de ce nu pot fi un om normal?:(

13-04-2012
andrei2012
Nu este medic/terapeut
andrei2012
buna seara
am scris foarte multe topicuri despre gelozia mea excesiva.. nu voi mai scrie mult sa nu va plictisesc..
sunt gelos, daca pleaca undeva o tin la telefon, ca sa aud eu daca se intampla ceva, nu iese cu nimeni inafara de mine, problema e ca si eu cand sunt cu ea de mana, baietii din masini sau de pe strada intorc capul dupa ea, dar cand e singura? deaasta nu suport, e foarte frumoasa... nu zic asta pt k e iubita mea.. dar asa e.. toti prietenii mi-au spus si fatpul ca o claxoneaza lumea si se uita dupa ea si unii se baga in seama e clar ca e o fata frumoasa :(
acum ca e vacanta sta aacasa... nu sunt gelos
dar iar incepe scoala :(...
iar face naveta, iar multa lume.. etc etc.
numai pot, m-am consultat cu multa lume.. pe moment imi trece, , dar degeaba :(... cat as vrea sa o las.. mai libera, am incercat... dar ma ia tremuratu si parca turbez :(
acum... ca e la liceu.. dar cand va veni la facultate?.. ( va veni la fac cu mine sigur ) eu deja sunt la facultate... dar va veni la fac mea.. nici nu ma gandesc in alta parte
dar cand se va angaja? dar cand va lucra unde sunt si barbati/baieti ? :(((((((((((((
nu stiu.. deeci ma jur ca e 1 oara in viata mea cand mi se intampla asta.. pana acum am avut multe fete si le lasam si la club cu fetele.. dar... s-a schimbat totul.
nu voi reusi in viata mea sa trec, sa inving gelozia :(
4 comentarii
0
16-04-2012, ora 15:51
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Am dat clic pe titlu nestiind ca tu esti baiatul acela gelos care revine cu acelasi subiect.intamplator se afla langa mine fetita mea care e la liceu ; am intrebat-o : " ce ai face daca ai avea un prieten excesiv de gelos ? " ; in secunda doi mi-a raspuns fara ezitare : " M-as desparti de el." Si eu, care sunt mai in varsta, am cam aceeasi parere, cum ca nu e posibil sa ai o viata normala langa un partener sufocant, bolnavicios de gelos. Deci eu spun ca, daca nu te vei schimba deloc, nu are rost sa-ti mai faci planuri de vitor cu ea, caci relatia nu va tine. Eu spun sa faci atunci cand esti singur acasa exercitii de imaginatie cu tine ; iti inchipui ca ai surprinde-o pe prietena ta stand de vorba cu un coleg, sau iesind de la cursuri cu un grup de baieti fi fete ; sau ca o intalnesti la o pizza cu doi colegi si o colega.anticipeaza gandurile si miscarile tale ; ce ai face ? cum te-ai comporta ? vei reusi sa te controlezi, sa nu-ti faci ganduri preconcepute si sa te comporti civilizat, cu incredere in prietena ta ? Pune-te in mjlocul scenariilor si educa-te singur, impune-ti autocontrol ; nimeni nu va sta de frica cu tine.
0
18-04-2012, ora 01:43
andrei2012
Nu este medic/terapeut
andrei2012
eu.. cand vad ca se uita baietii dupa ea ma iau de ei sau a uit urat la ei sau nu zic nimic dar ma deranjeaza chestia asta.. dar sa o vad la un suc cu, colegii sau alte situatii... cred ca il omor.
0
19-04-2012, ora 16:09
Clariss
Nu este medic/terapeut
Clariss
Buna Andrei,
Citind cele relatate de tine indraznesc, cu toate ca nu sunt psiholog, sa iti spun ca este vorba despre gelozie patologica. Tie sa nu iti fie teama, nu este un capat de tara... tot ce trebuie sa faci este sa soliciti un ajutor de specialitate, adica sa mergi la psiholog. In cateva sedinte de psihoterapie sunt sigura ca vei vedea schimbarile, bineiteles daca doresti sa treci peste aceasta etapa ingrozitoare. Pentru ca sedintele de terapie sa nu iti ocupe timp, sa nu coste o avere si iti recomand sa intri pe topexperti.ro - platforma de comunicare ca ofera consiliere psihologica online, printr-un chat propriu tocmai pentru a se pastra confidentialitate. Eu una ce sfaturi iti pot da decat sa renunti la acest comportament cum, in cat timp depinde numai de tine pentru ca fie ca iti place, fie ca nu in mintea noastra orice lucru care ne aduce beneficii, fie el rau, nu greu reusim sa il tratam. Mult succes
0
21-04-2012, ora 01:26
andrei2012
Nu este medic/terapeut
andrei2012
mersi de sfat... iti vine sa crezi ca eu sunt gelos si daca vede un barbat bine la tv?.. sau ea se uita la burlacul " marea emisiune".. si acum e unu.. care de ce sa ne ascundem dupa deget.. arata bine.. e ok tipu.. nu pot sa zic mai mult.. si ea a zis ca e simpatic... k am intrebat'o.. si cica e simpatic.. da nu trb sa te superi.. ce treaba am eu cu el?
sunt constient ca nu are nicio trb.. doar ea in provincie ala la bucuresti etc.. nu are rost sa intram in chestii deastea.. dar.. sunt GELOS.. pe barbatii care sunt la tv si arata bine.. si se uita ea... la ei.. la emisiuni regizate.. etc etc..
pt ca ei arata si bine.. eu sunt cam plinut.. si cred ca voi lua si pastile de slabit chinezesti chiar daca imi bate inima, nu dorm etc.. macar slabesc 10, 12 kg pe sapt..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul