Ciclu menstrual diminuat

10-05-2016
ccris25
Nu este medic/terapeut
ccris25
Buna. Am 24 ani si de aprox jumatate de an am un CM redus, dar regulat: vine la 30-32 zile, insa cu aprox 3-4 zile inainte de data respectiva am sangerari ca CM insa fff reduse si mai inchise la culoare(spotting), apoi vine o zi normal cantitativ si apoi mai am spotting o zi doua si se termina. Mentionez ca intotdeauna am avut ciclul regulat, fara intarzieri, si cantitativ normal. Pana la 19 ani imi venea f abundent si tinea 6-7 zile, apoi am luat anticonceptionale Marvelon timp de 2 ani timp in care mi-a venit mai putin(dar inca normal), iar cand am oprit pastilele la fel, nu am acut dereglari de CM. Pastile nu mai iau de aprox 3 ani. Nu am nasteri si nici avorturi. Am fost la ginecolog pt un control anual cat si pt a discuta aceasta problema. Am facut ecografie transvaginala unde din cate am inteles eu nu au reiesut probleme, doar ca eram la ovulatie si dna dr a spus ca ar vrea sa repetam in primele zile de CM pt reevaluarea endometrului. Am facut papanicolau si secretii, ambele au iesit bine. Mi-a dat sa fac in ziua 3 a CM analize hormonale: lh, fsh, estradiol si hormon anti mullerian. Tocmai au iesit rezultatele si acestea se incadreaza in intervalul optim, iar raportul intre lh si fsh este 1, 2(am inteles ca daca e mai mare de 1 ar indica ovare micropolichistice- de care eu sunt suspecta, avand probleme cu acneea dintotdeauna si hirsuitism). Atasez mai jos exact toate rezultatele. Mentionez ca sunt slaba, nu am probleme cu greutatea: am 45 kg si 1.60 de aprox 10 ani, nu au fost schimbari in acest sens. Ce altceva ar mai putea fi cauza reducerii drastice a cantitatii CM? Este posibil sa fie ceva pe fond emotional sau din cauza alimentatiei?( mananc putina carne/grasimi) Multumesc

Ecografie(ziua 14 cm):

Uter in anteversie contur regulat miometru omogen; diametru longitudinal 64mm, antero posterior 32mm, transversal 42mm

Endometrul trilaminat de tip I-II de 8, 5 mm

Ovar drept dinensiuni 34/20 mm multifolicular
Contine 12 microfoliculi 6-8 mm si un folicul preovulator de 23/14 mm

Ovar stang dimensiuni 23/17 mm normofolicular
Contine 8 microfoliculi 3-5 mm

Fsd fara lichid in Douglas

Analize sange ziua 3 cm:

Estradiol 29 pg/ml

Fsh 4.91 mui/ml

Lh 6.03 mui/ml

Hormon anti mullerian 4.13 ng/ml

Examen citibacteriologic secretie vaginala: Frecvente celule epiteliale superficiale si intermediare. Rare pmn. Frecventi bacili Doderlein. Absente levuri. Absent Trichomonas vaginalis

Examen bact secretie uretrala, vaginala, col: Cultura in conditii aerobe: nu s-au dezvoltat colonii bacteriene. Cultura fungi negativa

Ag Chlamydia Trachomatis: negativ

Mycoplasma/ureaplasma: negativ
2 comentarii
0
11-05-2016, ora 17:12
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Buna ziua,

Este necesar sa mergeti cu rezultatele analizelor la medicul care vi le-a recomandat si pentru alte investigatii.

O zi placuta!
0
11-05-2016, ora 17:46
ccris25
Nu este medic/terapeut
ccris25
Asta voi face, vineri seara..Insa mi-as fi dorit si alte pareri pana atunci..

Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.