Care este starea dupa operatie de tiroida?

3508 comentarii 1 2 ..... 114115116 117 Înainte ›
0
23-01-2021, ora 23:32
SimoCC
Nu este medic/terapeut
SimoCC
Buna ziua,

Azi am cumparat din farmacie o folie de Euthyrox de 125ug (pana azi nici nu stiam ca exista in concentratia asta). Folia arata asemanator cu ce gaseam pana acum, cutia e putin diferita.

@blutux, voiam sa va intreb daca stiti ceva de o alta schimbare in compozitia Euthyrox (banuiesc ca nu e cazul, e doar Euthyrox formula curenta intr-o concentratie noua, dar am zis totusi sa intreb..)

Multumesc mult !
0
23-03-2021, ora 09:44
Maria-Raluca
Nu este medic/terapeut
Maria-Raluca
Buna ziua, Blutux! Apelez din nou la tine petru un sfat.
Tot istoricul meu e la pagina anterioara 114
Pe scurt este vorba despre un carcinom papilar multifical : ldt 3, 2/3 cm incapsulat, cu arii multiple de minima invazie capsulara su de invazie pe vase limfatice si sanguine capsulare ; microfocar lst 0, 6/0, 5cm, infiltrativ marginal
- analize la 6 luni dupa iod ian 2020 tsh > 100. tg 0, 12 atg 19, 8 ft4 29
- analize dupa alte 6 luni aug 2020 tsh0, 243 tg 0, 04 atg 15, 4 ft4 23, 29
- ecografie dec : fara tesut tiroidian in loje, fara adenopatii sau mase solide/ chistice latero cervical, glande parotide si submaxilare normale
Ce crezi ? Ce analize ar trebui sa repet? Au trecut 8 luni de la ultimile. S ar impune o o intrerupere a euthiroxului? Multumesc mult !
0
23-03-2021, ora 14:21
Mari39
Nu este medic/terapeut
Mari39
Buna dragii mei.
Am o intrebare.am avut cancer tiroidian cu metastaze ganglionare, am facut 5 sedinte cu iod reactiv, tiroida scoasa bineinteles, acum sunt bine.
Curiozitatea mea este daca mai sunteti intro situatia similara si vati vaccinat?
Daca ati avut reactii?
Chiar nu stiu ce sa fac...multumesc frumos
0
23-03-2021, ora 15:14
blutux
Nu este medic/terapeut
blutux
@Maria-Raluca

Daca sub tratament tg e mai mic de 0.2, antitg nu au trend marcat crescator si echo e negativa, eu cred ca nu e cazul sa repeti tg STIMULAT decat odata la 2-3 ani. Totusi, tg SUB TRATAMENT si antitg trebuie repetate la 6 luni - 1 an. Ai avut un raspuns excelent la tratament.Tinta tratamentului este tg<0.2 sub tratament si/sau <1 stimulat. O stimulare mai frecventa a tg poate stimula si eventualul tesut remanent benign sau malign sa creasca.
0
23-03-2021, ora 17:35
Maria-Raluca
Nu este medic/terapeut
Maria-Raluca
Multumesc din suflet !
0
28-03-2021, ora 15:33
Dara 564
Nu este medic/terapeut
Dara 564
Bună ziua!
In urma unei tiroidectomii+limfadenectomii, am primit urmatorul rezultat anatomo-patologic:

1. Microcarcinom papilar sclerozant multifocal: focare neincapsulate cu multiple arii de invazie marginala, invazie limfatica intraparenchimatoasa, subcapsulara si extracapsulara la nivel LDT; focar dominant 5/4mm intraparenchimatoasa neincapsulat LDT, celularitate dominanta de tip oxifil.
2.Parenchim de fond anizofolicular cu arii focale de inflamatie granulomatoase.
3. LCD: 15 limfoganglioni, din care 3 prezintă metastaza izostructurala- o arie de invazie limfatica in masa țesutului gras LCD.
4. LCS-22 ganglioni cu aspect reactiv.
5.Fragmente glandulare PT subcapsulara LDT+LST si unul intraparenchimatoasa LST.
6. Fragment timic cu lipodistrofie adiacent LDT.
Cod morf: 8260/3
Stadializare PT - PT3BM
Stadializare PN- PN1B
ST1
R1, LV1

Blutux, as dori, daca se poate, mai multe informatii despre aceste caracteristici anatomo-patologice. Este adevarat ca e o formă mai agresivă și că nu ar capta iodul?
Mentionez ca am 36 de ani si pe 12 aprilie urmează să fac terapia cu iod.

