alimentar si va garantez ca o scapati de toate problemele.
coprocultura de control dupa 10 zile si un coproparazitologic, si parazitii intestinali desi nu li se da mare importanta pot fi furnizori de candida si microbi.
eu am nancat 1 saptamana orez cu branza sau cu legume fierte (putine ) inglobate in orez am baut apa fiarta si racita si ceai de menta., altfel trebuia sa iau un pumn de medicamente dupa reteta.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Candidoza vaginală recurentă - opțiuni de tratament și sfaturi utile
  • Candidoza pe limbă - cum o recunoști și tratezi
  • Tratarea candidozei (infecția cu Candida albicans)
  •