cred ca am ceva grav: mi-au aparut niste bubite ca niste alunite...

21-08-2013
SILVER1987
Nu este medic/terapeut
SILVER1987
de ceva vreme in jurul penisului si pe penis mi-au aparut niste bubite ca niste alunite nu ma mananca nu ma dor nu ma deranjeaza in nici un fel dar s-au cam inmultit si nu cred ca este bine
6 comentarii
0
21-08-2013, ora 20:56
Sophia1975
Nu este medic/terapeut
Sophia1975
Ai luat o BTS.
Mergi la dermatolog pentru tratament.
Sa nu ai relatii sexuale neprotejate de prezervativ pentru ca transmiti mai departe.
NU lua medicamente, daca ai HPV sau herpes este inutil. Dar trebuie sa te vada cineva ca sa spuna sigur si sa-ti dea tratament corect.
0
21-08-2013, ora 22:34
SILVER1987
Nu este medic/terapeut
SILVER1987
am avut si am cu iubita mea dar cred ca de la ea am luat chestiile astea pentru ca inainte sa o cunosc eu nu aveam asa ceva
0
21-08-2013, ora 22:42
Sophia1975
Nu este medic/terapeut
Sophia1975
Daca amandoi ati mai avut si alti parteneri, puteti sa va scoateti si ochii ca tot n-o sa aveti cum sa stiti care pe care a infectat. Doar daca ea stie sa fi avut si inainte.
Mergi la dermatolog si ea la ginecolog pentru PAP si analiza secretiei. faceti simultan tratamentul dat.
0
22-08-2013, ora 07:46
SILVER1987
Nu este medic/terapeut
SILVER1987
alta problema : ea nu are nici un fel de semn, se poate ?
0
22-08-2013, ora 10:19
Sophia1975
Nu este medic/terapeut
Sophia1975
Poate nu a luat sau nu se manifesta inca. Oricum, trebuie sa mergeti la medic.
Multe BTS nu se manifesta, dar totusi exista.
0
22-08-2013, ora 14:45
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ SILVER1987

Ori ai luat herpes, ori virusul HPV care produce veruci (negi) genitale.
Inclin sa cred ca e ultima varianta

Si HPV, si herpesul sunt niste virusuri care nu trec din organism cu nici un tratament. Deci ramai purtator, chiar daca verucile le poti indeparta periodic prin chirurgie, laser sau chimioterapie. Ele revin, le tratezi pleaca, nu le tratezi, se extind.

Sa nu iti treaca prin cap sa o acuzi pe prietena ta decat daca tu ai fost virgin cand ai intalnit-o pe ea si nu ai facut niciodata petting. Nu e neaparat necesar sa fi facut sex propriu-zis. Virusul HPV se ia prin simpla atingere a organelor genitale.

Deci tu puteai sa il iei de la alta fata acum 8 ani si sa iti apara acum verucile. E o doamna pe Forum careia i-au aparut dupa 10 ani. Un lucru e sigur. Amandoi aveti virusul. Amandoi ati devenit purtatori, chiar daca la ea nu se manifesta.

Documenteaza-te pe net despre Herpes si negii HPV so vezi acest documentar american.

Sexul in afara Casatoriei are un pret ! - Recomandat si Adolescentilor
-**

* o conferinta tinuta adolescentilor americani despre bolile care se iau prin transmitere sexuala, in principal despre HPV, cu caile de transmisie

Nu tre sa va speriati. Mergeti la doctor. va cauterizeaza verucile (ea poate sa le aiba pe cervix, un loc pe care numai medicul ginecolog il poate vedea), trec, revin, le tratati si tot asa. In timp episoadele se diminueaza.

Sanatate multa !

(**modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Penisul normal vs penisul anormal - dimensiuni, caracteristici, limite
  • Lucruri pe care nu le știai despre penisul tău
  • Infecție penis fără contact sexual - cauze și tratament
  • Studiul microbiomului mucoasei genitale masculine
  • Bubițe pe penis - cauze, diagnostic, tratament
  •