Contractii neregulate ale inimii

16-08-2007
Joannyque
Nu este medic/terapeut
Joannyque
Am 25 de ani si ma confrunt de cateva luni cu niste simptome foarte ciudate si variate. Cel mai tare am supara inima. Simt de cele mai multe ori ca nu se contracta normal, mai exact contractiile sunt cand mai ample cand mai reduse. Uneoi fac tahicardie si extrasistole, simt o durere surda ca o presiune in stern si in bratul stang, uneori si in bratul drept. Alteori ma ai cate o crzia de stomac, cu scaun moale si palpitaii. Ma trezesc cate o data cu o durere surda de spate, in zona rinighilor care cedeaza la miscare.Inainte de menstruatie simt ca o arusra intermitenta in zona inimii, mai exact deasupra ei. Cand nu ma confrunt cu siptomele astea, apar aletele cum ar fi durerea de cap cu snezatie de presiune, fasciculatii pe pareta stanga la picioare mai ales. Nu suport frigul, mi se ingusteaza vasele de sanae si inima incepe sa bata mai repede dar cu contractii mici. Cldura excesiva la fel numai ca atunci probbail ca imi scade tensiuena prea mult si mi se accelreaza pulsul. Am fost la numerosi cardiologi si de fiecare data mi s-a spus ca nu am nimc pataologic la inima De fiecare data mi-a ieist eceltrocardiograma cu tahicardie dar asta si din cauza emotiilor si a frici. Ma gandesc ca ar trebui sa fac un examen mai manuntit, cu un Holter ca sa poata ibnregsitra toate dereglarilea astea de ritm. Toata lumea imi spuen ca e pe fond nervos, sau pe fiond endocrin. Nu reusesc deloc sa ma linistesc, am devenit ipohondra. Sunt programata acuma din nou la nalize hormonale pt tiroida si suorareneale si la o ecografie la tiroida si ovare. M-am saturat de starile astea, am devenit depresiva. Acum 3 ani, in timp ce eram, sub tratamnet cu lokren si lexotanil am inceput cu nsite stari foarte urate: transpiram ff mult in timpul noptii, aveam fasciculatii si la cap si la picior pe parteastanga, senzatia de cadere, simtea ca am si spasme la inima, la vasele coronariene ( mparca imi vibra ceva in piept ), un tremur visceral continuu. Analizele mi-au ieist bune, doar Ca ionic foarte putin scazut. Mi s-au facut si analzie pentru tiroida si mi s-au depistat anticorpi si hormoni tiroidinei scazuti si TSH marit. Atunci mi-au spus ca am tiroidita automimuna cu hipotiroidism. Mi-au dat sa iau euthirox, peritorl si aspacardin. Ideea e ca eu slabisem foarte mult si eram extrem de oanicata si agitata, manifestari total opuse hipotiroidismului.La analizele la tiroida care mi0au ieist atunci doctorita a zis ca ar fi trebuit sa fiu obeza si data si afar din facultate. Nu am putu sa iau hormonul si am incercat sa ma tratez cu vitamine si calciu si magneziu injectabil.Un an de zile nu am fost om, am pierdut si o sesiuen si nu puitem sta in acsa. Dupa un an m-am mai revenit. Ma-m simti mai bine dar simptomele nu au disparut complet. Anul acesta m-am casatorit si probbail pe fond nervos mi s-au agarvat. Cel mai tare si maid es ma supara inima. Mi-e frica sa nu fac un infarct, stau cu stres si ma linistesc doar cand reusesc sa ma intind si incerc sa adorm. Vreau s afiu un om normal si as vrea sa ma si un copil. Ce se intampa cu mine? Este posbil sa fie tiroida care s adea astfel de simptome? Duap tratamentul cu calciu, magenziu si vitamien injectabile mi s-au reglat si hormonii tiroidieni. Acum doua luni am repetat iar anaizlele si erau in limite normale. Analizele ies bine si eu tottusi nu am simt bine. O fi totusi totul ep fond nervos? Care sunt riscurile? Vreau s acsap de starile astea dar se pare ca nu e cgiar asa de usor de inetles ce se intampal cu mine. Cand mai am cate o criza imi zic ca e [e fond neurovegetativ si ca nu se poate intampla nimic. Tutusi nu pot sa nu imi fac griji. Va multunesc
35 comentarii 12 Înainte ›
0
16-08-2007, ora 00:00
shupimary
Nu este medic/terapeut
shupimary
O parte din simptomele tale pot fi datorate unei hipertiroidii dar daca analizele de laborator (respectiv hormonii tiroidieni) sunt in limite normale atunci probabil ca este vorba doar de o problema functionala. La 25 de ani viata e asa frumoasa mai ales ca esti proaspat casatorita, nu ai inca copii. De ce nu te bucuri in liniste de aceasta perioada? Va veni si vremea cand o sa trebuiasca sa umbli pe la doctori. Deocamdata daca toate analizele sunt normale si dupa cum spui ai consultat mai multi medici de ce continui sa iti pierzi vremea? Poate un psihiatru sau un psiholog de va ajuta sa depasesti momentul critic. Mult succes!
1
17-08-2007, ora 00:00
Joannyque
Nu este medic/terapeut
Joannyque
Va multumesc mult pentru raspuns. Ideea e ca si eu ma consolez ca nu e nimic patalogic, ca totul e functional, ca psihoterapia m-ar ajuta sau ca e totul pe fondul tiroiditei cu care am fost diagnosticata. Cel mai rau e cand ma enervez, atunci imi bate inima neregulat si ma inteapa peste tot, in brate, in zona gatului, in stomac, in zona inimii si am o senzatie de caldura si de oboseala si am o senzatie de jena difuza in zona gatului. Precizez ca ma enervez foarte repede si foarte des si am o frica permanenta ca mi se v-a intampla ceva rau.
Cand mi-e lumea mai draga apar starilea astea.
Cardiologul la care am fost ultima data mi-a zos ca e sigura ca e pe fond vegettaiv si ca v-a disparea cu timpul si se vor mai atenua dupa nastere. Sper sa fie totul bine.
Va multumesc pentru raspuns.
0
19-08-2007, ora 00:00
raluca2000
Nu este medic/terapeut
raluca2000
si eu ma confrunt de 1 an si ceva cu batai neregulate ale inimi, adica extrasistole si puseuri de tensiune. Percep acesteextrasistole ca o bataie puternica urmata de una slaba, am avut crize care m-au tinut si jumatate de ora, bataie puternica, slaba iar puternica, puls rapid. Am luat betablocante, naturiste si problema nu s-a rezolvat. Efectiv sunt disperata, nu am decat 29 de ani, nu mi-am facut analize la tiroida, stiu ca am un prolaps minor de valva mitrala, dar acesta da complicatii doar atunci cand este sever. Am ajuns sa fac extrasistole la cea mai mica emotie, la efort redus si chiar atunci cand rad. Este ciudat, uneori ma ridicam din pat si incepeau extrasistolele. Sunt disperata nu stiu la cine sa mai apelez pentru a scapa de aceasta problema. Nu m-ar deranja daca ar fi una doua zece pe zi, eu am 10 intr-un minut. Ma poate ajuta cineva?
0
19-08-2007, ora 00:00
Joannyque
Nu este medic/terapeut
Joannyque
Buna Raluca, te inteleg perfect. E cumplit sa nu poti face mai nimic ca ti-i ia inima razna. Eu una am observat ca e si pe fond meteorologic. Inainte sa se schimbe vremea incep simptomele: inima bate neregulat, ma doare stomacul, sternul, in partea stanga a abdomenului. Exact ca tine patesc si eu uneori, incepe inima sa imi bata neregulat si atunci cand rad si la cel mai mic efeort. Am fost si eu depistata la doua controale la cardiologie cu prolaps de valva mitrala minor dar la ultimul control, anul asta in aprilie nu a ieist la eco doppler ca as avea asa ceva. Nu imi explic ce se intampla dar uneori is si eu foarte speriata si imi fac ganduri negre. Eu incerc sa ies mult cu prietenii si incerc sa ignor starea de rau pe cat posibil. Iti recomand sa mergi si la un endocrinolog sa vezi ce zice. Sper sa fie bine. Multa sanatate!
0
20-08-2007, ora 00:00
raluca2000
Nu este medic/terapeut
raluca2000
E cumplit intr-adevar, ti-am spus nu stiu cum sa mai procedez, am hotarat sa nu mai merg la cardiolog pt ca ma indoapa cu betablocante care oricum nu au efect. Si extrasistolele, oscilatiile tensionale mi-au aparut in timpul tratamentului cu Dilatrend, un betablocant care se administreaza in insuficienta cardiaca, si nu in prolaps. Inainte de a lua acest tratament mai aveam cate o extrasistola o data din an in pasti. Acum s-au amplificat si nu mai scap nicicum de ele. Zilnic am de 1 an si ceva. Nu le mai suport, uneori ma panichez, mi-e frica sa nu fac stop cardiac sau mai stiu eu ce.
0
21-08-2007, ora 00:00
Joannyque
Nu este medic/terapeut
Joannyque
Asa ma gandesc si eu numai la prapastii. Tre sa te relaxezi, poate e totul pe fond nervos. Te agndesti prea mult si ti le starnesti tu. Se poate si asta. Incearca un endocrinolog totusi sa vezi si daca nu iit recomand tratament cu mentat, vagostabyl si vitamax. Eu fac tratamentul asta de vreo trei saptamani si parca ma simt un pic mai bine. Multa sanatate! Sa auzim numai de bine
0
29-08-2007, ora 00:00
gigisan
Nu este medic/terapeut
gigisan
si eu trec prin aceste senzatii de 4 ani incoace...si toate astea dupa o criza cardiaca puternica intr-o seara, cand am avut puls 150-160 dintr-odata. am facut toate analizele posibilie si nu a iesit nimic. de la stres am facut intre timp si ulcer care am reusit sa il vindec la timp.

ce ma deranjeaza sunt senzatiile de ameteala si durere de cap dimineata cand ma trezesc. nu stiu daca voi aveti asa ceva. pe langa asta mi se intampla deseori sa am scapari de ritm de 1-2 secunde, care fac sa bata inima mai tare sau chiar mai incet. dupa o astfel de criza simt o durere in zona stanga a pieptului insotita de transpiratie a palmelor. am luat la un moment dat Sotalol si lucrurile s-au mai ameliorat dar acum par a fi revenit.

La fel ca si Joannyque, ma sperii foarte tare din nimicuri si la suparare simt durere in piept.

Tin minte ca acum ceva tim am luat si eu Vagostabyl si m-a facut sa ma simt foarte bine. Dar atunci aveam puls mare, nu si ruperi de ritm. Xanax nu-l recomand, mai ales daca lucrati intr-un mediu alert in care trebuie sa aveti mintea limpede.

Acum traiesc cu frica unui stop cardiac..si simt ca am ajuns la capatul puterilor...
0
29-08-2007, ora 00:00
Joannyque
Nu este medic/terapeut
Joannyque
Simistef, crize cum spui tu cu ruperi de ritm si transpiratii ale palmelor am si eu si ma ia si cu ameteala. In ultimul timp am observat ca starile imi sunt potentate de vreme si de oboseala. Inainte sa ploua ma ia cu durere in partea inimii, in spate, in mana stanga la antebrat. Oare nu este nimeni care sa ne explice ce e cu sensibilizarea asta accentuata si cum se poate trata? Starile astea ne aduc numai ganduri rele. Multa santate!!!!
0
29-08-2007, ora 00:00
gigisan
Nu este medic/terapeut
gigisan
si eu sunt meteo sensibil. cand se aduna norii de ploaie simt o durere de cap si in pipet si sunt foarte obosit. imediat cum ploua incep sa ma simt mai bine.

nimeni nu iti va da un raspuns clar...toti iti spun ca e pe fond de oboseala si stres. ce trebuie facut este schimbat ritmul de viata. eu asa am facut cand m-am simtit mai bine. in sensul ca : trebuie facut sport dar foarte usor, incepi prin a face plimbari si apoi treci la un alergat foarte usor pana ajungi la a face efort fizic adevarat. nu de multe ori mi s-a intamplat sa joc fotbal sau baschet si sa nu am nimic la inima, pulsul revenind destul de repede la normal ! fara excese: nopti pierdute, tigari, alcool si mancaruri grase. in plus o atitudine pozitiva este prima prioritate.

Ei bine eu am reusit sa trec la un moment dat peste aceste simptome, si simtandu-ma in putere am exagerat putin si iata-ma ca sunt exact de unde am plecat, mai descurajat si mai obosit ca niciodata.

Medicii cardiologi recomanda purtarea unui aparat Holter pentru a surprinde cu exactitate ruperile de ritm. Problema e ca nu se poate purta pentru un timp foarte lung, iar ruperile de ritm apar la mine o data pe saptamana, peste 2 luni, in aceeasi zi de 4 ori...deci nu regulat.

Din ce am mai citit, sursa acestor tulburari poate veni de multe ori si de la afectiuni ale altor organe, cum ar fi stomacul, ficatul sau bila. Mie acum mi-au iesit transaminazele duble si ficatul este cam umflat. Bila e cam lenesa si sub forma de 8. Asadar voi intra cat de curand in tratament si de-abia astept sa vad rezultatele.

Va urez multa sanatate si terapia intre cei "bolnavi" sa stiti ca ajuta !
0
31-08-2007, ora 00:00
monel ionica
Nu este medic/terapeut
monel ionica
am trcut si eu prin tot ceea ce am citit la voi faceam 20 de extrasistole pe minut si la fel ma speriam enorm de tare eram la fel de meteosensibila acum pot spune ca sunt FOARTE BINE fata de 2-3 ani in urma aveam un nodul pe tiroida care in cativa ani ajunsese de marimea unei masline toate starile proaste de sanatate le-am pus pe seama tiroidei dar recunosc ca si aceasta s-a dereglat in urma unor suparari mari si foarte dese si mai ales atitudinii mele fata de problemele pe care le aveam Acum pot spune ca ma simt BINE nu perfect dar eu sunt foarte multumita aceste rezultate le-am avut in urma unui tratament urmat la un medic homeopat careia ii mutumesc foarte mult M-am tratat 2 ani si inca mai urmez tratament dar pentru probleme mai usoare(in comparatie cu simptomele de atunci) conteaza sa ai incredere in homeopatie sa ai un medic care se implica in ceea ce face si cel mai mult sa ai dorinta sa te insanatosesti























0
0
31-08-2007, ora 00:00
Joannyque
Nu este medic/terapeut
Joannyque
Draga M I,

Te rog spune-mi ce tratament ai urmat si ce analize ai facut inainte sa incepi tratamentul.
Multumesc
0
26-01-2009, ora 11:57
ionel1978
Nu este medic/terapeut
ionel1978
Salut! Aceste simptome enumerate mai sus le am si eu, problema mea este in faptul ca sufar de anxietate generalizata, totul s-a declansat la un control cardiolog in care m-am speriat foarte tare incat doctorul nu a inteles nimic din ekg, bineinteles aveam tensiunea 18 cu 10 din cauza emotiilor. In fine in februarie fac un an de cand traiesc zi de zi aceaste stari. Problema este ca imi este frica de doctori si spital, desi eu nu ma simt bine, fac zilnic pusee de tensiune si tahicardie + dureri mari de cap si in zona toracica. Numai gandul la un control medical ma infioara, ce este de facut sa-mi inving aceste temeri si sa accept situatia aceasta?. Din tot ce am citit pe net si nu numai, toate aceste stari au ca substrat frica de moarte, daca am putea sa invingem acasta frica, sa intelegem ca azi, maine sau peste n.ani, tot vom muri vom trece mai usor peste aceste stari, indiferent daca e o boala organica sau ceva pe fond neurovegetativ. Mentionez ca de 2 luni i-au neurol (xanax) 0, 25mg pe zi sau sunt zile cand i-au calmepan 1, 2 - 2 mg pe zi, pot spune ca ma simt bine doar pe moment la 1-2 ore dupa ce i-au aceste medicamente apoi starea de rau revine.
Fumez cate 10 tigari pe zi, incerc sa scap de acest viciu dar nu tine, daca nu fumez, mi se declanseaza un lant de simptome, fiori tot corpul, junghiuri prin zona toracica, cresteri de tensiune frica generala etc. Dupa ce am fumat se declanseaza aceste stari in urma tigarii fumate, imi creste pulsul, tensiunea, frica etc. de ajuns sa ma panichez si sa mentin aceasta stare de rau si ca mi se va intampla ceva foarte rau. Sincer poate m-ai exista cineva cu aceste stari rog sa-mi scrie.
0
08-07-2009, ora 12:12
Respect-Reciproc
Nu este medic/terapeut
Respect-Reciproc
Buna ziua, acum 10 zile am suferit o criza la inima. La 4 dimineata stateam cu 3 cafele baute, 2 pachete de tigari fumate, de 2 saptamani tot asa o tineam pana la 7 dimineata, am avut o criza, am fost de urgenta la spitalul Floreasca. Acolo m-au tinut pana la 3 dupa masa, mi-au spus batai neregulate ale inimii, un "bun medic" mi-a spus ca "pot sa mor oricand", atunci am avut o cadere psihica care si acum o am, suparare, tristete, , tot spun ca mor etc., mi-au spus sa iau Metoprorol..ok. A doua zi, ma duc la medicul de familie, ii povestesc, si-mi spune sa nu mai iau asa ceva, si-mi da trimitere la un medic cardiolog. OK, dupa aceasta zi eram la baie, ma radeam cand, mi-a venit putin sange pe gura..m-am panicat foarte rau, am chemat medic la domiciliu..m-au consultat, mi-au facut Ekg, nimic..mi-a spus ca totul e psihic nu am nimic fizic..mi-a dat el o reteta..dupa care zic sa ma duc si la medicul cardiolog unde aveam programare. Prima chestie care mi-a spus-o a fost "cand ai mancat ultima oara " ? (aveam 52 Kg la 1.76) mi-a facut Ekg, consult, nimic..mi-a dat tratament, care il iau de 7 zile : Vagostabyl (1 seara), Tonotil-N (1 dimineata), Aspacardin (1 dimineata), si Centrum (1 la pranz) (varsta mea - 18 ), toate sa le iau dupa masa..toti medicii mi-au spus ca pot face sport, nu e nici o problema..in schimb cand am fost sa alerg, dupa ce am obosit putin, simteam bataile in plus care le aveam..ciudat, am lasat de la mine..in schimb seara, inainte sa ma culc, stau cu mana pe inima si mai simt cate o bataie in plus..seara, si chiar acum pot spune ca daca stau cu mana pe inima mai simt cate una...ce credeti, este normal ? este ceva grav ? se poate murii din treaba asta ? Tin sa mentionez, tatal meu a murit din cauza unui stop cardiac..si asta ma face sa-mi iau zilele cand simt o bataie in plus.Va multumesc anticipat ! Dumnezeu sa va dea sanatate !
0
13-11-2009, ora 02:35
Suffocated
Nu este medic/terapeut
Suffocated
Buna! Am 19 ani si am aceleasi simptome de dereglari a batailor de inima doar ca inca nu a mers la un cardiolog.azi m-am simtit rau, si ma sperie foarte tare situatia asta.Poate si din cauza ca inca nu am mers la un medic, nu stiu despre ce e vorba, dar dupa cum am vazut cam toti aveti aceeasi problema cu bataile neregulate care imi dau impresia ca mi se opreste inima...ba mai tare. ba mai incet...nu stiu ce sa fac si ma panichez tare. iar in momentul acela imi transpira mainile si simt ceva furnicaturi in mana stanga si am o greutate apasatoare in piept.nu mai pot dormi linistita...nu pot sa ma culc, devin paranoica si am probleme cu respiratia daca ma agit foarte tare.M-am mai linistit putin ca am vazut ca se poate trata...dupa cum am observat la voi toti.inca sunt foarte speriata.O intrebare am...e normal sa tina asa cam o ora sau chiar 2 in care sa am dereglari? apoi se termina si rar mai vin...
Multumesc
0
13-11-2009, ora 09:07
Respect-Reciproc
Nu este medic/terapeut
Respect-Reciproc
Buna "Suffocated". Nu trebuie sa te panichezi, pentru ca nu este nimic grav. Suferi ori de Extrasistole Ventriculare, ori de Extrasistole Atriale, ( Atata timp cat simti ca inima "a sarit" o bataie, si dupa urmeaza una mai puternica) care nu prezinta nici un risc atata timp cat nu suferi de boli cardiece ! Cel mai bine sa te duci la medicul de familie sa-ti dea trimitere la Cardiolog ! O ora sau 2 ? Stai linistita, eu tot timpu cand pun mana le simt, plus ca ma inteapa zona toracina de simt ca inebunesc 23/24...Incearca sa te linistesti, crede-ma si eu am fost asa si chiar mai rau, am vrut sa ma omor..Incearca sa te linistesti cat mai mult, ia-ti un centrum sau un magneB6 Forte Romanesc, fa un sport pentru o perioada (sport mult, pauze si mai lungi ) cel mai recomandat innotul, lasa tigarile, cola, cafeaua etc. Indicat sa mananci multte citrice (portocale, lamai, pomello etc. ) evita excesu de sare ! Daca te doare bratul stang, umarul stang, maxilarul si simti intepaturi ca o gheara asa, prezinta-te de urgenta la spital ! Multa sanatate, bafta ! :)
0
13-11-2009, ora 12:53
Suffocated
Nu este medic/terapeut
Suffocated
Salut "Respect-Reciproc".Iti multumesc mult pentru sfaturile tale...aseara chiar am crezut ca mi se intampla ceva, asa agitata am fost.Nu stiam ce sa fac, si acum inca ma simt putin speriata si din cauza asta dimt greutate in piept.Cred ca am sa reduc tigarile sau poate chiar sa ma las de ele, fiindca o situatie mica cum ar fi asta..ma sperie destul incat sa renunt la anumite lucruri.Intotdeauna ma gandesc la ce poate fi mai rau...la moarte, desi sunt prea tanara nu stiu ce sa zic...mersi oricum de sfaturi si am sa consult un medic cat de curand
0
13-11-2009, ora 17:50
Respect-Reciproc
Nu este medic/terapeut
Respect-Reciproc
Buna ! :) Nu ai pentru ce. Da, sa reduci sau sa lasi tigarile ca-ti afecteaza si caile respiratorii si inima, si ce sa mai spun, tot corpu. Agitata cred ca esti cand ai palpitatiile (bataile alea neregulate ), dar ti-am spus, nu ai de ce sa-ti faci griji. Sa te duci la doctor, o sa faci sigur un ECG, poate si un ECG Holter, ( Sa vada de ce grad sunt extrasistolele, ce extrasistole sunt, ce gen etc.)si un Ecocord, sa vada cu exactitate care ventricul sau atriu este "stricat".si sa verifice Cordul si Aorta si Cava cred. Problema psihica (cu speriatu si intrat in panica ) o sa scapi mai greu. De la un fond anxios (teama exagerata) poa sa-ti vina si foarte putin sange pe gura, deci sa nu te sperii daca vezi (acum daca continua te duci de urgenta la spital). Dar asta e toata "smecheria", sa nu intrii in panica. Vreau sa spun ca am vizitat cred ca 90% din spitalele si clinicile bucurestiului si un medic nu a stiut sa-mi spuna de ce am intepaturi si m-am obijnuit cu ele. As mai spune niste chestii care nu pot sa le spun chiar pe un site de medici, dar cred ca le stii si tu. Oricum, stai linistita, o sa te faci ok :) Multa sanatate, Bafta !
0
07-12-2009, ora 23:06
Pick-a-boo
Nu este medic/terapeut
Pick-a-boo
Buna tuturor.
Citesc aceste marturii de luni bune, si am simtit nevoia sa impartasesc experientele mele cu voi; poate cineva se va simti mai bine stiind ca mai exista persoane care au aceleasi probleme. Am 24 de ani, am fost de cand ma stiu o fire emotiva, plang daca tipa cineva la mine, nu intru in polemici pt ca ma blochez cand ma simt atacata si nu stiu ce sa zic, chiar daca cineva se poarta urat cu mine nu pot sa ripostez intr-un mod clar..de teama, de lasitate, de bun simt, nu stiu..de mentionat ca am avut o dependenta de cola..in vara, am inceput sa am dureri de inima, ca o gheara care ma strange..dureri in bratul stang etc..am avut o cadere urata de calciu, am inceput sa plang pt ca se manifestau niste extrasistole iar ritmul inimii era f rapid..dar si simteam ca aveam niste "goluri" in bataile inimii..lucru care m-a ingrozit! am fost la cardiolog cu un an inainte, mi-au zis ca sunt absolut normala dupa EKG si eco, cand am avut episodul acela-primul si care a dat startul-am chemat Salvarea, si de atunci folosesc calciu gluconat fiole folosite de obicei pt injectii, intr-o criza se absoarbe rapid in corp doar baundu-le..am inceput sa iau Vit 3 si am marit doza de calciu si magneziu la 500mg/zi. Atacurile de panica, nodul in gat, respiratia grea, extrasistolele mai ales!!! existau mereu, dar se accentuau acasa, seara..am fost la alt cardiolog si mi-a recomandat un betablocant, dupa 2 sapt extrasistolele s-au rarit, beau ceai de tei, ceai pt aritmii, si ajuta..am fost diagnosticata de 2 dr. cu Stress Cronic..asta spune tot..munca in exces, cofeina, lipsa odihnei, un mediu stresant, toate in viata unei persoane si-asa emotive din start, fac loc usor la tot ce am experimentat eu si cu siguranta altii..Cautati raspunsuri in mai multe parti, si gasiti o cale de a va adapta. Sanatate!
0
07-12-2009, ora 23:50
Respect-Reciproc
Nu este medic/terapeut
Respect-Reciproc
Buna seara !
De cele mai multe ori lipsa de odihna ne omoara ! Chiar daca nu ne dam seama, odihna este una din cele mai importante parti din sanatatea noastra. Cum ati spus dumneavoastra dureri ca o gheara si durerea bratului stang sunt simptome ale atacului de cord. (in unele cazuri si durerea de maxilar ). In legatura cu stress-ul, in primu rand logic, nu trebuie sa va mai stresati, sa nu va enervati si sa nu mai fiti atat de emotiva (nu uitati odihna). Cred ca mai bine va recomanda un Vagostabyl, unul din cele mai bune medicamente pentru respectiva boala psihica, parerea mea. Si da aveti dreptate, cofeina ne omoara, dar totusi este recomandata o cola (0.5) din cand in cand, pentru energie, lipide, glucide etc. Dar nu in exces, ca ne duce la extrasistole, tahicardie, hipertens. arteriala, etc.
O seara buna si multa sanatate !
0
07-12-2009, ora 23:55
Respect-Reciproc
Nu este medic/terapeut
Respect-Reciproc
Sper ca urmatorul articol creat sa va ajute sa va imbunatatiti sanatatea inimii.
Incercati sa evitati sarea de bucatarie.

Mancati cat mai multe fructe diferite zilnic.(Citrice de preferat)

Evitati excesul de grasimi saturate.

Beti sucuri naturale. (Evitati cat se poate de mult sucurile cu, cofeina, acidulate etc.)

Incercati sa beti 2 Litri de apa plata pe zi.

Exercitii fizice zi de zi, sport (De preferat innotul.)

Evitati excesul de cafele. (Excesul de cofeina)

Evitati exesul de calculator.Nu numai ca afecteaza inima, dar si ochii foarte grav.

Spuneti NU tigarilor.

Spuneti NU drogurilor.

Daca sunteti consumator de alcool, incercati sa o faceti cat mai rar, nu in cantitati exagerate, sau deloc.

Mancati regulat zi cu zi (3 mese) pentru a ajunge la greutatea corespunzatoare varstei si inaltimii dumneavoastra. De regula, lapte, branza etc., pentru calciul necesar, carne, slaba si proaspata pentru proteinele necesare si fructe si legume pentru vitaminele necesare corpului dumneavoastra.
0
12-02-2010, ora 17:37
krystalmara
Nu este medic/terapeut
krystalmara
draga, Joannyque

Am citit simptomele tale, si vreau sa-ti spun ca exact aceleasi simptome le am si eu de trei ani, am fost pe la medici si cardiologi si neurologi, internisti..etc...toti mi-au spus ca nu am nimic organic, ca totul; e pe sistem neurovegetativ.
Vreau sa te intreb daca ai scapat de starile acelea neplacute si daca da, te rog spune-mi cum, caci eu traiesc zi de zi aceleasi chinuri si imi chinui si consum si familia mea.Te rog din suflet daca ai gasit o rezolvare la acele manifestari pe care nu le puteai controla precum nici eu nu le pot controla, te rog da-mi un sms la nr. 0757 213 290.
Sper sa te simti mai bine.Multa sanatate.Multumesc!
0
06-05-2010, ora 22:20
ana-emilia
Nu este medic/terapeut
ana-emilia
Am si eu 28 de ani si am avut aceleasi simptome dupa ce l-am nascut pe cel de-al doilea copil dar dupa ce am inceput sa i-au supradin dupa doar cateva zile simotomele au inceput sa dispara apoi nu am mai avut deloc aceste simptome aproape 1 an jumate dar de ceva vreme au inceput din nou din cauza proastei alimentatii si stresului si oboselii cu doi copii.Dar voi urma iar aceeasi cura cu aceste suplimente alimentare.V-as sfatui si pe voi sa incercati.Multa sanatate.
0
08-05-2010, ora 03:16
Kryssa
Nu este medic/terapeut
Kryssa
Din cate am observat majoritatea celor ce au scris in acest topic, traiesc cu frica. Acesta este un lucru gresit! Stiu cum e sa te doara inima, sa ai palpitatii foarte puternice, sa te sufoci, si sa iti scada tensiunea brusc, sufar de TPSV de cativa ani, am avut numeroase crize (ultima a fost ieri seara, dupa o pauza de aproape jumatate de an).
In ultimii ani am facut tot posibilul sa ma protejez desi sunt constienta ca uneori am exagerat, am urmat tratamentul prescris de medic, si am stat cu frica in san. Insa, mi-am dat seama ca intr-adevar poate fi si pe fond nervos. Cat timp am lasat grijile deoparte si mi-am continuat viata cat mai normal posibil a fost ok.
In timpul unei crize am reusit "performanta" sa ajung si la 300 bpm, altadata tensiunea a fost cea care a luat-o razna si a scazut foarte mult, am primit si socuri electrice, deoarece nu au reusit sa ma scoata din criza cu altceva. Ar mai fi de precizat ca nu sunt o fire emotiva, crizele au inceput intotdeauna din senin.
In primul rand nu trebuie sa fiti prapastiosi, in al doilea rand sa nu va mai ganditi obsesiv la aceasta problema, in al treilea rand incercati sa va traiti viata cat mai normal posibil.Uneori ajuta. Pe mine aceste lucruri m-au ajutat.
Eventual consultati un psiholog, vorbiti cu cineva apropiat despre acest lucru. Sigur va veti linisti si veti depasi acest obstacol. Pt ca in majoritatea cazurilor este un obstacol, nu o povara! Multa sanatate!
0
02-06-2010, ora 01:54
manutsu
Nu este medic/terapeut
manutsu
Buna tuturor. Ma numesc Marius si am 19 ani. Acum ceva timp am avut si eu aceeasi problema. Intr'o dimineata m'am trezit foarte obosit si pe la ora 11 m'au apucat niste fibrilatii puls exagerat de mare nici nu stiu cum de nu am lesinat eram tot verde la fata. am zis ca mor. Mi'a fost f rau a venit salvarea mi'a facut un calciu intravenos si ma trimis rpd acasa pe motiv "cadere de calciu". De atunci nu a fost niciodata la fel. A fost un cosmar pentru mine aceleasi simptome ca ale voastre...palpitatii foarte puternice frica exagerata de moarte sufocare paranoia stres insomnie etc etc..oboseam exagerat de mult numai cat urcam scarile. imi verificam pulsul din minut in minut eram disperat. Bine inteles...controale peste controale rezultat: perfect sanatos. Cardiologi peste cardiologi pastile si pastile...nimic nou. Aveam o frica exagerata sa fac efort..un an intreg am fost fix leguma..daca alergam 10 m mi se facea f rau si inima mi se zbatea neregulat parca sa mi se rupea in doua si asa ma tinea toata ziua. Probleme cu emotiile...nu mai spun...emotiv eram si inainte dar dupa ce mi sa intamplat asta si cea mai mica emotie imi declansa aceste simptome..o data de la o simpla revedere cu o fosta amica ma tinut 1 ora intreaga cu puls 140 urmat de o stare continua de rau. TOATE CHESTIILE ASTEA AU DURAT APROAPE UN AN.pana in ziua cand fiind atat de frustrat ca nu pot face nici cel mai mic efort m'am fortat si m'am apucat de sport..vreau sa va spun ca starea mea de sanatate sa schimbat complet...de aproape jumatate de an nu am mai avut aceste simptome.Nu am mai luat nici un fel de pastile si din prima zi in care am alergat am simtit o incredere extraordinara in mine care m'a facut sa merg mai departe.Acum alerg o data la 2 zile si ma simt extraordinar..mi sa schimbat viata complet eu inainte nefiind un adept al sportului. Oameni buni, ce vroiam sa va spun e ca totul este in mintea voastra...jucati teatrul facut de voi insiva. Am citit pe sarite commenturile care ar trebui "sa ajute" si nu am vazut nimic folositor decat pastile peste pastile. Asta nu va ajuta niciodata.Va trebuie ambitie si incredere de sine si daca nu a facut'o nimeni sper ca o sa va ambitionez eu sa va apucati de sport si sa va bucurati de el pentru ca e minunat. Daca doriti va las un e'mail si discutam despre aceste probleme pentru ca stiu cum e sa fii in situatia asta si cu siguranta voi fi de ajutor. Toate cele bune si multa sanatate.
0
08-07-2010, ora 20:43
raluca_baby
Nu este medic/terapeut
raluca_baby
buna tuturor!!!buna Manutsu!!ma numesc Raluca, am 23ani si de aproximativ jumatate de an citesc foarte des posturile vostre.simptomele mele au inceput cu tremuraturi palpitatii foarte puternice in timpul somnului, dureri precordiale si o stare foarte avansata de anxietate.ma enervam din orice, stateam retrasa si parca asteptam tot timpul sa se intample ceva rau.am fost deja la vreo 10 cardiologi, care mai de care, cum se spune si nu au gasit motivul pentru care aceste crize se declanseaza.am purtat un aparat holter 24h si am crezut ca fac o cadere psihica in momentul cand am vazut rezultatul.in fiecare ora pulsul o lua razna, maximul fiind 164bpm, chiar si in timpul somnului.medicul respectiv mi-a prescris betac(betablocant)insa nu am luat dupa ce am citit prospectul si anume ca scade tensiunea(tensiunea mea fiind buna).urmatorii medici mi-au spus sa-mi fac analize pentru tiroida si mi-a iesit o mica gusa difuza, care am inteles ca nu e grav, deci nu e cauza.totusi, am inceput un tratament la recomandarea unui medic cardiolog care mi-a spus sa reglez problema cu tiroida si timp de trei luni trebuie sa iau jumate de euthirox dimineata.in afara de asta iau calciu10 zile pe luna si magneziu la fel.apropo, si magneziul in exces poate creste pulsul(in cazuri de distonie neurovegetativa am observat ca toti medicii prescriu magneziu).
de ceva timp, 2-3 saptamani ma simt mai bine, mai am rar aceste stari, insa trebuie sa mentionez ca am fost o fumatoare inraita, bautoare de cafea.de 2 luni nu mai fumez, nu mai beau cafea si ceea ce recomand tuturor este sa aiba o dieta corecta.nu degeaba toate revistele si emisiunile la televizor vorbesc despre asta.tin cure cu struguri, nuci, fructe si ceaiuri(talpa gastei mi-a folosit ca si calmant) toate bogate in omega3 si ceea ce corpul are nevoie.
totusi, cel mai important este, cred eu, sa acceptam aceasta ca si o problema de sanatate, chiar daca e greu, caci cunosc panica si sa avem increde in Dumnezeu si in noi.si mult sport, cum spune Marius.mie imi ajuta.
scuze pentru post-ul imens si multa sanatate tuturor.si mi-ar placea sa tin legatura cu cineva cu aceeasi problema!!!
0
02-12-2010, ora 11:01
lara_marik
Nu este medic/terapeut
lara_marik
Si eu ma confrunt cu extrasistole si hipertensiune de 4 ani. Au fost perioade cand aveam extrasistole continuu timp de 2-3 luni.Apoi incetau brusc. Cel mai greu a fost in sarcina cand de prin luna a 7-a am avut incontinuu extrasistole pana dupa ce am nascut. Eu in tot acest rastimp am observat ca aceste extrasistole apar cand sunt balonata, stresata, obosita sau in preajma menstruatiei. pe deasupra fac si atacuri de panica cu lipsa aerului. Inainte sa nasc faceam f des tahicardie, dar dupa aceea nu am mai avut decat de 2 ori. Cu tensiunea stau destul de prost cand sunt stresata. Mi se ridica la 14/10 si daca ma agit si mi-o iau sare la 16/11. Cand nu ma gandesc la aceste probleme nu am nimic, dar cand incep sa constientizez un simptom si ma gandesc la el, apar altele noi. Stiu ca sufar de anxietate, am facut si o depresie postnatala usoara. Ideea este ca toti medicii imi spun ca sunt nebuna cand le spun simptomele mele, un cardiolog chiar a ras de mine. Am fost si la endocrinolog dar nu mi-au gasit nimic desi eu am impresia ca toate sunt pe fond hormonal.
0
11-12-2010, ora 00:05
alina_mary27
Nu este medic/terapeut
alina_mary27
si eu fac extrasistole.acum 5 ani le am simtit pt prima data.mi se intampla seara, trebuia sa ma ridic in sezut, aveam senzatia de cadere in gol, urmata de o bataie puternica a inimii.se intampla destul de rar, apoi am inceput sa am si ziua, insa pana anul asta in vara nici nu am stiut ce sant simptomele astea.la ecg uri nu iesea nimic, la ecografii inima arata sanatoasa.totul a fost pus pe seama atacurilor de panica agresive de care sufeream.intre timp m am imbolnavit si de stomac.in vara, anul asta am facut un holter si buna.a fost doctorita care mi a zis nepasator si cu zambetul pe buze ca pot sa mor oricand.extrasistole ventriculare si tahicardie ventriculara nesustinuta.au aparut iar si atacurile de panica, a inceput calvarul, eram aproape zi de zi la urgente, aveam senzatia c o sa mor.am 42 ani si ma gandeam ca n ar fi exclus sa mi se intample ceva rau.m am speriat atat de tare ca imi masuram pulsul si tensiunea non stop.apoi am fost la d na dr grecu la iasi, specialista in tulburari de ritm si m am mai linistit, mi a zis ca atat timp cat inima e sanatoasa nu mi se poate intampla ceva grav.am facut si un tratament cu xanax 0, 25mg pe zi timp de 2 luni si cu panica stau mult mai bine.problema e ca de 2 zile mi se intampla sa am extrasistole multe pe zi, in jur de 20, asta nu am avut inainte.ma simt ingrijorata, mai ales ca nu sant in tara si nu stiu ce sa fac.doctorul de aici imi da bromazepam dar eu acum nu sant panicata, ma simt doar rau de la inima.poate mi da cineva vreun sfat?va multumesc.
0
12-02-2012, ora 11:57
XENA 25
Nu este medic/terapeut
XENA 25
buna ziua am 17 ani si timp de 2 luni..ma confrunt cu probleme asemanatoare persoanelor de mai sus...am fost internata de 2 ori, mi sa spus k nu am nimic la inima ekg-uri peste ekg-uri nu am nimic pana si ecografie la inima, abdominala, glanda tiroida... analize peste analize si tot nu am nimic doar lipsa de calciu :| simtomele st asemanatoare de mai sus: dureri in partea inimii, intepaturi palpitatii dese...si chiar cel mai mic efort facut zici cam am uracat 3 etaje asa rau imi bate...in fiecare zi am si batai lipsa ale inimii am cautat pe net si nu reprezinta motive de ingrijorare la o inima sanatoasa..dar ma baga in sperieti bataile astea lipsa deoarece am aprox 10 pe zi nu una dupa alta knd nu ma astept eu le am si de fiecare data knd am fkt ekg nu am avut nici.una sa se vada au scapat :(.peste tot unde am fost mi sa zis ca am atac de panica chiar numai stiu ce sa fac am o stare foarte proasta... noaptea nu prea am somn nu prea dorm... ajutati-ma si p mineeee cu sfaturi cevaaaa :(
0
12-02-2012, ora 16:07
Respect-Reciproc
Nu este medic/terapeut
Respect-Reciproc
Buna Xena. Din ce spui tu pari sa nu ai nimic la inima. Iar pentru treaba cu efortu', ai putea sa faci un "test sportiv" pe banda de alergat (Nu mai stiu exact cum se numeste, doar ca-ti face Ekg la efort.) Iar cel mai probabil ai ce am/am avut si eu, adica, nimic. Este posibil sa fi anxioasa, deprimata, speriata si sa-ti induci starea, sau niste banale junghiuri intercostale. Daca mai si transpiri, te panichezi, ai stari de sufocare/ramai fara aer etc., cel mai probabil ar fi simptome ale unor atacuri de panica. Incearca sa vizitezi un medic psihiatru pentru un tratament.
Multa sanatate!
0
12-02-2012, ora 21:58
XENA 25
Nu este medic/terapeut
XENA 25
buna Respect-Reciproc sa sti ca am unele noduri in gat cand ma sperii amortesc.. mai sa lesin m.a luat salvarea ma dus la spital si de 2 ori mi sa pus cv de anexitate si stari d panica... si ca singura intru in starile astea dar sincer de la ce sa am acele batai "lipsa" care ma cam ingrijoreaza foarte tare :(... ma deprima ma gandesc tot timpu la ce e mai rau... si la inima n.am nimic st constienta doar am fost la cel mai bun medic cardiolog din buc sa imi faca ecografie... eu cred totusi ca este pe sistem nervos tot... nushtiu ce sa mai zic... ai mei nu ma cred cand le zic k am unele batai de inima lipsa aprox 10 p zi...si imi ia respiratia knd apar timp de 1-2 secunde... offffffff... si la 17 ani e pacat.. zic eu
Adaugă un comentariu / răspuns
35 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • BioSport Earbuds – căștile care îți monitorizează inima
  • 5 obiceiuri pentru o inimă sănătoasă
  • Dispozitivul electric pentru îmbunătățirea funcției cardiace
  • Valvele cardiace sintetice, invenția care ajută chirurgii să-și exerseze tehnica
  • Modificări cardiovasculare în timpul sarcinii
  • Exercițiile de anduranță, efecte protectoare pentru inimă
  • Aplicația pentru mobil utilă în cazul pacienților cu insuficiență cardiacă
  • E normal să-ți simți inima bătând?
  • Cauzele tahicardiei (bătăilor rapide ale inimii și pulsului crescut)
  •