ce trebuie sa facem pe plan oncologic prima data radioterapie sau chimioterapie?

70 comentarii 1 2 3
0
16-05-2013, ora 20:58
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
despre leziunea din timus, nu pot sa te clarific asa cum nu poate nici radiologul. el doar spune ca trebuie urmarita, fie in evolutie fie se poate face o biopsie din ea, caci ar putea fi o metastaza timica, desi in context, acest lucru nu este cel mai probabil. la fel, in contextul cunoscut, imaginea din uter poate fi de fibrom, dar aici el a recomandat sa faci o biopsie, singura care poate transa situatia. altfel pe aceasta leziune (din uter) nu se poate decat eventual compara cu alt CT sau RMN din trecut, spre a se vedea daca a crescut, daca sunt simptome sau ce spune ginecologul care te vede si care ar trebui sa stie de aceste lucruri.
0
17-05-2013, ora 16:35
ugur
Nu este medic/terapeut
ugur
VA multumesc foarte mult pt raspunsul promt al dumnevoastra si acelas lucru a zis si domnul oncolog curant in legatura cu acea leziune din lojea timica este un rest limfatic deoarece am si limfedemul declansat si acea zona o vom tine sub observatie iar in legatura cu fibromul m-am decis sa fac histerectomie totala ca sa fiu mai linistita din acest punct de vedere ! cred ca este o decize buna deoarece nu-mi afecteaza nici sanatatea si nici studiul clinic in care sunt (herceptin subcutanat)!
Va doresc o zi buna si va multumesc inca o data pentru raspunsurile promte si la obiect! Va mai contactez atunci cand sunt nesigura si mai am nevoie de un sfat.
0
17-05-2013, ora 18:44
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
tin sa te felicit pentru participarea in studiul cu herceptin subcutan! defapt tin sa felicit toti participantii la studii clinice (desigur studii serioase) ! poate ca acest subiect merita "thread"-ul lui separat pe aceasta sectiune a forumului, ma refer la studiile clinice.
0
20-05-2013, ora 14:33
ugur
Nu este medic/terapeut
ugur
Da particip la un studiu clinic deloc complex sau experimental. Este un studiu foarte serios care decurge foarte bine fara modificari si care cred ca este un lucru exceptinal la noi in romania! Herceptinul este un medicament foarte scump eliberat cu acordul casei nationale si care de cele mai multe ori este respins pe motive neintemeiate si pe motive materiale mai ales! Asa ca atunci cand doctorul meu oncolog a zis ca are nevoie de pacienti pt respectivul studiu nici nu am stat pe ganduri si am acceptat atat pt sanatatea mea cat si pt necesitatea celorlati (viitori) pacienti!
Chiar cred ca este necesar deschiderea unui thread separat pe studi clinice si dedicat pacientilor inclusi in studii clinice!
O zi minunata va doresc domnule doctor RaulDuke.
0
20-05-2013, ora 19:25
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
la fel !
0
26-06-2013, ora 20:04
ugur
Nu este medic/terapeut
ugur
domnule doctor dupa cum v-am spus in postarile anterioare a trebuit sa fac si operatia de histerectomie iar pe biletul de iesire din spital este scris asa: pacienta de 52 ani cunoscuta in antecedente cu neomamar stg operat radiochimiotratat si obezitate se prezinta cu dureri pelviene.la examenul local prezinta abdomen mobil cu respiratia, suplu, sensibil nedureros spontan, dureros la palparea nivelul etajului abdominal inferior, fara semne de iritatie peritoneala fara clapotaj, fara tumori decelabile palpator.TV OGE de aspect normal, vagin cu pereti supli, fara scurgeri patologice.din CT abdominal si pelvian efectuat anterior retinem uter cu diametru 8, 7/7cm prezinta in regiunea fundica posterior imagine nodulara tisulara hipocaptanta neregulat conturata cu diametru3/3, 5cm. se intervine chirurgical si se practica histerectomie totala cu anexectomie bilaterala, laparatomie exploratorie, visceroliza si drenaj pelvian. diagnostic:-fibrom uterin ovare sero-chistice bilateral-periviscerita-anemie severa post hemoragica-ileus paralitic postoperator.
sper ca este totul bine!!! astept sa vina si examenul HP si va scriu rezultatul sa-mi spuneti daca este bine!!!!
0
26-06-2013, ora 22:00
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
asteptam deci. mult noroc !
0
09-07-2013, ora 16:30
ugur
Nu este medic/terapeut
ugur
buna ziua domnule doctor raul a ramas sa va trimit rezultatul anatomopatologic al operatiei de histerectomie totala
diagnistic fibrom uterin- material trimis uter si anexe
493716-strucxtura microscopica de col uterin tapetat de un epiteliu scuamos nekeratinizat, subjacent, glande dilatate chistic intr-o stroma fibrocolagena
493887-structura microscopica de col uterin cu excolul tapetat de epiteliu scuamos nekeratinizat hiperplazie cu acontoza subjacent stroma colagena densa cu glande dilatate chistic
493889-890-miometru leiomiofibromatos cu glande rotund-ovalare, cu zone cu glande dilatate chistic
493891-structura microscopica ovar cu corpi albicans si chiste foliculare
493892-structura microscopica salpinge cu hiperplazie franjurilor si fibroza in perete
493893-structura microscopica ovar cu corpi albicans
493894-structura microscopica salpinge cu fibroza in perete.
Astept si parerea dumnevoastra pt ca cea a oncologului nu o pot avea decat peste 2 saptamani deoarece dansul este in concediu
Din cate mi-a zis doctora de la anatomopatologie am intels ca totul este ok si este decat un simplu fibrom.
o zi minunata ve dores si astept cu nerabdare raspuns
0
10-07-2013, ora 23:54
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
intr-adevar, nu vad nimic in acest rezultat care sa sugereze cancer, din fericire. felicitari !
0
11-07-2013, ora 13:02
ugur
Nu este medic/terapeut
ugur
va multumesc pentru raspunsul promt pe care mi-l dati de fiecare data !!!!! nu cred ca am cuvinte sa va pot multumi pe cat de mult meritati!!!
O sa va tin la curent cu evolutia mea pe viitor!!! Acuma merg mai departe cu studiul meu clinic (Herceptin subcutanat)!

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
70 comentarii 1 2 3

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: