Cum se vac spalarile interne inainte sau dupa introducerea ovulului?

07-11-2012
ioanageorgescu
Nu este medic/terapeut
ioanageorgescu
Buna ziua! Sunt gravida in 6 saptamani si 6 zile si am candidoza. am fost la medicul ginecolog si mi-a dat un tratament de 6 zile cu canesten GYN si spalari interne cu : se pun la un litru de apa 2 linguri de bicarbonat de sodiu. Am luat de la farmacie un irigator TANTUM ROSA si mie teama sa-l incerc intern, ca nu cumva sa-l afecteze pe bebelus si nici nu stiu cand sa fac spalarile. Va rog sa ma ajute cineva.
3 comentarii
0
07-11-2012, ora 12:42
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Spalaturile se fac inainte de a introduce ovulului, nicium inainte.. E simplu de folosit un irigator insa tine minte ca spalaturile intravaginale se fac cu apa fiarta si racita Nu apa direct de la robinet. Apa sa fie un pic calduta, nu rece precum gheata.
De asemenea sa faci treaba asta seara si sa stai culcata dupa ce introduci ovulul, altfel se scurge afara si nu faci nicio treaba.
Pentru spalaturi intravaginale poti folosi si plicuri tantum rosa de la farmacie care sunt muuuuult mai eficiente decat clasicul bicarbonat impotriva candidozei.
0
07-11-2012, ora 16:35
ioanageorgescu
Nu este medic/terapeut
ioanageorgescu
nici decum dupa, ai vrut sa spui cred?
multumesc tare mult
0
07-11-2012, ora 23:16
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Nicidecum am vrut sa spun cu siguranta, nu stiu de ce a iesit asa..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Candidoza vaginală recurentă - opțiuni de tratament și sfaturi utile
  •