Cauterizare fose nazale

128 comentarii 1 234 5 Înainte ›
0
22-09-2010, ora 07:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
marici 1, 2
trebuie sa mergeti acum la ORL.. sa vada nasul ( exista maiu multe cauze si se stabilesc dupa consult)
0
22-09-2010, ora 23:42
marici
Nu este medic/terapeut
marici
Multumesc frumos pentru raspuns "Domnul Doctor ". Am fost operata de deviatie de sept, akum trei-patru ani de zile in urma, am facut diferite tratamente cu antibiotice, dar in zadar, am luat si vitamina k, am facut si diferite vitamine, precum vitamina B1, B2, B6, calciu si tot ce contine vitamine. Nu stiu ce sa fac?. Am si dureri de cap foarte groaznice, mi s-a spus ca am migrene. Dar mai ma confrunt cu o problema simt ca o rana in nas si ma incomodeaza.Oare ce sa fac?. Am probleme si cu amigdalele. si simt ca am ceva asa in nas, dar ma si doare, cateodata nu pot sa respir. medicul de familie mi a recomandat sa fac electro-cauterizare. In ce consta asta?. E grea?. Va multumesc mult pentru intelegere!.
0
23-09-2010, ora 08:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cauterizarea in nas poate fi facuta ( Chimic, Electro cauter, Radiofrecventa Laser)
depinde cu ce este dotat cabinetul ORL)
cel mai fin si elegant este cu Radiofrecventa
0
18-10-2010, ora 08:54
Julia2002
Nu este medic/terapeut
Julia2002
Buna ziua.Am o problema:tatal meu in varsta de 63 de ani prezinta epistaxis de mai multi ani.Pana acum 6 luni era cantitativ destul de mic si de rar dar acum ii curge si de 2-3 ori pe zi si uneori si noaptea(mai mult spontan ).A fost la medicul ORL-ist si i-a dat un tratament, dar tot ii curge.Mentionez ca medicul ORL-ist i-a spus ca nu poate sa- l cauterizeze deoarece are hipertensiune. Cand i s-a luat tensiunea(acasa sau la medicul de familie) a avut valori de 160-170 mm HG, dar si de 130 mm HG;pentru aceasta e sub tratament.Puteti sa-mi dati un sfat?. Multumesc.
0
18-10-2010, ora 11:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
exista mai multe metode de cauterizare ( chimica electrica, cu laser, cu radiofrecventa)
daca puteti ajunge la Pascani.. se rezolva.
Intradevar la pacientii cu hipertensiune.. poti sa sudezi un vas.. si peste 10 minute sau 1 zi sa rupa alt vas ( in caz ca nu este corect tratamentul pentru hipertensiune)
sau mai grav.. poate face accident vascular !!!!!
deci pe 1 plan este tratamentul corect a hipertensiunii.
2. tratamentul pentru intarirea vaselor sangvine ( tarosin tab. Etamsilat injectabil, Vit C inject.s.a)
3. REgimul alimentar fara sare, grasimi. de folosit ceaiuri diuretice.. pentru a elinina exesul de apa din organizm ! NU se beau lichide seara dupa ora 6-7 fiindca NU mai functioneaza rinichii la parametri de zi.. si apa ramane in organizm
4 tratamentul local in nas cu Vit A uleioasa 4 pic din 4 in 4 ore
0
19-10-2010, ora 20:28
Julia2002
Nu este medic/terapeut
Julia2002
Va multumesc mult.
0
30-11-2010, ora 15:12
VladM
Nu este medic/terapeut
VladM
Buna ziua!

Am 21 de ani si am fost racit acum o luna si ceva. La inceputul racelii, mi-a curs sange din nas intr-o dimineata, in timp ce dormeam, iar apoi timp de vreo 3 saptamani, timp in care imi trecuse raceala deja demult, imi curgea sange din nas dimineata cand il suflam. (de vreo 7-8 ori in cele 3 saptamani)

M-am dus la farmacie si mi s-a recomandat Tarosin. Am luat 10 zile si am incercat sa nu-mi mai suflu nasul dimineata, ca sa nu imi mai curga si timp de 2 saptamani nu mi-a mai curs.
Aseara, dintr-o joaca prosteasca, fara intentie, un prieten m-a lovit peste nas, dar usor, si am simtit instant cum s-a spart vasul de sange, am tinut de nara pana am ajuns la baie, dar a curs foarte putin, fata de alte dati. Practic, pana cand am ajuns la baie, s-a oprit sangerarea si pot sa spun ca, sau poate doar mi se pare, am respirat mai bine dupa, ca si cum s-a "eliberat" ceva.

Acum nu stiu ce sa fac, sa mai continui cu Tarosin si sa-mi iau si Vitamina A lichida?
Mentionez ca imi curge doar dintr-o nara. (cea stanga)
0
30-11-2010, ora 17:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
mai continui cu tarosin si Vit A pana joi.
daca se repeta sangerarea.. mergi al ORL
0
30-11-2010, ora 18:05
VladM
Nu este medic/terapeut
VladM
Imi curge doar dimineata si doar daca-mi suflul nasul, altfel nu am treaba.
Acum nu mai am Tarosin, am terminat ieri a doua cutie. Maine imi iau inca una si Vit A si sper sa scap pana le termin.

Multumesc!
0
07-05-2011, ora 09:32
Bogdan123456789
Nu este medic/terapeut
Bogdan123456789
Buna ziua, de cativa ani tot am un vas de sange pe nas.cand eram mai mic...ma manca si o spargeam...cu cat am crescut...a crescut si ea...si s-a facut ca o alunita...am o retinere in a vizita doctor pentru cauterizare...as dori un sfat in primul rand...ce pot face sa dispara...e inestetica..in rest nu ma incurca cu nimic, atat inesticitate ei...ca o alunita pe varful nasului...si incomoda cand imi privesc propriul nas...ce pot face sa o elimin...natural...?
0
07-05-2011, ora 13:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tratamentul cu Radiofrecventa este cel mai natural mod de a inchide acel vas.
0
20-05-2011, ora 13:37
Double D
Nu este medic/terapeut
Double D
Buna, numele meu este Dan si am 22 ani... am postat in acesta pagina in urma cu 1 an si jumate, imi reaparuse sangerarie nazale care mi-au fost oprite vreo 6 ani cu un tratament prescris. Din experienta am inceput sa iau Tarosin, insa acesta era doar ca sa pot tine sangerarile sub control. Pentru ca nu putea face efort sau sa ma agit prea tare.

Insa acum un an am luat timp de o luna niste vitamine foarte bune aparent (nu dau numele companiei nu vreau sa fac reclama).
Dupa aceea la o luna am incetat si cu tarosinul din motive persoanale si apoi am ramas uimit la cateva luni cand am realizat ca nu mi-a mai curs niciodata sange din nas.
A trecut deja un an acuma si nu am mai avut nici o sangerare nazala (am fost in iarna foarte racit si cand am suflat nasul a curs o picatura de sange...insa atat).

Sunt uimit si pentru ca am probleme de cand aveam 4-5 ani si nu-mi vine sa cred cum niste vitamine au reusit sa-mi rezolve problema, mai ales ca vroiam sa apelez la cauterizare.

Imi puteti oferi o explicatie stintifica va rog.
0
20-05-2011, ora 14:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
organismul este un aparat foarte complex
vasele sangvine au rolul lor, sangele are anuimite proprietati..si in momentul de traumatizm a vasului.. sangele singur foarmeaza un tromb sa inchida acea gaura.. exista cativa factori de coagulare care au rol..
in tot acest mecanizm participa multe vitamine, si foarte multe minerale.
posibil ati reusit sa normalizati si sa echilibrati in organism acele lipsuri care au fost din copilarie
0
26-07-2011, ora 10:08
LaviniaD21
Nu este medic/terapeut
LaviniaD21
Buna ziua domnule doctor ! De vreo 2 ani am nasul aproape permanent infundat iar de cateva zile apar si secretii in gat care ma deranjeaza atunci cand mananc. Daca imi fac cauterizarea cornetelor nazale( ceea ce mi s-a recomandat) voi mai avea probleme cu secretiile din gat ? Uneori acestea au culoarea galbena.totusi, exista solutii impotriva acestora? Multumesc
0
26-07-2011, ora 10:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cauterizarea o sa fca sa respirati mai bine
pentru secretii ami este navoie de aerosoli, inhalatii, spalaturi nazale, regim alimentar fara produse care produc mucus sau irita mucoasa faringelui
0
26-07-2011, ora 19:40
LaviniaD21
Nu este medic/terapeut
LaviniaD21
multumesc frumos...si va mai deranjez cu o intrebare..observ ca saiva devine mai albicioasa si mai groasa...( precizez ca mi-au gasit de curand o gastrita cronica si un esofag baret ). Pot cauza acestea sau medicamentele luate la modificarea salivei ? Sau este asa din cauza rinitei alergice pe care o mai am ? Multumesc inca o data !
0
26-07-2011, ora 22:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. rinita alergica este TOT din cauza problemelor gastrice, metabolizmului defectuos.. si intoxicatiei alimentare
2 DA saliva face parte din ciclul complex Digestiv si o problema gastrica afecteaza salivatia
3 tratamentul gastric care il faceti trebuie sa fie insotit de un regim drastic, sever, alimentar + cura de dezintoxicare pentru ficat si intestine
0
27-07-2011, ora 11:38
LaviniaD21
Nu este medic/terapeut
LaviniaD21
Buna ziua domnule doctor! As vrea totusi sa imi fac si un examen la plamani ca nu cumva aceste secretii sa fie de la vreo bacterie la plamani. Insa unde ar trebui sa ma duc si ce test ar trebui sa fac pentru a afla daca am vreo bacterie la plamani sau alta problema legata de acestia ? ( Radiografie am facut si a iesit buna). Multumesc...o zi buna!
0
27-07-2011, ora 12:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
poti sa mai faci O Bronhoscopie !!!
dar initial Citeste pe net despre MUCUS..si alimentele care produc mucus...
0
27-07-2011, ora 17:09
LaviniaD21
Nu este medic/terapeut
LaviniaD21
Domnule doctor, mai am o intrebare.avand in vedere ca doar ce am iesit din spital si de faptul ca nu mai am voie sa mananc fructe si legume, cum as mai putea sa imi intaresc imunitatea ? Ca, doar ce am iesit o ora afara si m-a si luat raceala. Ce metode ar mai fi care intaresc organismul in afara de fructe si legume ? Multumesc mult pentru ajutor !
0
27-07-2011, ora 18:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
NU.. generaliza.
1 NU ai citit deloc atent ce am scris eu si ce scrie despre mucus..
2 DE unde ai luat ca Citricele acum mai au VItamine? sunt culese de vierzi.. sunt coapte chimic in depozite. si cat crezi ca mai au vitamine?
3 NU ai voie nimic acru, acidulat si citric..
in rest poti manca fructe romanesti cat vrei ( nu acre) si mai ales legume cat incape.. ( cele acre( riosiis.a.) le gatesti, nu crude )
4 imunitatea vine de la o digestie sanatoasa.. cand se absorb toate mineralele si vitaminele din aliment
+ echinacee ceai si tinctura + uli de catina + coenzima Q 10 + polen dimineata..s..m.a.
0
30-07-2011, ora 18:36
LaviniaD21
Nu este medic/terapeut
LaviniaD21
Buna seara ! Am citit pe net ca nici laptele nu ar fi prea bun pentru stomac, ca produce mucus. Dar oare si branza ( casul), grisul si alte produse pe baza de lapte sunt rele ?
0
01-08-2011, ora 07:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
produse pe baza de lapte.. in cantitati mici.pentru gust.. se poate.. dar lapte dulce NU
0
05-08-2011, ora 19:33
LaviniaD21
Nu este medic/terapeut
LaviniaD21
Buna seara ! Va rog mult sa imi spuneti, aerosolii cand ar trebui sa ii fac? Dimineata, la pranz sau seara ? Sau nu conteaza ? Ca astazi am inceput sa ii fac si i-am facut seara. Si trebuie sa inspir pe nas si sa expir pe gura, nu ? Multumesc mult, o seara buna!
0
06-08-2011, ora 09:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
se pot face si de 3 ori pe zi
0
16-08-2011, ora 13:16
LaviniaD21
Nu este medic/terapeut
LaviniaD21
Buna ziua ! Domnule doctor, am fost la un consult ORL la Bucuresti si mi-au spus ca nu am nimic in nas sau gat, nici cornetele inflamate ( am facut si endoscopie) si am facut tratament 5 zile de aerosoli, aerius si nasonex. Insa tot infundat am nasul si nici secretiile din gat nu au disparut ( fiind parca mai dese iar dimineata tot galbene). Pe langa asta, in ultimile 2, 3 zile ma simt slabita, nu prea mai am pofta de mancare, simt senzatia sa vars si fac febra ( in general 37 cu 4).
1. Pot fi simptomele astea de la nas cumva? Sau o alta infectie prin corp care sa produca si secretiile din gat?
2. M-au trimis sa fac un RMN la sinusuri. Poate arata RMNúl o posibila infectie la nas sau sinusuri?
Multumesc si o zi buna !
0
16-08-2011, ora 13:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
NU.. nu e de la nas.. si nu tre sa faci RMN
Mergi la Gastrologie !!!!
0
27-08-2011, ora 08:45
LaviniaD21
Nu este medic/terapeut
LaviniaD21
Buna ziua ! Am facut totusi si un RMN la sinusuri si la cap, toate mi-au iesit bune in afara de : hipertrofie amigdaliana. Asta inseamna ca amigdalele sunt marite, nu? Eu am mai facut acum 2 luni de vreo 2 ori puroi la una din amigdale. Este cazul oare sa imi scot amigdalele ? Sau daca nu mi le scot, exista vreun tratament pentru tratarea acestora ? Hipertrofia aceasta poate produce infectii in gat, nu? Multumesc
0
27-08-2011, ora 14:01
LaviniaD21
Nu este medic/terapeut
LaviniaD21
A.Si inca ceva.Vad ca de astazi au inceput sa imi apara multe puncte de puroi pe ambele amigdale si sa ma doara gatul ingrozitor. Si daca ar fi cazul unei operatii, trebuie mai intai tratate aceste puncte, nu ? O zi buna
0
27-08-2011, ora 20:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. marimea amigdalelor se vedea si cu ochiul liber.. nu era cazul sa dai o groaza de bani pentru RMN
2 amigdaele intradevar sunt responsabile de dureri in gat, amigdalite purulente..s.a
dar...
2.daca ai reflux gastroesofagian.. ar pute sa fie ca amigdalele sunt marite din cauza iritatie cu acidul gastric si in acest caz scoaterea amigdalelor.. nu rezolva problema.., gatul o sa te doara in continuare din cauza faringitei iritative de la acel acid gastric.
3 NUmia dupa un consult la gastrologie+ investigatiii
si un consult la ORL..
o sa stii cauza corecta si pasii care tre sa.i urmezi
4 acum cred ca faci o amigdalita pultacee asa ca mergi la ORL.. faci tratament pentru amigdalita si numia dupa 3 saptamani o sa stii daca trebuie operate clasic..sau este suficient sa faci criptolizis cu laser sau Radiofrecventa
pentru a micsora amigdalele in volum
Adaugă un comentariu / răspuns
128 comentarii 1 234 5 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Părul din nas - cum îl gestionăm corect medical
  •