Care este starea dupa operatie de tiroida?

3508 comentarii 1 2 ..... 105106107 ..... 116 117 Înainte ›
0
06-08-2019, ora 07:57
symonica
Nu este medic/terapeut
symonica
Doar am intrebat, sunt multe care medicu nu le a discutat cu mine.Asta nu inseamna ca daca intreb ceva ce nu stiu exact, am deranjat asa tare.Si draga Sunny 2018, nu cred ca am jignit pe careva, si nu fa omu penibil, obscur si indecent ca doar nu am dat cu parul in capu nimanui daca am intrebat si eu ceva ce nu stiu sigur.Si inca ceva nu toti medici au bunavointa de a spune ce si cum, cu toate ca astepti raspunsuri din partea lor.O zi buna sa ai si chiar nu trebuia sa imi sari asa la gat.
2
07-08-2019, ora 18:10
Sunny 2018
Nu este medic/terapeut
Sunny 2018
@simonica

...dupa cum spuneam...limbaj obscur, suburban..."a sari la gat"..."nu fa omu"...""nu am dat cu paru in capu nimanui"..fa sau face..etc..ma rog, tine intai de toate de felul in care raspundem si cand nu ne este ceva pe plac..si abia apoi, sa zicem, tine de gramatica..etc

...esti prima persoana pe care o intalnesc aici cu un asemenea limbaj...

...ma indoiesc ca medicul, dupa operatie, oricat de putin ar vorbi cu pacientii, nu te-a informat ca euthyrox-ul se ia toata viata..de fapt, nu am niciun dubiu...incearca totusi sa nu il iei vreo 3 luni..si sa vezi cum iti vei aminti ca medicul a spus sa il iei toata viata...

...cred ca ai observat (sau nu) ca discutiile sunt axate pe cazuri serioase, ca discutiile au un limbaj decent chiar daca nu ne place raspunsul...

...o sa evit sa (te) mai citesc, sa ma mai mir de maniera modesta in care reactionezi..dar nu mi se va parea tolerabil / justificabil un asemenea limbaj si asemenea intrebari fara substanta...eu, in general, doar citesc, imi formez pareri, sunt tacuta si cred ca si decenta...

...oamenii cat traiesc, invata...sau nu...
0
07-08-2019, ora 22:38
Maria-Raluca
Nu este medic/terapeut
Maria-Raluca
Buna seara !
@Blutux, te rog mult sa ma ajuti sa inteleg rezultatul analizelor facute inainte de terapia cu iod programata luni, 12 august : Tsh >100, Tg 1, 74, Antitg 310, 6 dupa 3 saptamani de regim fara iod. Mai urmeaza Inca o saptamana de dieta.
Am scris despre operatie si rezultatul anatomopatologic la pagina 105.
Cu stima
0
08-08-2019, ora 06:45
blutux
Nu este medic/terapeut
blutux
Prezenta anticorpilor cu valoare semnificativa, mult peste maxim, face ca rezultatul Tg sa nu poata fi luat in considerare datorita interferentei. Valoarea TSH este foarte buna pentru tratamentul cu I31. Rezultatul se va vedea la cel putin 3 luni dupa iod, cand AntTG ar trebui sa scada si Tg sa fie relevanta. Imediat dupa tratamentul cu iod si scintigrafia intregului corp va aduce informatii importante.
0
08-08-2019, ora 21:48
Maria-Raluca
Nu este medic/terapeut
Maria-Raluca
Multumesc mult!
E o minune ca esti aici sa ne ajuti
0
10-08-2019, ora 07:50
symonica
Nu este medic/terapeut
symonica
Sunny2018

Sa ai o zi faina!esti buna.Pa.
0
18-08-2019, ora 20:57
AncaUdr
Nu este medic/terapeut
AncaUdr
Salut! Imi recomandati, va rog, medici pentru punctie noduli tiroidieni? Am inteles ca la dr. Ioachim ar dura foarte mult (luni de zile) programarea. Stiu ca este cel mai bun, dar abia in septembrie revine din concediu. Multumesc!
0
21-08-2019, ora 16:47
Maria-Raluca
Nu este medic/terapeut
Maria-Raluca
Buna ziua !
Am trecut si de terapia cu iod!!! Mi s -a administrat doza de 50 mci.
@ Blutux, daca imi permiti, ce parere ai ?
Ecografie : loje tiroidiene neomogene cu resturi de tesut tiroidian bilateral cel mai mare de partea stanga de 4, 6/3, 3 mm cu granuloame de fir bilateral. Laterocervical bilateral - fara adenomopatii suspecte
Scintigrafie: resturi tiroidiene net iodocaptante a 131-1. vizibile la nivelul regiunii cervicale anterioare de partea stanga. Fara alte imagini iodofixante a 131-1 cu aspect pathologic in restul corpului.
Analize la internare : Tsh >100, Tg 1, 41 AnTg 277, 1
LA sfarsitul lui sept. trebuie reevaluat Tsh, iar la sfarsitul lunii ian. trebuie sa merg la control
la Parhon pentru recotare tg, antitg cu intreruprea euthyrox 3 sapt.
Ma ingrijoreaza acele resturi destul de mari.nu stiu daca vor fi distruse de iod si AnTg asa de mare...
Crezi ca ar trebui sa fac si alte investigatii pana merg la control in ianuarie?
Multumesc mult !
Cu prietenie
0
21-08-2019, ora 17:24
blutux
Nu este medic/terapeut
blutux
Resturile vizibile semnalate sunt subcentrimetrice si net iodocaptante, in mod normal doza de 50 mci le va distruge, iar AntiTG e de sperat sa se negativeze dupa I131. e posibil ca scaderea sa dureze mai multe luni sau chiar ani. Trendul de crestere ar insemna alt nedorit tratament cu iod radioactiv. Doctorul e circumspect si te-a chemat mai repede la evaluare - efectul I131 dureaza si 12 luni sau peste. Nu ai ce analize sa faci pana la control, dar ar fi bine ca la momentul controlului sa le dublezi cu unele la Medlife sau Synevo pentru ca la Parhon dureaza cateva saptamani pana primesti rezultatele, uneori se mai si pierd...
0
22-08-2019, ora 07:04
Maria-Raluca
Nu este medic/terapeut
Maria-Raluca
Multumesc, OM bun si drag !
0
10-09-2019, ora 20:57
csimion70
Nu este medic/terapeut
csimion70
Am facut cateva analize la interval de 3 luni si mi-a crescut TSH la ultima analiza.Pe data de 19 06 2019 analizele au fost cam asa...calciu total 9, 41 mg/dl - interval 8, 70-10, 40mg/dl; calciu ionic 3, 99 mg/dl- interval 3, 48-5, 17 mg/dl; PTH 22, 2 pg/mL - interval 11-67 pg/mL; FT4 1, 04 ng/ml - interval 0, 8-1, 9 ng/ml; TSH 0, 280 µUI/ML - interval 0, 4-4 µUI/ML. Tratament cu euthyrox 112, 5/zi.. Specific, ca sunt operat de tiorida total si am facut iod acum 2 ani - septembrie 2017 (cea mai mica doza cu o internare de 24 ore). Dupa aceste analize medicul mi-a redus tratamentul cu euthyrox la 100/zi. Am refacut analizele pe data de 09 09 2019 si analizele sunt asa. calciu seric total 9, 78mg/dl - interval 8, 70-10, 40mg/dl; calciu ionic 4, 15 mg/dl - interval 3, 48-5, 17 mg/dl; PTH-30, 3 pg/mL - interval 11-67 pg/mL; FT4 1, 05 ng/ml - interval 0, 8-1, 9 ng/ml; TSH 8, 81µUI/ML - interval 0, 4-4 µUI/ML CRED CA TREBUIE SA REVIN PE 112, 5 euthyrox/ZI. NU STIU CE S-A INAMPLAT, Intradevar, s-a redus euthyroxul dar a crescut prea mult TSH. Am mai luat 100 /zi si nu s-a ajuns asa de mult.Va rog un sfat, un raspuns
0
11-09-2019, ora 04:54
blutux
Nu este medic/terapeut
blutux
Doza e clar prea mica, poate 125 ar fi mai potrivita sau doza combinata pe zile, ar trebui sa mergi la un endocrinolog local pentru reglare, controalele de la Parhon se pare ca nu sunt suficiente.
0
11-09-2019, ora 07:17
csimion70
Nu este medic/terapeut
csimion70
multumesc pentru sfat blutux
0
13-09-2019, ora 22:05
Elena0011
Nu este medic/terapeut
Elena0011
La 10 luni de LaTT cu un microcarcirom papilar cu eutirox de 125 fara iod am facut un set de analize: tsh-0, 381(0, 27-4, 20), t4 1, 52(0, 93-1, 70) tg 0, 14(3, 5 -77) antg 10, 00 (00, 00 -115). Blutux te rog vreau si parerea ta!!! La prima vedere mie mi se par ok dar pentru siguranta vreau si parerea ta!!! Am vazut in toate comentariile de aici cata rabdare ai sa explici problemele fiecaruia, eu cel putin iti multumesc inca odata OM BUN !!!!
0
13-09-2019, ora 23:17
Camelia 20
Nu este medic/terapeut
Camelia 20
Buna. Blutux
Am facut urmatoarele analize :tsh 0, 20 Ft4 0, 78 ( carcinom papilar, fara administrare iod) ce parere ai? Medicul a zis ca este ok si sa merg pe acelas dozaj de tratament. Iau novothyral 100 /zi.
Eu nu prea am o stare buna, ma simt foarte obosită, zilnic dureri de cap si imi cade foarte mult par. Crezi k are vreo legatura cu problema mea sau poate fi si din alta cauza.
Astept un raspuns de la tine. Te rog
0
14-09-2019, ora 06:47
blutux
Nu este medic/terapeut
blutux
@Elena
Analizele sunt excelente.

@Camelia
Caderea parului se va opri dupa stabilizarea hormonilor tiroidieni.
Novothyralul contine T3 si se asimileaza mult mai rapid decat Euthyrox, pentru administrarea pe termen lung - in cazul tau toata viata - ar fi de preferat ultimul si redozare.
TSH e prea supresat, ar trebui ridicat peste 0.3 si sub 0.5-1.
0
14-09-2019, ora 12:35
Elena0011
Nu este medic/terapeut
Elena0011
Multumesc mult Blutux!!!! Sanatate multa tuturor!!!!
0
14-09-2019, ora 12:46
Elena0011
Nu este medic/terapeut
Elena0011
Camelia. Obosita si eu ma simt foarte obosita uneori, si nervoasa simptome probabil si din cauza tsh ului supresat!!!
0
14-09-2019, ora 15:08
Camelia 20
Nu este medic/terapeut
Camelia 20
Multumesc din suflet blutux.
As vrea sa te intreb daca as încerca pe langa tratament si ceva homeopat crezi miar face bine sau nu?
1
01-10-2019, ora 12:46
cros17
Nu este medic/terapeut
cros17
Buna ziua!
Am citit aceasta arie a forumului cu mare atentie, chiar de doua ori, si am observat ca sunt persoane interesate de carcinomul medular tiroidian dar din pacate nu sunt prea multe informatii.
Blutux a pus unele linkuri foarte utile si vreau sa-i multumesc pe aceasta cale. Sunt in engleza dar cei care nu stapanesc limba se pot descurca cu Google translate.
Am sa va prezint cazul meu, barbat, pana in 40 de ani, fara antecedente de CMT in familie, in urma unei eco Doppler de carotide, in Decembrie 2018, mi s-au observat noduli tiroidieni in lobul stang, noduli ce aratau rau dpdv ecografic. Am facut eco de tiroida si analize specifice, TSH, T3, free T3, T4, free T4 si Calcitonina, toate iesind in parametrii normali, mai putin calcitonina care a fost 680. Diagnosticul de CMT, precum si recomandarea de a ma opera foarte repede a picat ca o bomba, mai ales ca eram in pragul sarbatorilor de iarna. Din pacate, nu m-a sfatuit nimeni sa fac un CT sau un RMN inainte de operatie. Daca faceam, parcursul operator era mult mai simplu. O sa vedeti imediat de ce.
M-am programat la operatie, la Medlife, la domnul dr. Bogdan Stanescu, in prima parte a lunii Ianuarie si m-am prezentat cu eco de tiroida si analizele de sange. Operatia a durat peste 3 ore si a constat in “Tiroidectomie totala cu disectie limfatica radicala cervicala”. Dupa operatie calcitonina a scazut la 100, a continuat sa scada usor, stabilizandu-se, dupa aproape 3 luni la cca. 80 pg/ml. Deoarece rezultatul histopatologic de la Medlife a fost destul de evaziv, am fost pentru second opinion la Parhon, la dl. dr. Ioachim Dumitru. Am avut toate lamele, inclusive examenul temporaneu, dansul analizandu-le cu rabdare cca. o ora. Rezultatul a fost pT3mN1b, tumora dominanta avand 2, 2 cm si mai multe metastaze la ganlionii limfatici (partea dreapta, atat la tiroida cat si la ganglioni, a fost curata).
Medicul endocrinolog care ma urmareste este domnul profesor Corin Badiu. Dansul a decis, in urma analizelor de sange si a CT-ului, ca dl. dr. Stanescu trebuie sa reintervina pentru a indeparta chirurghical adenopatiile evidentiate de CT (tot in partea stanga). Calcitonina a ramas stabila, in jur de 80-90, de la prima pana la a doua operatie.
In a doua parte a lunii August, dupa interventie, calcitonina a scazut la 8.8 pg/ml. La o luna dupa este 7.2 pg/ml. Domnul doctor a scos 2 ganglioni, conform HP de la Medlife, sau 6 ganglioni, conform domnului doctor Ioachim de la Parhon, dintre care 4 cu determinari carcinomatoase. Dansul a clasificat cu RN1b si mi-a spus ca actul chirurgical a fost spectaculos.
Medicii imi spun rezultatul este foarte bun si acum totul este un act de rabdare. Am avut noroc de medici exceptionali si vreu sa le multumesc domnilor doctori Stanescu, Ioachim si domnului profesor Badiu.
Ca o parere personala, nu va grabiti si nu va speriati, CMT-ul nu este un capat de tara! Eu, daca faceam un banal CT inainte de prima operatie nu cred ca mai era nevoie de a doua. Adenopatiile restante au fost in mediastinul superior, supraclavicular si dr. nu avea cum sa stie de ele fara imagistica. Acum calcitonina este in grafic si trebuie sa ramana asa! :))
Tiroidectomia totala in CMT este adesea cu limfoadectomie si este principala metoda curativa in aceasta boala. Este foarte important sa alegeti chirurgul cu mare atentie. Trebuie sa fie un chirurg specializat in interventii tiroidiene si disecarea lanturilor ganglionare limfatice cervicale, asa cum este dl. dr. Stanescu.
Sanatate maxima, va doresc!

@Blutux, as vrea sa iti trimit in privat interpretarea mot-a-mot a doctorului Ioachim de la ambele examinari. Imi spui parerea ta, te rog? Multumesc mult!
0
01-10-2019, ora 15:06
blutux
Nu este medic/terapeut
blutux
E intr-adevar un act operator facut ca la carte pentru un cancer agresiv extins mai mult decat local ( metastazele ganglionare supraclaviculare si mediastinale}, valoarea calcitoninei reflecta succesul operatiei, dar trebuie urmarita foarte atent in continuare.
La "clasificarea" RN1b nu exista cumva vreo cifra sau litera dupa R, adica R0, R1 sau Rx ?
0
01-10-2019, ora 15:28
cros17
Nu este medic/terapeut
cros17
Este trecuta doar clasificarea CMT M8345/3 si RN1b.
Pot sa-ti trimit in privat analizele HP in detaliu?
Multumesc!
0
01-10-2019, ora 15:48
blutux
Nu este medic/terapeut
blutux
Da, se pot trimite.
0
01-10-2019, ora 16:00
Maria-Raluca
Nu este medic/terapeut
Maria-Raluca
Buna ziua!
@Blutux, apelez din nou la bunavointa si profesionalismul tau.
Dupa aproape 7 saptamani de la terapia cu iod radioactiv am repetat analizele de tsh si ft4 pentru reevaluarea dozei de eutirox, valorile fiind ft4 22, 33 si tsh 16, 61 ( ser eclia- sinevo)
Doza de eutirox pe care am luat-o este de 125.
Sunt ingrijorata de valoarea mare a tsh. Inainte de terapia cu iod tsh a fost >100.
Ce se intamlpla? De ce nu a scazut tsh?
CE ar trebui sa fac?
Multumesc mult!
0
01-10-2019, ora 17:39
blutux
Nu este medic/terapeut
blutux
Iodul isi face efectul, TSH a avut o valoare foarte ridicata, doza de euthyrox e probabil prea mica si tb reglata de endocrinolog.
0
02-10-2019, ora 08:41
Maria-Raluca
Nu este medic/terapeut
Maria-Raluca
Multumesc pentru raspuns. Maine sunt programata la endocrinolog. Din pacate in orasul Piatra Neamt avem doar 3 medici cu aceasta specializare care sunt suprasolicitati.
Sanatate multa iti doresc!
0
16-10-2019, ora 16:53
AdelaDumitru
Nu este medic/terapeut
AdelaDumitru
Buna tuturor! As avea si eu o intrebare pe Blutux daca poate raspunde. Dupa cura de iod din ianuarie anul acesta analizele au fost bune pana acum in octombrie. Mai precis TG< 0.04 ng/mL si antiTG 13 UI/mL. Pana acum anti TG era sub 10. TSH se mentine foarte mic, iar FT4 in limite. Mi-e teama ca aceasta crestere a antiTG va fi urmata si de o crestere a TG si cu totii stim ce inseamna. Voi merge si la medic cu analizele bineinteles insa pana ajung poate ma ajuti tu sau altcineva cu o informatie. Multumesc
0
16-10-2019, ora 17:42
blutux
Nu este medic/terapeut
blutux
Ai uitat sa treci limitele laboratorului pentru AntiTG. Si mai ales diagnosticul histopatologic. Anticorpii se pot activa la orice stimul imunitar, cresterea de acum nu pare relevanta. In schimb, o crestere sustinuta, cu valori mult peste maxim, poate insemna o recidiva.
0
16-10-2019, ora 18:36
AdelaDumitru
Nu este medic/terapeut
AdelaDumitru
Multumesc foarte mult. Intre timp am primit un raspuns linistitor si de la medicul meu, dl. dr. Vadim Gavan. Intervalul de referinta pentru anti TG (daca la asta te referi) este ≤ 115 (Synevo), iar diagnosticul histopatologic a fost pe scurt "folicular cu celule de tip oxifil". Nu am la indemana acum hartiile pentru mai multe detalii. O seara linistita va doresc!
1
16-10-2019, ora 21:28
Anamiha17
Nu este medic/terapeut
Anamiha17
AdelaDumitru, aceleași valori le am și eu Tg <0, 04 și anti Tg 13(făcute la synevo), după iod anul trecut pentru carcinom papilar tix oxifil. Chiar azi am fost cu analizele la dr goldstein și a spus ca acestea sunt în regula și nu sunt motive de îngrijorare cu privire la valoarea anti Tg.
Adaugă un comentariu / răspuns
3508 comentarii 1 2 ..... 105106107 ..... 116 117 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Analize pentru tiroidă – indicații, explicații și diagnostic de laborator
  • Insuficiența tiroidiană
  • Viața pacienților cu afecțiuni tiroidiene este afectată chiar și după stabilirea unui tratament
  •