Cauterizare fose nazale

128 comentarii 1 2 ..... 4 5
0
06-12-2017, ora 09:26
Eva-Maria
Nu este medic/terapeut
Eva-Maria
Într-adevăr am și o deviație de sept. Radiografie la dinți am făcut și e totul în regula. Rezultatul la ct este :ingrosarea mucoasei sinusurilor maxilare, sfenoidale și etmoidale bilateral. Din câte am înțeles la consultul orl faptul că am sinusurile maxilare inflamate afectează și urechea iar acesta ar fi motivul presiunii în cap și al problemei cu echilibrul. La ultimul consult mi s-a recomandat operația însă până la vară nu îmi pot lua concediu. Menționez că reușesc să respir pe nas doar ca la un moment dat simt ca nu îmi ajunge aerul și atunci respir pe gură iar în momentul în care ies la frig simt ca mă doare nasul. Vă mulțumesc anticipat
0
06-12-2017, ora 10:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 ingrosarea mucoaselor.. NU este sinuzita si nu se trateaza cu antibiotice
2 poate fi o ingrosare pe fon alergic... in acest caz se Exclud alimentele Alergene, se folosesc spreiuri pentru rinite alergice
3 citeste pe forum despre tratamentul local cu Colargol
0
06-12-2017, ora 21:18
Eva-Maria
Nu este medic/terapeut
Eva-Maria
Ct l-am făcut la o luna după ce am urmat tratamentul pentru sinuzita pentru că persista presiunea în cap și amețeala. Dacă urmez tratament cu colargol, pot scăpa de operație? Mulțumesc
0
06-12-2017, ora 22:05
Eva-Maria
Nu este medic/terapeut
Eva-Maria
Aș vrea să îmi spuneți ce ulei pot folosi în aromaterapie pentru inflamațiile sinusurilor. Vă mulțumesc anticipat
0
07-12-2017, ora 07:04
Eva-Maria
Nu este medic/terapeut
Eva-Maria
Dacă încep tratamentul cu colargol trebuie să renunț la nasonex și spalaturile nazale? Mă scuzați pentru deranj
0
07-12-2017, ora 08:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. daca citeai..cum se face tratamentul cu colragol, acolo scrie.. ca initial se spala nasul cu spreiuri cu apa de mare si dupa in pozitie culcat pe spate se pune colargolu..sa mearga pe toata lungimea cornetului.. pana in rinofaringe
nasonexul doar dimineata..seara si el scoate doar senzatiile de stranut si secretii apoase ( alergice ) alceva nu face
2. pentru aromoterapie Eucalipt
3. senzatia de presiue si ameteala..sunt semne de proasta circulatie cerebrala
si necesita alimentaie corecta, hidratarea corecta si tratament cu vasodilatatoare, verificarea tensiunii arteriale de fiecare data când sunt simptomele si când e o stare buna
pentru a sti care este tensiune a de confort
0
07-12-2017, ora 08:33
Eva-Maria
Nu este medic/terapeut
Eva-Maria
Ce medicamente vasodilatatoare pot folosi? Vă mulțumesc pentru răspuns și vă doresc sărbători fericite.
0
02-04-2019, ora 21:13
Andrei Criste
Nu este medic/terapeut
Andrei Criste
Buna ziua.Azi am facut o cauterizare la nara stanga.Ma doare toata partea stanga.Cauterizarea s-a facut fara anestezic si ma doare caninul stang.Imi puteti spune daca este normal?
Adaugă un comentariu / răspuns
128 comentarii 1 2 ..... 4 5

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Părul din nas - cum îl gestionăm corect medical
  •