Va multumesc !
0
28-03-2021, ora 19:28
blutux
Nu este medic/terapeut
blutux
Da, e o forma agresiva, sclerozant cu invazie limfatica si tesut remanent malign. Capteaza mai putin iodul decat formele pure foliculare si papilare, de aceea e posibil sa fie nevoie de mai mult de o cura de iod radioactiv - se va vedea asta la internare.
0
28-03-2021, ora 20:29
Dara 564
Nu este medic/terapeut
Dara 564
Blutux, mulțumesc mult pentru raspuns! Metastaze la distanță poate da?
0
28-03-2021, ora 21:21
blutux
Nu este medic/terapeut
blutux
Cam orice tumoare maligna poate metastaza local sau la distanta, asta e unul din riscuri.
0
06-04-2021, ora 16:17
Dara 564
Nu este medic/terapeut
Dara 564
Bună ziua! Voi ce sare ati folosit inainte de iodoterapie? Care este mai indicată: sarea de mare neiodata sau sarea roz de Himalaya fara iod adaugat?
0
10-04-2021, ora 12:23
Marquez
Nu este medic/terapeut
Marquez
Buna ziua. As avea nevoie de ajutorul tau, Blutux, daca se poate. Am fost la control la 1 an si 2 luni dupa tiroidectomie totala, carcinom papilar sclerozant invaziv, Pt3, R1, iodoterapie 100 mci in martie 2020, respectiv 50 mci in octombrie 2020. Analizele facute fara intrerupere Euthyrox: tg nedetectabila (mai mica de 0.04 la Synevo), Atg 36 (cu mentiunea ca au scazut de la 468 cat erau inainte de primul iod), Tsh 0.1.
La ecografie a fost vizualizata in loja tiroidiana stanga inferior (in partea unde a fost si nodulul malign) o formatiune hipoecogena de 4/ 2 mm, cu o zona izoecogena in centru, cu semnal Dopller prezent la acest nivel. Medicul a spus ca nu crede ca are legatura cu tiroida, dar ca nu trebuie nici ignorata (posibil adenopatie cu aspect inflamator, mi-a sugerat sa fac o endoscopie digestiva superiosra, avand probleme de reflux, o esofagita putand genera o inflamare a ganglionilor limfatici). Repetare analize cu intrerupere peste 6 luni si din nou ecografie. Nu mi-a dat insa alte amanunte si sunt oarecum stresata, ma intreb cat de suspecta este totusi, raportat la caracteristicile descrise. Nu m-am lamurit foarte mult cautand informatii pe internet. Crezi ca si putea sa imi aduci informatii suplimentare? Incertitudinea este foarte grea. Multumesc.
0
10-04-2021, ora 20:20
blutux
Nu este medic/terapeut
blutux
Imaginea descrisa nu e ingrijoratoare, recomandarea e buna, tb urmariti markerii, anticorpii ar trebui sa mai scada in timp.
0
10-04-2021, ora 21:03
Marquez
Nu este medic/terapeut
Marquez
Multumesc mult.
0
21-04-2021, ora 13:12
descumpanit
Nu este medic/terapeut
descumpanit
Buna ziua si bine v-am gasit!
Sunt tatal unei fetite de 24 de ani care a fost operata de tiroida, tiroidoctemie totala in data de 3 martie, anul asta. Avea basedow, a incercat cu medicatie dar pana la urma i s-a recomandat operatia. Sa operat la Iasi, dr Radu Danila. Toate bune si frumoase pana la examenul histopatologic. Rezultatul acestuia este: nu vad nici o optiune de a atasa un document. Oricum, stadializarea este: pT1am(2) Nx- G1 LV0Pn0R0. Apelez si eu la amabilitatea lui Blutux sa ma dumireasca vis a vis de aceasta stadializare. Multumesc mult!
0
21-04-2021, ora 16:03
blutux
Nu este medic/terapeut
blutux
Este vorba de:
- carcinom tiroidian diferentiat stadiul 1, cu 2 focare sub 1 cm limitate la tiroida.
- grad de agresivitate redus, fara invazie limfatica sau vasculara, fara tesut local remanent malign
- fara disectie ganglionara, fara fragmente de paratiroide in tesutul analizat.
0
21-04-2021, ora 17:31
Anamiha17
Nu este medic/terapeut
Anamiha17
Salut! Revin și eu cu noi rezultate la analize ( carcinom papilar tip oxifil, iod 50u in 2018). Tsh 0, 10(0, 35-4, 94), Tg <0, 09 (1, 6-61, 3) și at tg 47, 32 (<33). Observ un trend crescator al anticorpilor, în decembrie erau 36(<33) cu un tsh de 0, 35. De asemenea, la ecografia din martie, dr goldstein a spus ca în partea stânga a gatului este un nodul fără hil, dar pe care zice ca l-a văzut și în anul 2019 și care și-a modificat dimensiunile f putin. Per total, spunea ca în funcție de trendul at tg vom vedea dacă e cazul de încă o tura de iod. E îngrijorătoare valoarea de 47 a at tg? Va trebui sa mai fac iod? E ciudat ca înainte de iod în 2018 aveam anticorpii nedetectabil, dar imediat după au crescut la 13. Au mai scăzut și crescut uneori, dar diferența f mica. E vreo șansă ca aceasta creștere sa nu însemne o recurenta? Pot sa mai scadă?
0
21-04-2021, ora 20:18
descumpanit
Nu este medic/terapeut
descumpanit
Multumesc mult, Butux! Astăzi a fost la Iasi pt a fi programate pt iod( s a dat drumu și la Iasi). Are programarea pe 14 iunie anul curent. De la operatie până astăzi nu a lut deloc eutyrox. D. De la Iasi i s a spus sa ia începând de azi timp de o săptămână eutyrox de 50 iar dupa o săptămână de 100. Asta până cu două săptămâni înainte de terapia cu iod. Tot astăzi i s a luat și sange pt analize inclusiv tg și antitg, cred ca am scris bine. Astea doua erau incercuite cu roșu.
0
06-05-2021, ora 15:22
PDG
Nu este medic/terapeut
PDG
Bună ziua! În data de 03.03.2021 m-am operat de tiroida, tiroidictomie toată de atunci la recomandarea medicului iau 2 plicuri calcidin pe zi, 2 alpha D3 0, 5/zi și euthyrox de 100 una pe zi. Problema este ca nu ma simt bine de loc, obosesc foarte repede, am un nod în gât, nu pot sa ma odihnesc noaptea, transpir foarte rău și operația ma doare foarte tare de câteva zile.
Ma puteți ajuta cu un sfat sau cu o recomandare ce ar trebui sa fac, va rog frumos.
0
17-05-2021, ora 19:12
ixpenny
Nu este medic/terapeut
ixpenny
@Blutux
Buna ziua,
Sora mea de 28 de ani a fost diagnosticata conform punctiei cu ac fin (Parhon) corelata cu imagistica cu "gusa multinodulara veche, cu aspect ecografic al nodulilor tiroidieni (in special cel din 1/3 medie LDT EUTRADS 4/5), in urma efectuarii punctiei aspirative cu ac fin, rezultatul arata suspect de carcinoma papilar Bethesda 5 in nodulul mentionat, nodulul mai mic din LST este benign (Bethesda 2). In aceste conditii se recomanda interventia chirurgicala".
Va rog sa imi spuneti daca imi puteti recomada un doctor care sa o opereze si daca este necesar tratamentul cu iod radioactive.
Gasiti mai jos rezultatele punctiei si ecografiei. Va multumesc mult de tot!

Rezultate laborator:
1)S-au examinat 10 frotiuri efectuate din material tisular recoltat prin punctie aspirativa nodul 1/3 medie LDT (TIRADS 4-5): Aspecte citologice cu celularitate moderata, cu relative frecvente grupuri de celule epiteliale coezive, dispersate, cu arhitectura sincitiala, focal cu pattern trabecular sau papillary-like, cu celule cu nuclei de talie mare, cu contur nuclear, pe alocuri, neregular, ingramaditi sau suprapusi, nucleolati, cu prezenta de frecvente pseudoincluzii, coloid in cantitate scazuta, frecvente trame fibroconjunctive dispersate, frecvente macrofage si siderofage dispersate, relativ frecvente elemente de infiltrat inflamator polimorf dispersate.Concluzie: Evaluare citologica pe material tisular recoltat prin punctie aspirativa nodul 1/3 medie LDT: aspecte citologice inalt sugestive pentru malignitate / cel mai probabil pentru carcinom papilar.Bethesda 5.
2)S-au examinat 6 frotiuri inscriptionate efectuate din material tisular recoltat prin punctie aspirativa nodul 1/3 inferioara LST (TIRADS 4): Aspecte citologice cu celularitate scazuta, cu mici rare grupuri de celule epiteliale coezive, cu frecvente celule dispersate, cu celule cu nuclei, pe alocuri, de talie usor variabila, cromatina dispusa in grunji mici, contur nuclear relativ regulat, usor ingramaditi, cu mici nucleoli vizibili, citoplasma fin granulara, coloid in cantitate scazuta/moderata, frecvente elemente de infiltrat inflamator cronic dispersate, mici trame fibroconjunctive, mici depozite de material amorf cristaloid, relativ frecvente agregate celulare multinucleate. Concluzie: Evaluare citologica pe material tisular recoltat prin punctie aspirativa nodul LST: aspecte citologice sugestive pentru, cel mai probabil leziune foliculara benigna.Bethesda 2.N.L. Se recomanda interpretarea rezultatului evaluarii citologice in context anatomoclinic si imagistic.

Rezultat ecografie:
Lob tiroidian drept cu dimensiuni de 1.27/1.13/3.75 mm (D transvers/ antero-posterior/diam longitudinal), cu ecostructura de fond relativ omogena. In 1/3 medie anterioara nodul discret hipoecogen cu macrocalcificari de 1.04/0.91/1.48cm, vascularizat.
Lob stang tiroidian cu dimensiuni de 1.2/1.2/3.9 mm (D transvers/antero-posterior/longitudinal), cu ecostructura similara. In 1/3 sup posterior micronodul hipoecogen de 0.2/0.47/0.28 cm. In 1/3 medie anteromedial micronodul discret hipoecogen de 0.32/0.4/0.45. In 1/3 inf anterior nodul hipoecogen de 0.5/0.7/1.12 cm
Istm tiroidian 2 mm, ecostructura omogena
Vascularizatie tiroidiana normala bilateral
Fara adenopati cu caracter pathologic latero-cervicale bilateral.
1
11-06-2021, ora 22:09
Byanco
Nu este medic/terapeut
Byanco
Buna seara, astăzi am primit rezultatele analizelor pe care la fac la același laborator de foarte mult timp, însă sau schimbat analizoarele și acum nu mai înțeleg nimic, tsh-0, 2170uUI/mL (0, 5500-4, 7800) in Martie aveam 0, 1903uUI/mL dar și un alt interval era(0, 3500-4, 9400)și ac anti tiroglobulina acum 15, 1U/mL (<=60) limita minuma de măsurare este 15 U/mL, iar in Martie era <3, 0UI/mL(<4, 1), tiroglobulina <0, 04(3, 5-77, 0).nu înțeleg cum este ac antiroglobulina?multumesc, O seara buna!
0
14-06-2021, ora 09:54
blutux
Nu este medic/terapeut
blutux
Anticorpii au fost si sunt la limita de detectie la ambele metode de masurare, metode care nu sunt interschimbabile.

In alta ordine, anticorpii antitiroglobulina sunt markeri de autoimunitate si in prezent mecanismul de aparitie si gradul de influenta asupra markerului tumoral surogat TG nu sunt bine definite.

Spectrometria de masa este cea mai precisa metoda de determinare a TG in prezenta importanta a anticorpilor anti TG, din pacate nu s-a introdus in Romania inca.
0
14-06-2021, ora 10:11
Byanco
Nu este medic/terapeut
Byanco
Multumesc frumos pentru raspuns!
0
02-07-2021, ora 20:13
Byanco
Nu este medic/terapeut
Byanco
Buna seara.Pentru ca miercuri trebuie sa ajung la medic la controlul periodic, mi-am refăcut analizele și observ un trend crescător la ac.anti tiroglobulina care acum e 17, 3 U/ml(<=60), Tg < 0, 04.oare Trendul crescător indica o recidiva?multumesc frumos pentru raspuns?
0
06-07-2021, ora 11:29
Mari39
Nu este medic/terapeut
Mari39
Buna ziua.Blutux am mare nevoie de parerea ta si sfatul tau.Am fost la control la endo si doctorita a spus ca ar fi timpul sa fac tg si anti tg, dar sa nu intrerup tratamentul cu eutyrox (cum am facut intodeauna) si in fc.de rezultat vom vedea daca repet analizele dar cu intrerupere.
Rezultatul a fost : tg 0, 05 si anti tg 15, 6..te rog sa -mi spui daca sunt bune sau nu rezultatele.
Mentionez ca in 2016 am avut carcinom foliculo papilar.
0
06-07-2021, ora 12:04
blutux
Nu este medic/terapeut
blutux
Rezulatele sunt in regula, dar incearca sa faci analiza AntiTg cu o metoda mai sensibila, de ex. la Medlife val maxima e < 4.
0
06-07-2021, ora 12:49
Mari39
Nu este medic/terapeut
Mari39
Iti mulțumesc frumos Blutux.
M-am linistit acum.dupa ce mi-ai raspuns.
O zi frumoasa sa ai.
0
07-07-2021, ora 17:51
Di@n@
Nu este medic/terapeut
Di@n@
@Blutux. Buna! Sunt noua aici, din pacate si eu cu probleme. Am un nodul de 2.7 cm si o punctie cu acest rezultat: 3 FROTIURI COLORATE PAPANICOLOU: FROTIURI DE TIP MIXT, CU COLOID GROS, CU ARTEFACTE DE SPARGERE SI PLACARDE BI- SI TRIDIMENSIONALE DE CELULE FOLICULARE CU CITOPLASMA AMPLA, NUCLEI NORMO- SAU DISCRET HIPOCROMI, CU VARIATIE MODERATA DE TALIE SI USOARE NEREGULARITATI DE CONTUR, FARA TENDINTE EVIDENTE LA SUPRAPUNERE,
INCIZURI SAU PSEUDOINCLUZII NUCLEARE; NUCLEII CELULELOR FOLICULARE PREZINTA FOCAL DISPOZITIE EXCENTRICA, SUGESTIVA PENTRU CELULE HURTHLE. IN CADRUL PLACARDELOR BIDIMENSIONALE CELULELE PREZINTA ARANJAMENT TRABECULAR SAU MICROFOLLICULAR PREDOMINAT INCOMPLET.ASPECTELE MICROSCOPICE PLEDEAZA PENTRU O LEZIUNE FOLICULARA CU CELULE HURTHLE. Eu nu inteleg mai nimic de aici.
Indicatie de Tiroidectomie pare sa fie clara, cel putin asa mi-a zis medicul din Timisoara. Ce inseamna ca trebuie sa ma operez repede? Am tot auzit de acest medic Ghemigian. Avand in vedere ca vin din Timisoara ar trebui sa ma programez initial la consult, apoi la operatie? Sunt mega speriata, oricum.
1
07-07-2021, ora 19:23
blutux
Nu este medic/terapeut
blutux
Da. marimea si tipul celulelor arata o tiroida compromisa, benigna sau maligna, punctia nu poate clarifica natura leziunii foliculare.
Cred ca si la Timisoara, Sibiu sau Cluj sunt chirurgi buni, trebuie sa opereze multe tiroide anual.
La Bucuresti, dr. Bogdan Stanescu e cel mai bun, dupa parerea mea.
0
28-07-2021, ora 09:20
Di@n@
Nu este medic/terapeut
Di@n@
Buna tuturor! Am o intrebare urgenta!! Blutux sau oricine imi poate da detalii. Va rog!
Maine este programata tiroidectomia totala. Am un nodul de 2.5 cm si la punctie mi-a iesit Bethezda IV.
Acum ma macina un gand. Stiu ca in alte parti se poate face biopsie in timpul operatiei si daca nu este carcinom, nu se scoate si tiroida.
Eu ma operez la Timisoara.
Oare aici (in Romania) nu este posibilitatea aceasta sau nu este indicata in cazul meu?
0
28-07-2021, ora 23:09
bianca_olivia20@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
bianca_olivia20@yahoo.com
Buna seara!

Mama mea s-ar operat în urma cu 6 zile de glanda tiroida, totul a decurs bine și după 2 zile a fost externată. Odată ajunsă acasă a făcut "cunoștință" cu oboseala accentuata, are nevoie să meargă susținută la baie. Am făcut analize și Calciul este in parametri. S-a mai confruntat cineva cu astfel de stări? Și cam cat au durat, în medie?

Vă mulțumesc mult!
Adaugă un comentariu / răspuns
3508 comentarii 1 2 ..... 114115116 117 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Analize pentru tiroidă – indicații, explicații și diagnostic de laborator
  • Insuficiența tiroidiană
  • Viața pacienților cu afecțiuni tiroidiene este afectată chiar și după stabilirea unui tratament
  •