Colesterolul si statinele

07-11-2021
Mr.
Nu este medic/terapeut
Mr.
Buna!
Am 25 de ani, 180cm, 80kg, sedentar si fumez. Totul bine pana aici( deloc). Ideea e ca iau tratament de 1 an pentru hipertensiune, tensiunea mea seara si dimineata e 118/120 cu 88/90, puls normal. Medicamentul de tensiune luat e Noriprel de 5mg.
Problema mea e ca acum 2 saptamani dupa ce m-am enervat nu am putut sa vorbesc, la modu ca nu puteam sa gandesc cuvintele, acum 1 an am mai patit asa, aceste stari trec dupa somn. Am facut angio rmn cu substanta de contrast si au iesit doar niste leziuni demielinizante ( putine) nespecifice. Faza e c doctorul neurolog nu a pomenit nimic cum ca acele leziuni ar fi de la un atac ischemic, doctorul de familie zice ca au fost atacuri ischemice si vrea sa-mi dea cele mai tari statine acuma.. pentru ca mi-a iesit colesterolul 312 in analize. ( e genetic, toti ai mei il au mare si nu iau statine).
Am scris mult, stiu, dar ce parere aveti ?
Mersi anticipat. Ps. Joi merg si la cardiolog, dinou.
3 comentarii
0
19-12-2021, ora 22:42
Marius000
Nu este medic/terapeut
Marius000
Și ce a spus cardiologul până la urmă ?
0
20-12-2021, ora 12:55
Mr.
Nu este medic/terapeut
Mr.
Nimica, totul in regula din punct de vedere cardiologic. Mi-a schimbat doar tratamentul pentru hta cu altele de acelasi dozaj. Dar nu are legatura cu ameteala.
0
23-12-2021, ora 21:36
Marius000
Nu este medic/terapeut
Marius000
Colesterolul cum îl ți in frâu ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici