Otita medie la ambele urechi si durere de gat

15-08-2011
john_me
Nu este medic/terapeut
john_me
Am o otita medie ( la tipan) acuta de 2 saptamani. Pentru primele 10 zile am fost tratata cu levofloxacina 500mg 1 pe zi - nu a avut nici un efect asupra otitei.
De trei zile mi s-a dat amoxicilina 500 mg de 3 ori pe zi si picaturi in urechi. Durereile in urechi si in gat nu par sa cedeze. In plus ma doare ( nu prea tare) si osul in spatele urechii stangi si muschiul de sub urechea stanga. Doctorul a spus ca trebuie sa astept 5 zile pentru ca amoxicilina sa isi faca efectul. Totusi, nu ar trebui sa vad cat de cat o imbunataire?
va multumesc
5 comentarii
0
15-08-2011, ora 22:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tratamentul este de la un medic ORL ? sau de la med de familie?
TRatamentul ciorect a oitei.. contine si tratament pentru nas.. fiindca nu exista otita medei fara infundarea trompei lui Eustache
0
16-08-2011, ora 12:13
john_me
Nu este medic/terapeut
john_me
Tratamentul este de la medicul de famillie. Locuiesc in Anglia si nu am access la ORL-ist. Am fostieri seara la un control si mi s-a spus ca timpanele sunt "mai putin rosii" decat la inceput. Totusi durerile raman, in plus am si o durere naucitoare de cap. va multumesc.
0
16-08-2011, ora 12:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cat costa o consultatie privata la ORL ?
0
16-08-2011, ora 13:04
john_me
Nu este medic/terapeut
john_me
Avem asigurare privata si deci nu costa nimic. Numai ca nu pot sa ma refer de una singura, medicul de familie trebuie sa ma refere si din punctul medicului de familie urechile "merg spre bine" deci, edicul de familie nu crede ca imi trebuie ORL-ist.
0
16-08-2011, ora 13:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
eu ma refeream la o urgenta. ORL.. nu astepta mila med. de familie ( sau nu te baza oe cunostintele lui in ORL)
mergi direct la cab privat ORL..si platesti consulatia
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum tratezi durerea în gât (ce să faci și ce nu)
  • Arsuri în gât - cauze, tratament și sfaturi utile
  • O nouă tehnică pentru tratarea infecţiilor urechii medii
  • Remedii populare pentru durerea în gât
  •