calcifiere la san fara semnificatii patologice - ce inseamna asta?

03-04-2009
ade_dulcika
Nu este medic/terapeut
ade_dulcika
Buna ziua...mama mea si'a facut mamografie la san..si i'a aparut k are o calcifiere la sanul drept de 1 mm.fara semnificatii patologice. Ce inseamna asta ? e de rau ??
5 comentarii
0
03-04-2009, ora 18:52
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Daca scrie ca-i fara semnificatii patologice, E BINE! Sanatate!
0
04-04-2009, ora 08:20
sim1973
Nu este medic/terapeut
sim1973
Buna. Eu am un asemenea chist, la sanul drept si pot sa iti spun ca m-am speriat tare cand l-au descoperit, dar exact cum ti-a spus si Teosophia nu trebuie sa iti faci probleme. La 6 -12 luni merg la o eco pt linistea mea sufleteasca, ceea ce ar putea face si mama ta. Sanatate.
0
04-04-2009, ora 23:46
ade_dulcika
Nu este medic/terapeut
ade_dulcika
Multumesc mult de raspunsuri. Dar din ce cauza apar calcificarile astea ??
0
04-04-2009, ora 23:57
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
In interiorul sanului se petrec multe fenomene, schimbarile hormonale duc si ele la tot felul de procese. Pe parcursul vietii, femeia trece prin mai multe etape si sanul se transforma si el. Poate ca asta este cauza, dar daca aceasta calcifiere este atat de mica si denota ca nu afecteaza tesuturile sanului, local nu da probleme, atunci mama ta trebuie sa stea linistita. Si ca sa fie si in continuare totul bine, asa cum spunea si sim1973, macar o data pe an poate sa faca ecografie bilaterala la sani, nu doare absolut deloc, e ca oricare ecografie si se vede orice ar fi problematic. Mamografia nici nu este recomandabila prea des...De altfel, orice femeie isi poate face eografii, chiar daca are sau nu probleme, e cel mai bine. Sanatate multa!
0
05-04-2009, ora 00:01
ade_dulcika
Nu este medic/terapeut
ade_dulcika
Multumesc mult pt raspuns...mama a fost operata in decembrie..si i s'a facut histeroctomie...poate de aia i s'a facut calcifierea aia la san...oricum si eu am zis la fel...k e fffff mica...1 mm...a zis k nu o doare..nu simte nimic.medicul gine i'a zis sa mearga sa isi faca..pt binele ei...Sanatate multa si voua!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sânii
  • Auto-examinarea sânilor
  • Metode de ridicare a sanilor fara operatie
  • Estetica sânilor
  • Mastopexia - Operatia pentru ridicarea sanilor (lifting-ul sanilor)
  • Mastectomia preventivă
  • Cancerul la sân – o amenințare care poate fi prevenită
  • Mamografia 3D ar putea îmbunătăți screeningul cancerului de sân
  • Inițierea screening-ului pentru cancerul mamar la 40 de ani reduce cu 40% mortalitatea prin cancer
  •