cavc+sindr down

13-04-2007
gaby140781
Nu este medic/terapeut
gaby140781
am o fetita de 10luni care a fost operata la 3luni de canal atrio-ventricular comun complet si cand am fost cu ea la control mi-a spus ca una din cele 4 camarute ale inimii regurgiteaza sange.este grav? as mai vrea sa stiu daca pe viitor pot aparea complicatii?si inca ceva, ea are stimulator cardiacde la 9 zile de la operatie, de ce ?(s-a gresit ceva in timpul operatiei).va multumesc din suflet
2 comentarii
0
24-04-2007, ora 00:00
gaby140781
Nu este medic/terapeut
gaby140781
va rog astept si eu un raspuns
0
28-08-2007, ora 00:00
Dr. Halpern Rafael
Chirurgie vasculara, Bucuresti
Dr. Halpern Rafael
Depinde in ce camaruta regurgiteaza sangele.
depinde de gradul de regurgitare. E posibil ca pe viitor sa mai fie nevoie de inca o corestie. in ceea ce priveste stimulatorul cardiac acesta e foarte des folosit in chirurgia cardiaca si in special congenitala. In afectiunea fetitei dvs se plaseaza niste suturi in regiunea nodului sinoatrial (care face parte din sistemul "electric" al inimii) uneori din cauza corectiei totale se poate sa fie nevoie de stimulator cardiac definitiv. Nu s-a gresit insa asta este patologia.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Preferințele alimentare ale copiilor cu sindrom Down îi pot predispune pe aceștia la deficiențe nutriționale
  • Ce cauzează îmbătrânirea accelerată în sindromul Down
  • Boala Alzheimer progresează mai rapid la persoanele cu sindromul Down
  •