de aproximativ o luna mi-au aparut niste pete pe piele...

17-11-2009
naiza
Nu este medic/terapeut
naiza
de aproximativ o luna mi-au aparut niste pete pe piele...la inceput mi-au aparut pe gat pe partea dreapta dupa care au inceput sa coboare pe brate, pe maini, pe gat pe cealalta parte si au urcat pe aceasi parte pe fata, am chiar si pa spate putine si pe picioare...cele de pe brate la inceput sunt niste bubite mici dupa care se maresc...am fost la colentina la dermato si mi s-a zis ca am pitiriazis rozacee gilbert si mi s-a recomandat advantan si un a-histaminic(simphoral)...dr mi-a zis ca se vor extinde pana spre membre si pana la 6 sapt...ideea e ca nici cele vechi nu imi trec deloc, mi se extind pe tot corpul desi sunt la al doilea tub de advantan si a doua cut de simphoral...ce sa fac...la ce alt dr sa ma duc???
6 comentarii
0
22-11-2009, ora 16:54
midorin42
Dermatovenerologie
midorin42
Evolutia Pitiriazisului rozat este de 6-8 saptamani ! Nu puteti face altceva decat sa asteptati !
Advantanul si antihistaminicul nu v-au fost recomandate pentru a vindeca boala, ci pentru a va ameliora pruritul (mancarimea) daca el exista.
0
23-11-2009, ora 18:24
naiza
Nu este medic/terapeut
naiza
si in acest timp ce fac, nu mai folosesc si altceva care sa stopeze extinderea lor?..ca mancarimea si ea inca persiste
0
29-11-2009, ora 19:37
midorin42
Dermatovenerologie
midorin42
Nu puteti opri eruptia !
Pentru mancarime puteti lua Ketotifen, 2 cp. pe zi, dimineata si seara.
0
15-03-2010, ora 10:00
tsmihai
Nu este medic/terapeut
tsmihai
Cu cativa ani in urma am fost la medic deoarece pe fata mi-au aparut pete rosii, nu ma mananca, insa am tenul foarte uscat. Mi-a recomandat Advantan, am urmat tratamentul, iar pe parcursul acestuia mi-au disparut petele. Imediat ce renunt la Advantan in cateva zile imi reapar iar petele. Ce pot face in aceasta situatie? Ce efecte negative sunt ca urmare a utilizarii Advantanului mai multi ani? Multumesc
0
16-03-2010, ora 17:07
midorin42
Dermatovenerologie
midorin42
Probabil ca aveti o dermatita seboreica.
Ar trebui sa consultati si alt medic.
0
28-12-2010, ora 16:58
gugulustuk
Nu este medic/terapeut
gugulustuk
buna ziua pentru petele maro in urma foliculitei ce pot folosii? am avut si eczme in zona inghinala pe picioare dar in urma acestora am ramas iar cu pete. mi'ati zis de o crema numita Advantan...problema este ca sunt in italia si nu pot face rost de produse romanesti foarte usor poate chiar deloc. stiti daca are alta denumire aceasta crema si in italia? multumesc astept raspuns
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pete rosii pe piele - primul ajutor
  • Vergeturile
  • Foliculita în urma epilării
  • Funcţia de „barieră” a pielii - cum o susținem?
  • Uleiul de măsline sau floarea-soarelui poate afecta sistemul de apărare al pielii la bebeluși
  • „Pielea electronică” pentru monitorizarea sănătății
  • Microbiomul pielii rămâne stabil în timp, în ciuda unor variații externe
  • Pielea inteligentă care reduce ridurile și cearcănele
  • Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.