ce diagnostic am?

25-06-2008
realmanchi
Nu este medic/terapeut
realmanchi
Am 23 de ani si de cateva zile ma confrunt cu o durere in piept..ma doare atunci cand incerc sa imi trag umerii pe spate iar in stare de repaus simt o arsura combinata cu furnicaturi.Durerea cateodata dureaza cateva minutele, dar cateodata e prelungita..Am mers la medicul de familie unde am facut un EKG si am fost consultat cu stetoscopul..Totul a fost ok, dar pentru linistea mea am mers la un cardiolog unde mi sa facut din nou un EKG care a iesit din nou bine iar apoi ma pus la un "ecograf", nu stiu exact ce e ala, unde se vedea inima mea ba kiar am si ascultato, si unde mia inregistrat activitatea celor patru camere ale inimii..Toate bune si frumoase, cardiologul mia spus ca inima mea nu are nimic..In concluzie tot nu stiu de ce natura sunt durerile in piept, care acum au revenit si simt ca se prelungesc spre umarul drept si pe la subsiori, ba kiar acum simt si o usoara durere in spate.Tin sa mentionez ca toata ziua nu fac decat sa stau cocosat in fata calculatorului aproape 10 ore pe zi, efort fizic 0, si de ceva timp sunt intr-un stres continuu incat aproape ca am atacuri de panica din cauza ca stau cu gandul la un accident pe care lam suferit in ianuarie.Va rog mult spuneti-mi ce e de facut!!!
2 comentarii
0
25-06-2008, ora 00:00
realmanchi
Nu este medic/terapeut
realmanchi
am uitat sa spun ca am si palpitatii insotite de ameteli, stari de oboseala, chef de nimic..aaa, si urmez un tratament cu calciu lactic, magne b6
0
25-06-2008, ora 00:00
musaraf
Identitate neconfirmată
musaraf
Dupa cum descrieti durerea, varsta si examinari - o boala cardiaca este practic exclusa.
Durerea este, cel mai probabil, de la peretele toracic (muschi), cauzata de anxietate sau pozitia la calculator (exista si probleme cu ochii de la monitor? - consult oftalmologic).

Pentru anxietatea post-traumatica, puteti cere un tranchilizant de la medicul de familie.
Xanax, in cea mai mica doza(0, 25 mg, o data sau de doua ori pe zi), pe o perioada scurta (1 sapt). ar fi bun.
Calmogen, Distonocalm - daca tensiunea nu este prea mica.
Miscarea fizica ajuta foarte mult, cel putin o jumatate de ora de efort fizic mediu sau intens pe zi.

Sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Afecțiuni ce dau dureri în piept
  • Cum recunoști angina pectorală și de ce apare această durere
  • De ce apar durerile în piept în angină?
  • Durerile în piept - sunt dureri de inimă sau nu? (cum faci diferența)
  • Angio-computer tomografia ar putea fi cel mai bun prim pas în investigarea durerilor în piept
  •