cipralex in sarcina?

13-12-2012
kitty38
Nu este medic/terapeut
kitty38
va rog tare mult sa-mi spuneti daca a luat cineva cipralex in timpul sarcinii?afecteaza sarcina in evolutie?
4 comentarii
0
13-12-2012, ora 17:37
Remicade
Nu este medic/terapeut
Remicade
Asa a hotarat medicul ca trebuie neaparat luat ? In mod normal nu se ia.
0
14-12-2012, ora 08:21
kitty38
Nu este medic/terapeut
kitty38
nu a hotarat medicul, am intrebat daca cineva care este in tratament cu cipralex si a ramas insarcinata cum a procedat, pentru ca in sarcina depresia se agraveaza.
0
15-12-2012, ora 08:19
Remicade
Nu este medic/terapeut
Remicade
Numai medicul hotaraste daca veti lua sau nu un medicament, stiu ca este un cliseu dar luatul medicamentelor dupa ureche poate avea consecinte care pot fi grave. Ce a fost OK pentru cineva poate fi rau ptr dvs.
Producatorul medicamentului specifica, alt cliseu, ca poate fi luat doar daca beneficiile depasesc riscurile, acest raport se evalueaza de catre medic.
Nu este obligatoriu ca depresia sa se accentueze in sarcina, exista cazuri indeosebi dupa nastere cand apare o stare depresiva, ala mic tipa toata noaptea si-ti vine sa-i tragi vreo doua la fundulet. Dar merita tot efortul va asigur :).
0
15-12-2012, ora 17:41
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu aveti voie nici paracetamol in sarcina, darmite Cipralex.
Inainte de sarcina trebuie sa faceti minim 6 luni pauza de medicamente gen Cipralex, ca organismul sa se dezintoxice de ele.
Dar, din cauza faptului ca dv. aveti deja anxietatea, se trasmite, genetic, predispozitia, si la copil, chit ca luati, chit ca nu luati medicamente in perioada sarcinii.

Doctorul ar fi trebuit sa va previna inainte de a va recomanda medicamentul sa va protejati de o eventuala sarcina.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.