ce sa fac ca sa am mai multa imunitate la piele?

18-07-2011
alexandru_alex
Nu este medic/terapeut
alexandru_alex
Buna ziua.Spuneti-mi va rog ce sa fac ca sa am mai multa imunitate la piele?in ultima vreme, dupa ce am avut varsat de vant, am avut numai probmele cu pielea, mi-au aparut bacterii, pete rosii, ciuperci, etc si am ajuns la concluzia ca imunitatea mea la nivelul pielii este foarte scazuta.Exista ceva pentru problema mea?Va multumesc
6 comentarii
0
18-07-2011, ora 17:48
CRIS_LIA
Nu este medic/terapeut
CRIS_LIA
Ciao, Alex, daca e vb de o ciuperca cu pete rosii arata te unui dermatolog
0
18-07-2011, ora 18:14
alexandru_alex
Nu este medic/terapeut
alexandru_alex
am avut si ciperca am avut de toate, am fost pe la vreo 4 dermatologi mi le-am tratat dar totusi am o sensibilitate la piele.Ce as putea sa iau ca sa fiu mai imun.multumesc
0
18-07-2011, ora 18:38
CRIS_LIA
Nu este medic/terapeut
CRIS_LIA
E foarte important sa dai atentie la ceea ce folossti ca produse pt igiena, stii cum sunt acum produsele pe piata, gelurile de dus sa fie testatedermatologic, sa fie compatibil cu tpul de piele pe care l ai.Ar prinde bn sa ti hidratezi pielea dupa baie cu o crema.Eu cred mereu in chestiile simple.Inainte de baie e f b sa ti masezi corpul cu ulei de masline cu cateva picaturi de zeama de lamaie.
0
18-07-2011, ora 19:10
acsilla26
Nu este medic/terapeut
acsilla26
mie mi s a recomandat Imunoplus. de la farmacia verde. incearca si tu. 3 luni.
0
21-07-2011, ora 16:12
Dr. Adelina Batog
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Adelina Batog
Buna ziua,
Cred ca ar fi bine sa va verificati starea de sanatate (analize) apoi sa luati tratament cu un imunostimulator o perioada mai lunga. De asemenea este foarte important sa va mentineti pielea integra (hidratata) pentru ca astfel ea reprezinta o bariera impotriva agentilor infectiosi.
Numai bine,
0
21-07-2011, ora 20:00
alexandru_alex
Nu este medic/terapeut
alexandru_alex
pai mi-ai facut analize si nu mi'a iesit nimic, doar pur si simplu ca se leaga de mine orice cos sau pata :) nu este ceva naturist sau orice altceva sa ma ajute ? Ms mult pt raspunsuri
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vergeturile
  • Foliculita în urma epilării
  • Varicela – vǎrsatul de vânt
  • Funcţia de „barieră” a pielii - cum o susținem?
  • Uleiul de măsline sau floarea-soarelui poate afecta sistemul de apărare al pielii la bebeluși
  • „Pielea electronică” pentru monitorizarea sănătății
  • Microbiomul pielii rămâne stabil în timp, în ciuda unor variații externe
  • Pielea inteligentă care reduce ridurile și cearcănele
  • Diferențele dintre varicelă (vărsat de vânt) și pojar
  •