De ce ADOR barbatii Gelosi?

15-04-2022
cemeteryflower
Nu este medic/terapeut
cemeteryflower
Am 25 de ani si o relatie sanatoasa cu un tip care nu e gelos absolut deloc, imi ofera spatiu, e afectuos si comunicativ. Mentionez ca sunt o tipa destul de atragatoare. Problema e ca mi-as dori sa fie gelos. Mereu am ravnit la cineva care sa ma poseze, desi stiu ca pe majoritatea femeilor le-ar deranja sa fie controlate des, mie, dimpotriva, mi se pare chiar atragator intr-un mod erotic, dar si masculin, ca si cand isi protejeaza teritoriul. Mi-as dori sa fie nesigur pe sine si sa ma intrebe mai des anumite lucruri, sa fie mai protector, chiar ingrijorat ca m-ar putea pierde. De ce simt asta? Care e mecanismul psihologic care ma face sa imi doresc asa ceva?
2 comentarii
1
16-04-2022, ora 17:04
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Probabil nevoia de dependență. Ai impresia că daca nu- i gelos nu tine suficient la tine, ceea ce- i total fals. Un barbat gelos e acela care comparându- se cu alti barbati se simte inferior si crede ca- l poti lasa oricând pentru unul mai bun decât el. Te deranjeaza faptul ca are incredere in tine, ca nu te urmareste pas cu pas si că nu incearcă sa- ti impună nimic? Ar trebui să te bucure lucrul ăsta. Nu spui cum s- au comportat parinții tăi cu tine in copilarie. Daca ai fost obisnuita sa depinzi tot timpul de ei, simti nevoia sa schimbi un fel de dependenta cu alta. Te- ar ajuta să mergi la un psihoterapeut sa te ajute sa intelegi de ce- ti doresti un partener gelos când majoritatea fetelor fug de astfel de parteneri.
0
17-04-2022, ora 12:09
cemeteryflower
Nu este medic/terapeut
cemeteryflower
Va multumesc frumos pentru raspuns! Aveti dreptate, eu am crescut fara tata si mama a incercat sa fie cel mai bun si corect parinte, a luat si locul tatalui, s a intamplat sa avem o codependenta. Nu aveam spatiu intim din cauza ca era hiperprotectiva. Si nici acum nu s a desprins de mine. Am fost obisnuita sa fiu intrebata orice, sa se intre 'cu bocancii' in sufletul meu. Probabil inconstient caut aceeasi protectivitate exagerata la partenerul meu
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul