Exista remediu pentru gelozie?

31-12-2012
andrei2012
Nu este medic/terapeut
andrei2012
exista ?:( nu ies mai nicaieri cu ea unde e multa lume,... ca mi-e teama ca pune ochii pe altu... care arata bn... are masina frumoasa, etc...
si acum de revelion o sa fac undeva unde sunt sute de invitati... mi-e teama... daca vad k se uita la unu asa... mai insistent... nu o sa-mi mai revin intreaga seara... ssunt cu ea de 3 ani iar gelozia mea nu a incetat, inca e mai tare..
este f frumoasa, inalta, arata bine, roscata, buzata, e super, nu spun numai eu sa ziceti ca sunt obsedat de ea, spun toti prietenii mei, si altii care si cand merg cu ea de mana intorc capul dupa ea, sa nu mai zic cand eu sunt plecat la facultate, si ea la liceu, si pleaca singura pe jos, cate claxoane primeste si bagari de seama :(...
am crezut ca va trece gelozia dar:(
si-a pierdut virginitatea cu mine... sunt primul ei baiat... ne stim familiile, vine la mine, ma duc la ea, e totul ok..pana la gelozie:(:(:(, eu eram un baiat f vesel, mereu in centrul atentiei, cu un foarte mare simt al umorului, toate lumea vroia sa stea pe langa mine, dar de cand cu ea, si cu gelozia asta, nu m am mai distrat, n am mai iesit, stau inchis..mi-e teama.. eu imi dau seama de lucrurile astea, dar nu stiu ce pot face..
si eu arata binisor, sunt simpatic, am si eu o masina straina adica totusi.si nu stiu dc sunt atat de gelos ! dc am impresia ca daca trece unu cu o masina mai frumoasa sau unu care mie ca baiat imi place.. si ea il vede, gata se gandeste la el.. ma credeti k sunt gelos knd se uita si la next top model si erau baieii aia asa bn facuti...
jur ca as da orice sa nu mai fiu gelos... poate singura cale... ar fi ceva ce nu se va intampla niciodata,.. sa fiu milionar in euro sa am tot c vreau... bani, masini, case, vile...etc etc.. cred eu !
21 comentarii
0
31-12-2012, ora 11:32
Miss Jackson
Nu este medic/terapeut
Miss Jackson
:)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

Iarta-ma, dar am murit de ras citindu-ti mesajul, ba chiar cu lacrimi am ras, rad si acum... te rog sa nu te superi pe mine, dar... este extraordinar de haios ceea ce ai postat. :)
Tu chiar vorbesti serios, chiar gandesti si simti ceea ce ai scris sau doar vrei sa fii amuzant? In cazul in care este adevarata ultima varianta iti spun sincer ca iti iese foarte bine, esti foarte, dar foarte, foarte funny, fara nicio gluma.

Serios acum, dar cum poti sa gandesti in felul asta? Asa ceva chiar n-am mai auzit in viata mea de pana acum.
Si totusi spui ca sunteti de 3 ani impreuna, eu stau si ma intreb cum a rezistat fata aceea cu tine atata vreme in halul asta? Sau nu ai fost intotdeauna asa?
Eu as fi curioasa sa stiu cum va intelegeti voi, ea ce parere are despre comportamentul tau? Dar daca te accepta asa, atunci nu ai motive de ingrijorare, poate ca si ei ii place asa, dar vezi ca mai devreme sau mai tarziu tot se va gasi unul cu o masina mai smechera decat a ta si s-ar putea sa o pierzi. :))) Glumesc acum, fac doar haz de ceea ce ai scris; daca tu crezi ca solutia ideala pentru tine ar fi sa fii milionar ca sa o poti tine langa tine... no comment!
Te-as intreba doar: cati ani ai? Banuiesc ca in jur de 20, ai spus ca esti student, nu? Ei bine, nici macar asta nu justifica modul tau de a gandi. Tu clar ai o problema, ai grija ca gelozia este o boala. Eu zic sa mergi la un psiholog experimentat sa te invete cum sa gandesti. Eu ti-as putea recomanda chiar o carte pe care ai putea sa o citesti si sa inveti ceva de acolo, daca ai timp si chef de asa ceva... Acum sincer, decat sa urmaresti cate claxoane i se dau fetei pe strada, mai bine ai face ceva serios in legatura cu starea ta, imi pare rau sa-ti spun, dar tu esti putin obsedat. Recunosti?

Sau ma gandesc ca poate totusi ar mai fi ceva ce tu stii si nu ai spus (referitor la ea)? Ti se pare tie ca ar fi o fata interesata doar de lucruri materiale si baieti frumosi? Pentru ca si in cazul asta ar fi o problema, si nicidecum nu ar fi a ta, ci a ei. In cazul asta, orice ai face... auzi, ai citit Manon Lescaut - Abatele Prevost? Ia sa o citesti, e o carte superba, si daca stai numai de ea, intr-o zi sau doua ai terminat-o, nu este o carte groasa. Dar sa o citesti, este f. frumoasa, nu-ti spun despre ce este vorba, poate asa te fac curios si o vei citi, chiar merita! Iti spun doar ca este o frumoasa poveste de dragoste, si nu intamplator mi-am amintit de ea, ci chiar acum, scriindu-ti aceste randuri, are oarecum o mica legatura cu ceea ce povestesti... Asa ca, citeste-o, este imposibil sa nu iti placa! Imi spui parerea ta despre ea dupa ce o vei citi, ok? Poate vei fi atat de pasionat de ceea ce citesti acolo incat iti vei mai abate gandul de la claxoane. :))) Si acum imi vine sa rad, te rog sa nu te superi pe mine, chiar nu rad de tine si nicidecum nu te iau in ras, rad doar de ceea ce ai scris, gasesc atat de funny, pe cuvantul meu de onoare.

Eu iti recomand sa iti schimbi aceasta atitudine, de fapt chiar sa iti impui lucrul acesta; incearca din rasputeri sa iti impui ca trebuie sa reusesti; nu numai ca ii faci ei rau prin comportamnetul tau, dar cel mai mult rau ti-l faci tie insuti, te torturezi psihic complet inutil. Tu ar trebui sa fii mandru (si sunt convinsa ca esti) de faptul ca prietena ta este o fata atat de frumoasa, nicidecum sa iti fie teama cand iese pe strada, cred ca ai fi in stare sa o legi la ochi sa nu mai vada in stanga si in dreapta. Nu este deloc ok cum procedezi, e normal sa se uite si fata pe strada sau pe unde mergeti, intr-o directie, undeva, nu? Nu poate sa stea cu privirea fixa numai la tine, este anormal ceea ce pretinzi tu de la ea. Crezi ca daca il priveste pe altul (fie el mai frumos, sau cu nu stiu ce masina) inseamna ca il si place? Iarta-ma inca o data, dar daca chiar face asta inseamna ca nu este o fata prea desteapta. Dar iarasi, nu pot sa inteleg modul tau de gandire, tu asa faci? Cand vezi fete frumoase in jurul tau le si placi? Daca tu esti cu gandul numai la ea pentru ca o iubesti, de ce n-ar fi si ea cu gandul tot la tine, chiar daca are in jur, sa presupunem, numai superbitati de baieti. De ce esti atat de suspicios?

Si de ce crezi tu ca numai frumusetea fizica, masinile si alte lucruri materiale conteaza? Compatibiliatea dintre voi, felul cum va intelegeti, cum va simtiti intre voi (banuiesc ca bine), faptul ca sunteti de 3 ani impreuna, si alte lucruri pe care le mai aveti in comun (nu stiu, voi le stiti) nu au niciunfel de importanta? Pe aceste aspecte ar trebui sa te bazezi tu, nu pe faptul ca apare unul mai frumos si mai destept. Daca intr-adevar te iubeste n-ar trebui sa fii ingrijorat nici daca ar aparea, in jurul ei, 20 de milionari precum Brad Pitt (am dat si eu un exemplu). Gandeste-te bine la lucrurile astea si nu-ti mai face rau degeaba. Trebuie doar sa ai mai multa incredere in tine, dar si in ea, daca este o fata desteapta.
In cazul in care nu este o fata desteapta, te sfatuiesc sa cauti una, frumusetea fizica nu te va satisface pentru mult timp, fata aceea trebuie sa aiba si putina minte, nu sa se uite pe strada dupa masini si nici sa dea importanta la cine o claxoneaza sau o complimenteaza la tot pasul. Si iti mai dau un sfat, mai las-o din cand in cand un timp singura, nu mai sta atat de mult dupa fundul ei, trebuie sa iti mai simta si lipsa, nu? ABSENTA CREEAZA PREZENTA! Iar daca nu se va intoarce, inseamna ca nu a fost niciodata ta. Maturizeaza-te un pic (la minte)!

Hai, succes! Petrecere frumoasa diseara, simtiti-va bine si lasa fata sa se distreze (si tu pe langa ea), be relaxed!
0
01-01-2013, ora 10:33
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ andrei2012

1. Daca mai continui in acest stil, s-ar putea ca stresul creat de gelozia ta sa o indeparteze de tine, nu masina sau banii mai multi ai altuia.

2. Daca e frumoasa, e logic ca e admirata, dar asta nu inseamna ca o sa fuga cu altul, atat timp cat tu o respecti, o iubesti, te porti frumos cu ea si o faci sa se simta bine ca femeie.

Poate cineva sa se abtina sa admire un cer frumos plin de stele ?

3. Nici prin cap sa nu iti treaca cum ca daca ai avea alta prietena, mai urata, nu ai fi gelos.
Ai proceda exact la fel.
Dar ai grija ca procedura ta in sine si lipsa de incredere in fortele proprii (nu in masina sau bani) iti erodeaza relatia.
Mergi la raftul de Psihologie de la o librarie buna si cauta o carte pe tema geloziei ca sa iti scoti din radacini gandurile astea care te tortureaza fara un pic de logica.
O fata pleaca de langa iubitul ei daca este stresata de comportamentul lui sau daca acela nu se mai poarta frumos cu ea si nu o mai respecta, nu ca gaseste altul mai bogat.

Concentreaza-te si comunica cu ea cat mai mult, sa afli lucrurile care o fac pe ea fericita. Asta e scopul relatiei: sa va simtiti amandoi bine.

Nu sa lasi gandurile sa zburde intr-o lume a imaginatiei, inexistenta de fapt. Pricepi ?

Traiesti in imaginar, lucru care iti dauneaza.
Concentreaza-te pe relatia concreta.
0
02-01-2013, ora 17:05
Psiholog Otvos Monika
Psihologie, Brasov
Psiholog Otvos Monika
Andrei, noi am mai discutat pe subiectul tau. Ai urmat sfaturile de atunci? Parca spuneai la un moment dat ca vei cauta un psiholog. Ce ai mai facut in privinta asta?
0
03-01-2013, ora 17:27
mirelaaprilie
Nu este medic/terapeut
mirelaaprilie
Eu una nu as fi rezistat cu cineva atat de gelos. Si in viata mea nu m-am gandit sa parasesc persoana de langa mine doar ptr ca cineva a fluierat pe strada dintr un lamborghini si imediat ma duc dupa el si gata. Esti un pic
Nebun. Parerea mea
0
03-01-2013, ora 22:57
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Incearca terapie cu florile Bach ! Exista remedii pt foarte multe stari deci si pt gelozie / suspiciozitate exacerbata !

Succes !
0
04-01-2013, ora 02:22
andrei2012
Nu este medic/terapeut
andrei2012
Sper surprinderea mea... la revelion chiar m-am simtit bine, am lasat-o cu fetele, a dansat cu mine, cu fetele, cu prieteni de-ai mei, a iesit singura la dans.. adica chiar nu am simtit nici macar 1 %... nu stiu cum s-a intamplat !!! :)
0
04-01-2013, ora 02:32
andrei2012
Nu este medic/terapeut
andrei2012
Ilincuta C. chiar si eu radeam cand citeam cat mi-ai scris. Ai dreptate in tot ceea ce zici, stiu, recunosc ca sunt, nici eu nu stiu, ea mi-a spus ca nu o intereseaza masina altuia, sau alt baiat, , sau daca o claxoneaza altu sau ma rog, dar uite, eu i-am mai spus sa imi spuna cand un baiat se baga in seama cu ea, sau daca ii spune ceva, si chiar eu dupa un timp ca sa vad daca imi zice am pus pe cineva, si nu mi-a spus, Nu a fost nimic grav, dar doar vreau sa imi spuna, atata tot. Iar ea probabil nu-mi spune ca sa nu ma mai supar eu si sa ma enervez, pentru ca m-am luat de toti baietii care s-au bagat in seama.. in fine
Si nu am fost niciodata asa, poate o sa te surprinda dar pana sa o cunosc pe ea, stateam pana dimineata pe afara, plecam in toate cluburile posibile, am avut foarte multe fete, carre le lasam si singure in club, cu fetele, iar eu in alta parte ( cateodata ) si nu le intrebam daca s-au dat baieti la ele sau ceva, decat daca a fost frumos si daca s-a distrat, ma rog, mai multe chestii.. de cand o cunoscs pe ea, sunt asa de gelos ! poate ca stiu ca multi o vor si ca foarte multi prieteni mi-au zis ca e frumoasa foc si sa o tin langa mine, si parintii mei si toata lumea, ca e o fata deosebita si sa nu o las.. oare sa fie si de la chestia asta? nu stiu... cert e ca nu am fost niciodata asa, ba chiar ele ma cautau pe mine, , acum treaba e cam aiurea :)
0
04-01-2013, ora 11:52
Psiholog Otvos Monika
Psihologie, Brasov
Psiholog Otvos Monika
Andrei, tu inca nu realizezi un lucru esential. Faptul ca cei de pe forum fac glume la adresa ta nu este intamplator. Sunt multi care nu inteleg aceste lucruri insa din pacate se pare ca nici tu nu realizezi gravitatea problemei. Aceste manifestari comportamentale despre care ne vorbesti tu, nu mai tin deloc de a fi gelos. Chiar si gelozia are limite. In momentul in care iti influenteaza modul de viata, nu mai poate fi numita gelozie. Imi pare rau ca nu urmezi sfaturile pe care ti le-am dat pe topicul anterior. Nimeni, dar absolut nimeni de pe acest forum nu te va putea ajuta vreodata daca tu nu iei masurile cuvenite.
DA, gelozia are remediu! Dar nu pe Internet!
0
04-01-2013, ora 17:40
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ andrei2012

Daca vrei sa fii asa sigur de ea de ce nu o ceri de sotie ?
Aveti totusi 3 ani de relatie.
0
04-01-2013, ora 22:09
andrei2012
Nu este medic/terapeut
andrei2012
clara, nu are nici un rost ce ai spus... ori ca o iau de sotie ori ca nu.. crezi ca daca vrea nu poate face nimic sau crrezi ca va trece gelozia daca o iau ne sotie ? :) oricum cu ea am in plan viitorul dar daca asta ar termina de tot gelozia as lua-o de sotie imediat si sa nu mai fiu deloc, dar nu schimba cu nimic, decat ca se semneaza niste acte...
0
04-01-2013, ora 22:23
andrei2012
Nu este medic/terapeut
andrei2012
Ilincuta multumesc, scrii foarte bine, , si sa iti mai spun ceva care iar te amuza cred, de exemplu cand o suna un numar care nu il are in agenda telefonului si e nou, gata ma ia cu palpitatii !!! in fine, sper sa fiu mai calm, si ea este foarte geloasa, de exemplu cand ea iesea cu fetele la dans la revelion nu prea ma uitam la ea, stateam cu baietii ma uitam in stanga in dreapta glumeam, dar eu cand m-am dus sa dansez si a mai stat si ea, isi rupea gatu dupa mine :), am vazut !!! si ea este geloasa, dar la mine nu prea se intampla decat cu voia mea, adica nu a venit pana la mine pe strada o fata sa-mi spuna, frumosule da-mi nr tau, ahh ce ti-as face nu stiu ce, si nu are de ce sa se lege ea, nu are de ce sa fie, dar la ea e altceva, adica la voi fetele, mereu trebuie sa fie un "macho" care sa se bage'n seama..
Daca ies cu baietii la o cafea, nu o sa vina fete necunoscute la masa sa zica : hei baieti, ce faceti ? bla bla, pe cand la voi se intampla des sa vina baieti la voi... pt ca sunteti fete.. ma rog.. poate trebuie sa ma mai maturizez si eu, eu sunt constient ca ce fac nu e bine si e aiurea cand aud un clax, sau ca o baga unu in seama, sau un nr necunosct, si voce de baiat si gata ma ia cu palpitatii, imi bate inima, parca as fi... :) poate fac infarct ( Glumesc, sper sa nu ) :))
Stiu sa ma fac placut oriunde merg si toata lumea ar sta langa mine pt ca sunt un tip cu simtul umorului si chiar si in ciuda geloziei cand ies cu prietenii, ii fac pe toti sa rada si ma simt bine, imi era bine cand nu eram cu actuala, dar parca nici asa bine, pentru ca mai eram eu cu o fata, sau cu alta, dar nu aveam pe cineva cu adevarat la care tin si pe care sa iubesc, acum am, si e frumos dar si greu !! :) SI ai dreptate in 3 ani a avut multi multi multi baieti care au abordat-o... dar s-au cumintit ca m-am luat de ei si oricum sunt si asa mai "cunoscut" sa zicem, si nu prea se baga... dar cei care nu stiu ca e cu mine se baga, , acum sincer in ultia vreme nu prea s-a mai bagat nimeni in seama !!!
Sa mai spun o intamplare care nu m-am putut abtine atunci, trebuia sa ma vad cu ea, si am coborat din masina mea, ea venea spre mine, eu spre ea si cand a coborat din ( maxi taxi ) erau 3 baieti, dintre care unu se uita la fundul ei si cica : maaaamaaaa !!! si gata mi-am luat foc, si i-am zis " e smecher rau nu? nu e nimic, te duci acasa si dai o l**a. ( sorry ) si iti trece, ma rog nu a mai zis nimic..., adica nu suport ssa zica de ea si sa arate si sa se uite ca la nu stiu ce, la ea. !!!
Oricum ai dreptate, mereu o sa aiba admiratori... !!! of..
eventual sa ma duc pe la cota 2000 la Brasov sa iau acoolo o casa :)) !! :)
mersi, pup
0
05-01-2013, ora 18:47
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ andrei2012

Atunci de ce te culci cu ea si nu o respecti ?
0
06-01-2013, ora 01:58
andrei2012
Nu este medic/terapeut
andrei2012
clara, nu te inteleg, daca sunt cu ea impreuna de 3 ani si ma culc cu ea..., si daca nu o iau de sotie ( momentan ) inseamna ca nu o respect ? nu sunt de aceeiasi parere... !!! ma voi casatori poate cu ea, dar nu acum... :)
0
06-01-2013, ora 06:48
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ andrei2012

Sau poate te vei casatori cu alta.

Sau poate se va casatori si ea cu un alt baiat care sa o cinsteasca si sa o respecte iar acesta sa sufere ca a existat un altul inaintea lui care doar s-a culcat cu ea.

De ce ? Deoarece, asa cum zici si tu, tu vei ramane gelos chiar daca te vei casatori.
Asa ca: de ce sa te casatoresti ?

Atitudine tipica pentru toti baietii care doar se folosesc de fete frumoase, destepte, cu masina etc...

Sincera sa fiu mi-ai facut scarba de cum te-ai adresat fata de ea: intai o ridici in slavi si ii insirui toate calitatile pe care sunt convinsa ca aceasta fata le are si apoi afirmi ca "poate te vei casatori cu ea".

Parerea mea e sa o lasi in pace, scapi totodata si de gelozia care te omoara.
Iti faci iluzii singur ca o iubesti daca nu o respecti.
0
06-01-2013, ora 22:12
andrei2012
Nu este medic/terapeut
andrei2012
Eu nu stiu de ce esti asa de revoltata... cica sunt tipic ca baietii care au masini straine si se folosesc de fetele frumoase.. e total gresit ceea ce ai spus tu, in primul rand daca ma foloseam de ea nu stateam 3 ani cu ea, cei care se folosesc stau cateva zile sau o noapte, deci nu stiu de ce gandesti asa !!!
am zis ca nu am de gand sa ma casatoresc acum !!! mai intai sa am o situatie financiara buna si dupa, asa ca nu are nici un rost sa fac acum pasul acesta, si e normal ca, cu ea as vrea sa ma casatoresc !!!
0
07-01-2013, ora 11:11
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ andrei2012

Asa mai merge.
0
10-01-2013, ora 20:39
andrei2012
Nu este medic/terapeut
andrei2012
:(
0
10-01-2013, ora 21:02
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Eu zic asa:

Cand incep sa te framante pe tine gandurile, te duci la ea in brate sa ii explici ei ce si cum si ca suferi.

Fix la ea in brate o sa va vina idei si posibile solutii la amandoi.

Ii explici ca tu intelegi ca nu e logic, si care sunt exact gandurile care apar si vii aici si ne zici noua ce s-a intamplat.
0
11-01-2013, ora 02:13
andrei2012
Nu este medic/terapeut
andrei2012
e mai grav clara... iti dau pm..
0
11-01-2013, ora 10:21
andrei2012
Nu este medic/terapeut
andrei2012
adio tuturor.
0
11-01-2013, ora 10:48
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ andrei02

Nu stiu exact ce invartesti tu pe acolo, dar nu am primit nici un mesaj pe privat de la tine.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul