Care este starea dupa operatie de tiroida?

3508 comentarii 1 2 ..... 100101102 ..... 116 117 Înainte ›
0
04-05-2019, ora 07:56
Elena0011
Nu este medic/terapeut
Elena0011
Munteanu Gina Operatia nu este grea, recuperarea la fel, fiecare organism reactioneaza diferit insa cel mai important ramane rezultatul anatomo patologic.Dr Smarandache este un medic tanar care isi face meseria cum trebuie!!!!A doua zi dupa operatie eu urcam si coboram scarile fara probleme am baut apa si am mancat mai greut si acum pielea gatului s a strans si ma mai deranjeaza gatul parca s a mai scurtat a fost totusi o taietura insa ma repet cel mai important ramane rezultatul!!!Am citit ce s a scris aici de doua ori de trei ori si am invatat multe lucruri am gasit raspunsuri la multe temeri si intrebari si cand nu stiu ceva intreb!!!BLUTUX este aici cu noi si ii multumesc din suflet ca ne ofera raspunsuri la toate intrebarile!!!MULTA BAFTA!!!
0
05-05-2019, ora 00:08
munteanu gina
Nu este medic/terapeut
munteanu gina
Mulțumesc frumos pentru răspuns. Este altfel când te mai încurajează cineva care a trecut prin operatie. Am o întrebare: înțeleg că rezultatul anatomopatologic nu a fost tocmai ok, dar înainte de operație analizele erau ok? Adică părea totul fără probleme doar că trebuia scos vreun nodul ?
2
05-05-2019, ora 07:48
Elena0011
Nu este medic/terapeut
Elena0011
Cu glanda tiroida sunt doua situatii cum arata si cum functioneaza!!!!La mine functiona perfect am avut noduli pe care i am descoperit intamplator unul maricel de 2, 5 cm pe dreapta si pe stanga doi mici.Am facut;; punctie care a fost suspect pentru un neoplasm oncocitar si a urmat operatia.In urma acesteia nodulul punctionat a iesit benign iar unul mic din lobul stang s a dovedit a fi un microcarcirom.Se spune ca boala a fost teoretic eliminata chirurgical DAR te poti astepta la orice aici am intalit tot felul de situatii !!O fi el un cancer bland dar tot cancer ramane parerea mea!!!Si inca ceva de incurajare majoritatea nodulilor sunt benigni fara probleme!!!
0
06-05-2019, ora 10:20
Byanco
Nu este medic/terapeut
Byanco
Buna ziua, astăzi am primit și rezultatul la tiroglobulina care este 0, 78 intervalul fiind de la 0, 73-56 ng/ml.este bine ca are valoarea asta înaintea ablație cu iod?va multumesc din suflet pentru răspunsuri.O zi buna.
0
06-05-2019, ora 15:22
blutux
Nu este medic/terapeut
blutux
O TG la limita de detectie fara ablatia cu I131 este excelenta, desi valoarea exacta s-ar putea sa fie influentata de persistenta anticorpilor anti TG.
Indiferent daca vei face sau nu ablatia cu I131, ar fi bine sa faci de acum inainte analizele markerilor si la un laborator care foloseste o metoda mai precisa (<0.1 sau < 0.2 ) pentru TG (Synevo, Medlife, etc.), pentru ca ghidul ATA2015 defineste o TG < 0.2 SUB TRATAMENT ca fiind nedetectabila, iar prin metoda prezentata nu se poate masura ceva < 0.73.
Unde ai facut TG ?
0
06-05-2019, ora 18:28
Byanco
Nu este medic/terapeut
Byanco
La un laborator la mine in oraș(Binisan).O sa caut sa văd dacă alte laboratoare de aici au o alta metoda, dacă nu o sa fac in alta parte.va multumesc frumos
0
06-05-2019, ora 19:17
munteanu gina
Nu este medic/terapeut
munteanu gina
Elena0011 mulțumesc tare mult. O să scriu și eu cum va fi. Sănătate maximă tuturor!!!!
0
07-05-2019, ora 01:45
Sunny 2018
Nu este medic/terapeut
Sunny 2018
Salut,

As avea o rugaminte daca ma puteti ajuta:

Toidectomie partiala in urma cu 6 luni, mai am o parte si lobul drept, am facut analizele periodice (la fiecare 3 luni) si azi au iesit urmatoarel valori:

tsh - 0, 3871 (0, 35-4, 94) micro UI/ml
ft4 - 1, 61 (0, 7-1, 48) ng/dl
ekg arata ok..


Sunt sub euthyrox 100 7/7 zile
cam de vreo 3 sapt, pulsul a ajuns sa creasca progresiv, mai ales dimineata cand este aproape de 90b/min iar.sub metoprolol de 25 imi ajunge pe la 74b/min
Eu inainte de tulb cu tiroida, aveam puls mic, 60b/min si un pic. acum insa pulsul de 74-77-86-90b/min il simt, ma deranjeaza cumva cand respir ( nu ma refer la nod in gat), imi scurteaza respiratia. sub metoprolol imi este mai bine.

As vrea sa va intreb: sa iau 75 de euthyrox plus in inca 1/2 tb de 25 ?
Cardiologul a zis ca e normal sa fie asa...

Cu prietenie
0
07-05-2019, ora 06:02
blutux
Nu este medic/terapeut
blutux
E prea mare doza, se vede si din valoarea FT4, TSH este prea supresat fara sa fie nevoie si nu toata lumea suporta bine supresia.
Ar fi bine ca endocrinologul sa scada doza de levotiroxina pentru evitarea tahicardiei, TSH poate urca pana la 2 fara probleme. Da, se poate incerca deja combinatia de levo...
0
07-05-2019, ora 14:34
Gul20
Nu este medic/terapeut
Gul20
@Marya8 La Sandor se face terapie cu iod prin casa de asigurări?Dacă e cu plată care este prețul și în cât timp se face programarea?
0
07-05-2019, ora 17:55
Byanco
Nu este medic/terapeut
Byanco
Gul 20 da se face la Sanador dar nu prin casa de asigurari.din câte știu 8.500 lei costa si programarea se face de domnul DR la o luna de la consultul cu dansul timp in care se tine regim fără iod
0
07-05-2019, ora 20:28
Gul20
Nu este medic/terapeut
Gul20
Byanco, mulțumesc pentru răspuns.
1
07-05-2019, ora 20:52
Marya8
Nu este medic/terapeut
Marya8
Gul 20 Din pacate la sanador nu se face iodoterapie prin casa de asigurari.pretul difera de la caz la caz in functie de doza pe care trebuie sa o primiti.programarea se face destul de repede doar ca trebuie tinut regimul macar o luna.eu a trebuit sa iau doza de 150 . find un tip de carcinom mai agresiv.am platit 9400 roni in acest pret au fost incluse.analizele spitalizarea si tot ce a mai tinut de internare.
0
07-05-2019, ora 23:53
Sunny 2018
Nu este medic/terapeut
Sunny 2018
Salut

Blutux, multumesc
Sigur ca ai dreptate, merg la endocrinolog sa umblam la dozaj

Cu prietenie,
0
08-05-2019, ora 23:06
maitrei
Nu este medic/terapeut
maitrei
Pentru Blutux
Am sase luni de la tiroidectomie si anlizele de astazi, sub eutyrox 100, sunt:TSH-0, 039, Ft4-1, 36, Ft3-3, 02
Mentionez ca la 3 luni de la operatie, analizele erau in valori normale. Te rog mult interpreteaza-mi analizele !Ma simt in general bine, doar uneori, dimineata simt un usor tremur interior. Iti multumesc !
0
09-05-2019, ora 06:19
blutux
Nu este medic/terapeut
blutux
Se vede si in cazul asta ca TSH este excesiv de supresat, in cazul tumorilor benigne sau in cazul celor maligne de risc foarte scazut cu markeri in regula nu este necesara supresia sub 0.1. In functie de diagnostic trebuie scazuta doza de levotiroxina.
0
09-05-2019, ora 15:16
maitrei
Nu este medic/terapeut
maitrei
Multumesc, Blutux ! Sambata am intalnire cu endocrinologul meu.sa vedem ce se intampa !
0
11-05-2019, ora 13:23
caset
Nu este medic/terapeut
caset
Bună Blutux, am mai scris in 2017 pe site, ultimul control l-am făcut în 2018, ianuarie, acum mi-am făcut din nou analizele și urmează să merg luni la un control.Ce părere ai despre analize:
Mai 2017:
Ft4 1.05 ng/ml valori de referință 0.8-1, 9
T3 129 ng/dl valori de referință 84-172
Tsh 0.955 qUI/ml valori de referință 0.4-4
Anti-TPO <10.00 Ui/ml valori de referință <35
Ianuarie 2018:
Ft4 16, 39 pmol/L valori de referință 12-22
Tsh 1.23 qUI/ml valori de referință 0.27-4, 2
Micronodul de la primul control 3/3 mm la al doilea control 4/5 mm(6 luni)
Mai 2019
Ft4 16, 48pmol/L valori de referință 10.6-22, 7
Tsh 1.12 qUI/ml valori de referință 0.27_4, 2
Anti-TPO 19, 32 UI/ML <34
Si urmează luni să merg la control, nu iau tratament ptr glanda.
Multumesc!
0
11-05-2019, ora 19:30
blutux
Nu este medic/terapeut
blutux
Nimic deosebit de comentat la analize, sunt in limite normale.
0
12-05-2019, ora 11:34
caset
Nu este medic/terapeut
caset
Multumesc!
0
14-05-2019, ora 14:06
Camelia 20
Nu este medic/terapeut
Camelia 20
Buna
As vrea sa va intreb voi cam cat ati stat in concediu medical dupa operatia cu tiroida? Cat timp nu ai voie sa faci efort si sa ridici greutăți? Ma gândesc ca asta in funcție de fiecare ce fel de loc de munca are.
Eu am unul la care muncesc destul de mult, plus agitație si stres. Am 3 săptămâni de la operatie si nu sunt chiar ok. La o saptamana am ridicat copilul in brațe si m-am ales cu o internare.
Astept raspunsul vostru.
0
14-05-2019, ora 19:16
Byanco
Nu este medic/terapeut
Byanco
Buna Blutux, mai am o săptămâna pana la iod și parca nu mai am răbdare., am refăcut analizele la un alt laborator și am primit rezultatul
0, 44 ng/mL cu intervalul de la (3, 5-77)după tiroidectomie totala, in cazul carcinomului papilar nivelul de tiroglobulina trebuie sa fie nedetectabil mai mic de 0, 04 (asta apare pe fisa de analize).
Astăzi am primit rezultatul de la Gustave Roussy
MICROSCOPIE
Module n1 de 22mm
Siege:Lobe droit, tipografie NON precise
Type histologique:Carcinome papillaire a cellules Hautes avec un composante de carcinoma papillaire polymorphe difficile à classeur sur 60% de la surface
(Lesion composee de deux composantes dinstinctes)
Encapsulation de la tumeur: absente
Mitoses/2mm(grossissement 400):3
Invasion vasculaire :douteuse presence de calcospherites autoutilitare du nodule.
Extension extrathyroidienne :absente
Remaniements dans la tumeur:infiltrat lymfocytaire
Absence de necrose
Marges de l’exerese chirurgicale :saines
Aspect ne dehors de la tuner: thyroydite d’Hashimoto
Imunohistochimie:
TG:pozitive 30%
Braf:pozitiv 30%
Ki67:positif 8%
Braf positif que dans la composante a cellules hautes

Nodule n2 de 5 mm

Siege:Lobe droit, tipografie NON precise
Type histologique:Carcinome papillaire Classique
Encapsulation de la tumeur: absente
Mitoses/2mm(grossissement 400):0
Invasion vasculaire:absente
Extension extrathyroidienne :absente
Absence de necrose
Aspect ne dehors de la tuner: thyroydite d’Hashimoto
Clasification pTNM:PT2(m)NxMx
Ce credeți o sa rămân la aceeași doza de iod de 100 sau e posibil sa mi se dea o doza mai mică?si credeți ca diagnosticul din Fr e mai bun k cel de la Parhon?
0
14-05-2019, ora 20:19
Marya8
Nu este medic/terapeut
Marya8
Camelia 20 in cazul meu pentru ca nodulul a fost malign am dreptul la 1 an de concediu medical platit 100% acum nu stiu.in ce situatie te afli tu.primele 21 de zile de concediu mi le a dat medicul chirurg dupa operetie.iar prelungirea concediului am facut o la oncologie. Acolo mi sa spus ca am dreptul la 1an cu posibilitatea de prelungire pana la 1 an si 5 luni daca doamne fereste lucrurile nu merg bine.recomandarea chirurgului in cazul meu a fost sa nu depun efort sa nu ridic greutati 3 luni de la operatie.mergi si intereseazate la medicul de familie unde iti poti prelungi concediul.banuiesc ca indiferent de diagnostic ai dreptul la concediu medical cel putin 3 luni
0
14-05-2019, ora 20:42
blutux
Nu este medic/terapeut
blutux
@Byanco
Fata de diagnosticul de la Parhon nu mai apar invazia interna pe vase limfatice L1 si celulele oncocitice Hurthle.
Invazia vasculara e indoielnica pentru lobul stang si absenta clar in lobul 2, extinderea in afara tiroidei e absenta, tumorile au fost eliminate complet asa ca e de asteptat un parcurs ulterior favorabil.
Doza ar trebui totusi pastrata in jur de 100 mci datorita formei cu celule inalte, lipsei de incapsulare tipica pt carcinomului papilar, amestecului de structuri si prezenta mutatiei BRAF, doctorul va decide.
Conform ghidului de referenta international o TG < 1 stimulata este tinta de tratament dupa iodul radioactiv si este considerata nedetectabila. O valoare de 0.44 pt TG inainte de iod arata ca practic nu mai ai mai deloc tesut tiroidian producator de TG, probabil va iesi chiar nedozabila dupa tratament. Nu laboratoarele de anailze interpreteaza rezultatele, ci medicul.
Asa ca, in principiu, esti pe drumul cel bun.
0
14-05-2019, ora 21:04
Byanco
Nu este medic/terapeut
Byanco
Multumesc frumos.o seara frumoasa!
0
15-05-2019, ora 08:36
Camelia 20
Nu este medic/terapeut
Camelia 20
Marya 8 mersi pt raspuns.
Eu astept rezultatul histopatologic inca nu lam primit. In urma punctiei mia ieșit suspect carcinom papilar iar chirurgul la externate mia recomandat fara efort, sa evit aplecatul si sa nu iau eutirox decat dupa ce vom vedea rezultatul.
Concediu mi la prelungit endocrinologul iar restul o sa vedem ce se va întâmplă.
0
23-05-2019, ora 14:40
nidar
Nu este medic/terapeut
nidar
*Blutux.
calciu ionic 4.47 (4.2-5)
calciu seric 10.21 ( 8.4-11 )
PTH 8.15 ( 11-67)
Mentionez ca de cand m-am operat (1 an si trei luni ) am luat calciu lunar.
Intrebarea mea este daca am probleme cu paratiroidele ? Doctorul meu mi-a intrerupt calciu si am trecut pe alpha D3
0
23-05-2019, ora 15:20
blutux
Nu este medic/terapeut
blutux
Nu se poate spune numai dupa analizele postate daca e o problema cu paratiroidele sau:
- prea multa vitamina D
- prea putin magneziu
- alte interferente.
Au fost lezate in vreun fel paratiroidele la operatie ?
0
23-05-2019, ora 15:33
nidar
Nu este medic/terapeut
nidar
Din cate stiu eu nu au fost lezate ! La 6 luni de la operatie aveam
Calciu seric 9.50(8.4-11)
PTH 30.7 (11-67)
Nu am avut parestezii sau caderi de calciu. Mereu am avut deficit de vitamina D3 pe care nu am reusit sa il corectez (chiar si inainte de tiroidectomie).
actual Mg 1.84 (1.6-2.7).
Mentionez ca nu ma simt ok, mai ales cand scade TSH mai mult de 0.5, imi creste tensiunea si pulsul, cardiologul spune ca e bine si ca e de la doza de levo, iar endocrinologul spune ca nu e de la doza de levo si ca as avea hipoparatiroidism. Te intreb Blutux daca paratiroidele pot avea probleme la mai mult de un an de la operatie ? Doza mea actuala este de 100mg/6zile 50mg/ 1zile. La cat timp de la operatie se va stabiliza Tsh ?
0
23-05-2019, ora 16:07
nidar
Nu este medic/terapeut
nidar
rectific din martie doza este de 100/5 zile si 50/2 zile
Adaugă un comentariu / răspuns
3508 comentarii 1 2 ..... 100101102 ..... 116 117 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Analize pentru tiroidă – indicații, explicații și diagnostic de laborator
  • Insuficiența tiroidiană
  • Viața pacienților cu afecțiuni tiroidiene este afectată chiar și după stabilirea unui tratament
  •