Care este starea dupa operatie de tiroida?

3508 comentarii 1 2 ..... 99100101 ..... 116 117 Înainte ›
0
16-04-2019, ora 08:04
Mari39
Nu este medic/terapeut
Mari39
Buna dimineata!Nu stiu ce se intampa dar de 3 saptamani am o durere constanta la șoldul stăng,.Afte mereu fac.oare au legatura cu faptul ca nu mai am tiroida ssu cu acele (5 )doze de iod luate in urma cu 1 an si ceva?Se mai confrunta cineva cu asa ceva?Durerea in sold.daca stau jos nu ma doare, cind incep sa merg primii pasi schiopatez de durere.
0
16-04-2019, ora 09:25
blutux
Nu este medic/terapeut
blutux
Ce diagnostic mai exact a fost, tip stadiu, etc ? Cat a fost TG stimulata initiala ?
A existat invazie de vreun fel sau la scintigrafie au existat captari in afara lojilor tiroidiene?
Au existat metastaze regionale - ganglioni ?
S-au facut si alte investigatii imagistice - CT scan, FDG-PET ?
Trebuie exclusa intai o determinare secundara a carcinomului tiroidian, eventual si printr-o scintigrafie osoasa.
Altfel, pot fi si multe cauze "benigne" pentru durerea de sold...
0
16-04-2019, ora 22:25
Mari39
Nu este medic/terapeut
Mari39
Nu au existat captari jn alte regiuni.La ultimul control( 1 an si jumatate) scintigrafia era negativa.Iar TG =0, 04.acum cum spuneam era 0, 15.Nu s-au facut alte investigatii.iar eu sunt f.speriata.
0
16-04-2019, ora 22:29
Mari39
Nu este medic/terapeut
Mari39
Joi merg la control la endocrinolog.o s-i spun si de durerea de sold.Nu stiu ce trebuie si unde sa merg
0
17-04-2019, ora 12:13
blutux
Nu este medic/terapeut
blutux
Pentru durerea de sold ar trebui sa soliciti cel putin un RMN plus o radiografie, ar fi bine sa consulti un ortoped care sigur ti-ar da mai multe detalii.
Si ar mai trebui sa stii toate datele despre boala maligna de tiroida...
0
17-04-2019, ora 15:17
Mari39
Nu este medic/terapeut
Mari39
Toate datele despre boala maligna de tiroida?daca te rog imi poti spune mai multe?
0
17-04-2019, ora 15:23
blutux
Nu este medic/terapeut
blutux
Tip carcinom, stadiu, invazia sau depasire daca a existat, ganglioni limfatici - e voba de cam tot ce e descris la analiza histo-patologica a tumorii dupa tiroidectomia totala. Mai e utila si TG inainte de prima doza de iod radioactiv.
0
17-04-2019, ora 17:15
Mari39
Nu este medic/terapeut
Mari39
Blutux cumnata mea are nodul vascularizat si urmatoarele analize : ATG= 22, 4, TG =82, 7 precizdz ca ea nu este operata.
1
17-04-2019, ora 19:35
blutux
Nu este medic/terapeut
blutux
Analizele sunt normale pentru o tiroida ceva mai mare, majoritatea nodulilor si chiar tesutul normal prezinta de multe ori vascularizare Un nodul, vascularizat au nu, daca e destul de mare trebuie operat pentru ca nu o sa retraga.
Exceptie fac falsii noduli din tiroidita Hashimoto.
0
18-04-2019, ora 16:51
dory21
Nu este medic/terapeut
dory21
Bună. Am o dilema și nu prea știu ce sa fac, cum sa procedez în legătură cu concediul medical. Îmi ziceți și mie cele cu carcinom cât ați stat în concediu pt. refacere? D na dr. oncolog, zice sa stau un an, ca abia după 6 luni organismul reacționează la lipsa tiroidei și la efort și stres pot apărea recidive. D na dr. de la medicina nucleara zice ca pot sa mi reiau activitatea când vreau(nu am făcut iod)
Deci?? Va rog sfaturi.
Mulțumesc!
0
23-04-2019, ora 14:52
Byanco
Nu este medic/terapeut
Byanco
Buna, pe 10 Aprilie am fost operata tiroidectomie totala deoarece la punctia a ieșit suspect carcinom papilar.intradevar la rezultatul histopatologic a ieșit carcinom papilar multifocal:focare LTD neîncapsulate 2, 2/1, 5cm și 0, 5/0, 4cm situate intraparenchimatos cu celule înalte și de tip oxfil(~30%)și cu arii de invazie intraparenchimatos
-parenchim de fond cu aspecte de tiroida cronica
-3 limfoganglioni periitsmici și 2 laterocervicali dreapta cu aspect de tip reactiv
PT2m PN0 ST1 L1.
Îmi puteți spune ce înseamnă?
0
23-04-2019, ora 21:30
Byanco
Nu este medic/terapeut
Byanco
Pe 20 mai sunt programată la iod.
0
24-04-2019, ora 18:22
blutux
Nu este medic/terapeut
blutux
Pe scurt, e un forma mai agresiva decat varianta clasica a carcinomului papilar, adica cu mai multe focare, unul peste 2 cm, combinat cu celule oncocitice (hurthle), posibil sa capteze iodul radioactiv mai putin. Invazia a fost intratiroidiana pe vase limfatice, cf analizei prezentate. E bine ca a fost eliminata tiroida acum pentru ca in timp apareau mutatii si rearanjamente posibil mult mai agresive. Nu au fost metastaze ganglionare, E de sperat ca dupa tratamentul cu iod - una sau mai multe cure- lucrurile sa mearga ok, vei vedea mai bine la evaluarea dinainte de iod.
Conform datelor statistice recidiva dupa tratament este de aprox 3 ori mai mare fata de varianta clasica (22% din cazuri), posibile metastaze la distanta in 8 % din cazuri, cu o mortalitate datorata bolii tot de 8 %. Nu lua datele statistice ca pe o certitudine sau verdict, fiecare pacient e unic.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5130045/
0
25-04-2019, ora 14:01
Byanco
Nu este medic/terapeut
Byanco
Multumesc frumos
0
25-04-2019, ora 23:54
Trei
Nu este medic/terapeut
Trei
Salutare,
Este cineva care locuieste in UK si ia D3? Eu iau Alpha D3 0.5mcg si Calcidin 600 mg si nu reusesc sa gasesc corespondentul lor aici. Ma poate ajuta cineva?
0
26-04-2019, ora 08:25
blutux
Nu este medic/terapeut
blutux
Combinatii tip calcidin, adica de Ca-D3-K sau numai D3 se gasesc din belsug la comanda pe amazon
https://www.amazon.co.uk/s?k=calcium+and+vitamin+d+vitamin+k&i=drugstore&ref=nb_sb_noss_2
https://www.amazon.co.uk/Vitamin-Cholecalciferol-Supplement-Manufactured-Guaranteed/dp/B006J7Y32O
Alpha D3 nu cred, dar mi se pare redundant, sper ca verifici periodic nivelurile de calciu, fosfor, magneziu.
0
26-04-2019, ora 16:11
Trei
Nu este medic/terapeut
Trei
Multumesc pt raspuns. Am facut analize pt calciu si d3 la 2 luni de la operatie apoi la 6 luni, am verifcat si pth-ul (care este foarte mic) din cauza ca mi s-a zis ca daca valoarea pth-ului nu-si revine la 6 luni de la operatie, cel mai probabil o sa trebuiasca sa iau mereu calciu. Momentan pth-ul e foarte mic, iar calciul e sub limita. Mi s-a zis sa-l tin sub limita pt a nu se depune pe oase. D3-ul pe care il iau pare sa fie doza foarte mica (0.5mcg), ceea ce nu prea gasesc in UK. Cea mai mica doza pe care am gasit-o la farmacie e de 10mcg, ceea ce e cu mult mai mult decat iau acum. De aceea intrebam daca a gasit cineva inlocuitor pt alpha d3.
0
30-04-2019, ora 22:18
munteanu gina
Nu este medic/terapeut
munteanu gina
Bună seara,
Am citit tot felul de comentarii despre operația de tiroidă. urmează să mă operez și eu peste o lună la Parhon ( tirectomie totală ), însă nu am găsit nici un comentariu despre dnul Dr. Smarandache - chirurg. Mă poate ajuta cineva cu informații, vă rog?
0
01-05-2019, ora 13:37
Byanco
Nu este medic/terapeut
Byanco
Buna ziua, sunt in a 2a săptămâna de regim fără iod și am analizele
Ac anti tiroglobulina 140. <113IU/mL
TSH. 48, 21. 0, 3-4, 04 mIU/mL
T3. 2, 11. 2, 84-6, 8pmol/L
T4. 0, 54. 0, 7-1, 8 ng/dL
Tg urmează sa apăra in zilele următoare.multumesc frumos.ce ma îngrijorează dacă ac anti triglobulina e normal sa fie așa mare.
0
01-05-2019, ora 15:31
blutux
Nu este medic/terapeut
blutux
E normal ca anticorpii anti tiroglobulina sa persiste la valori crescute si dupa tiroidectomie pentru ca, asa cum ai postat mai sus, ai avut si o tiroidita cronica in tesutul normal, iar ablatia completa cu iod radioactiv a ramasitelor acestui tesut nu s-a facut inca.
0
01-05-2019, ora 15:53
Byanco
Nu este medic/terapeut
Byanco
Va multumesc frumos pentru raspuns
0
01-05-2019, ora 18:15
Elena0011
Nu este medic/terapeut
Elena0011
Munteanu gina Am fost operata de dr SMARANDACHE un medic deosebit un chirurg excelent!!!Mergeti cu incredere operatia nu este grea eu am 6 luni de la operatie cicatricea abia se mai vede si ma simt foarte bine!!!
0
01-05-2019, ora 19:20
Anamiha17
Nu este medic/terapeut
Anamiha17
Și eu am fost operata de dr Smarandache, este un chirurg bun, operația a fost bine făcută, iar cicatricea abia dacă se mai vede după 1 an. Singurul reproș este ca nu prea comunica cu pacienții.
0
01-05-2019, ora 23:20
Camelia 20
Nu este medic/terapeut
Camelia 20
Buna seara.
De 8 zile sunt operată, ma simt binișor dar de 2-3 zile mi sa întărit gâtul in zona unde este taietura si o senzatie de strangere de gat mai ales cand inghit si stau pe spate. Oare este normal sau ar trebui sa intreb medicul de starea asta.
A mai pățit cineva asa?
0
02-05-2019, ora 07:42
munteanu gina
Nu este medic/terapeut
munteanu gina
Elena0011 și Anamiha17 vă mulțumesc din suflet pentru răspuns. Citisem un articol despre dânsul in care scria despre o doamna operată de dumnealui și căreia îi atinsese un nerv ( asta in decembrie anul trecut s-a întâmplat, așa zicea articolul ) și femeia nu mai putea respira bine, nu mai putea mânca bine, nici să ducă o propoziție până la capăt...nu mai vorbim de cântat sau țipat. Mă gândeam că m-am găsit unde să mă duc să mă operez... adică la cineva care nu este renumit și nici nu are referințe bune!!!!
Inițial mi-am dorit la dnul Dr Ghemigean, și încă îmi doresc însă este extrem de ocupat!!!!
Vă rog să-mi mai dați detalii. poate mă mai încurajez și eu!
Vă mulțumesc anticipat și aștept cu nerăbdare răspunsurile voastre!
0
02-05-2019, ora 11:42
Camelia 20
Nu este medic/terapeut
Camelia 20
Cine ma poate ajuta si pe mine cu un raspuns.??? Va rog
0
02-05-2019, ora 12:42
Madalina.E
Nu este medic/terapeut
Madalina.E
Buna! In urma cu un an si 3 luni am suferit o tiroidectomie totala (cauza: Bosala Basedow). Rezultatul anatomo patologic nu a indicat existenta vreunei forme de cancer.
Desi a trecut ceva timp de atunci, am dat din intamplare peste rezultat si as vrea, daca se poate, sa imi explicati ce inseamna exact acei termeni. La momentul acela, medicul mi-a spus doar ca nu este cancer si, sub euforia vestilor nu l-am mai rugat sa imi si explice exact ce semnifica rezultatul (nici nu dispunea de f mult timp), si am lasat-o asa. :))
Acum sunt curioasa sa stiu ce inseamna mai exact acel rezultat.
1)Boala Basedow cu moderata retractie epiteliala postratament cu ATS si moderat infiltrat limfoid interstitial.
2) Limfoganglion periistmic cu aspect reactiv.

Multumesc!
O zi frumoasa tuturor!
0
02-05-2019, ora 12:43
Madalina.E
Nu este medic/terapeut
Madalina.E
Camelia 20, cred ca este normal ce simti. In prima saptamana ma strangea destul de tare gatul. O senzatie f ciudata, se ducea si spre piept. Toata pielea din zona aceea ma tinea.
1
02-05-2019, ora 14:53
blutux
Nu este medic/terapeut
blutux
Mai exact decat Basedow (https://ro.wikipedia.org/wiki/Boala_Basedow-Graves) nu prea mai e nimic de adaugat.
Amanuntele post operatorii descrise nu au nici o importanta - s-a descris piesa operata cu urmarile tratamentului cu antitiroidiene de sinteza, cu infiltrat inflamator limfocitar reactiv si ganglioni benigni reactivi la periferia glandei.
0
02-05-2019, ora 15:18
Madalina.E
Nu este medic/terapeut
Madalina.E
Multumesc mult Blutux!
Adaugă un comentariu / răspuns
3508 comentarii 1 2 ..... 99100101 ..... 116 117 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Analize pentru tiroidă – indicații, explicații și diagnostic de laborator
  • Insuficiența tiroidiană
  • Viața pacienților cu afecțiuni tiroidiene este afectată chiar și după stabilirea unui tratament
  •