colesterol marit + hepatita b

16-09-2012
marin ion
Nu este medic/terapeut
marin ion
buna ziua eu am hepatita b si colesterolul marit dar noaptea mi se urca tensiunea asi dori sa stiu daca din cauza la hepatita sa am colesterol va rog un raspuns ptr tot
1 comentarii
0
23-09-2012, ora 01:30
musaraf
Identitate neconfirmată
musaraf
Buna ziua.
Hepatita B nu creste colesterolul (chiar dimpotriva), este crescut din alte cauze (in primul rand alimentatie). Medicamentele care scad colesterolul (Sortis, Crestor etc.) sunt relativ toxice pentru ficat, si in general sunt contraindicate in hepatite cronice (cateodata totusi se pot da, depinde daca aveti alte boli cardiologice, pentru care merita toxicitatea (slaba) a medicamentelor ). Este mai bine sa se scada colesterolul prin dieta (in primul rand evitate grasimile animale). Hipertensiunea care apare noaptea poate sa arate toleranta scazuta la glucoza (care poate evolua spre diabet) - ar fi bine sa masurati o glicemie. Daca acesta este cazul, prin regim se poate aduce glucoza la normal, si nu se face diabet. Pentru controlul tensiunii, luati medicamentele de tensiune seara, nu mancati cu 2 ore inainte de culcare. Multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici