dependenta de droguri si insomnia

25-04-2007
Gabriellaa
Nu este medic/terapeut
Gabriellaa
Buna,
As dori sa stiu daca o persoana care s-a lasat in urma cu aprox. 1 an de consumul de marijuana poate avea insomnii, tocmai din aceasta cauza.
9 comentarii
0
27-04-2007, ora 00:00
Dr. Andrei Dumitrescu
Psihologie, Bucuresti
Dr. Andrei Dumitrescu
este posibil ca motivele pentru care s-a apucat de marijuana sa se fi activat partial... de unde si nelinistea/ insomnia.
sau alte motive noi.

Functie de doza pe care obisnuia sa o consume, s-a demonstrat ca marijuana nu este deloc ceva atat de nociv ca drogurile sintetice.
Ca atare, la un an dupa... e posibil sa fi intervenit si altceva.
0
28-08-2007, ora 00:00
cristin@
Nu este medic/terapeut
cristin@
Buna,
Suntem o familie disperata.Fratele meu se drogheaza cu heroina injectabila si este in stadiul in care deja fura bunuri din casa.Refuza orice tratament si problema cea mai mare este ca nu mai avem curajul sa-i acordam incredere.In ultima vreme are fel de fel de crize de delir in timpul noptii.Vorbeste cu persoane care nu sunt in casa, se dezbraca in pielea goala, se tavaleste pe jos si urla cat il tin plamanii adresandu-se unor persoane fictive care par a-i face rau.El spune ca tot chinul asta il suporta pentru ca nu se mai drogheaza, ca ii este rau si ca il acuzam degeaba.Sa fie si astea simptome ale abstinentei?Va multumesc si sper sa imi raspundeti pentru ca am mai scris unui site si a fost zadarnic.Restul familiei ne-a parasit la aflarea acestei vesti, iar prietenii si vecinii se fac acum ca nu ne mai vad pe strada.
0
04-01-2008, ora 00:00
Flaviutzu
Nu este medic/terapeut
Flaviutzu
sincer.. e greu sa te lasi singur..aproape imposibil..nu vreau sa te dezamagesc dar nu cred ca s-a lasat.. doar va duce cu vorba.. ca sa nu il mai stresati..nu stiu sincer ce ai putea face daca el nu vrea sa faca nimic pt el.. sa il internati la Obregia.. obligat
0
29-09-2009, ora 18:19
cezarrr
Nu este medic/terapeut
cezarrr
Eu am fost consumator de droguri aproape 3 ani dar nu am ajuns la heroina..m-am lasat acum 3 luni de ele dar organismul imi cere in continuare..Am reusit sa scap de ele in primul rand ca mi'am schimbat anturajul, mi'am gasit o prietena care sa aiba grija de mine si Kick Boxing ca sa nu ma plictisesc si sa am o activitate..ca daca intervine plictiseala ajungi la vechile obiceiuri.Sper sa fiu de ajutor, o zi buna
0
01-10-2009, ora 16:21
robymat
Nu este medic/terapeut
robymat
Cristin
Cred ca fratele tau are nevoie urgenta de un psihiatru.
Nu ma pricep la droguri dar ceea ce descri tu pare a fi o tulburare psihica grava.
Trebuie dus de urgenta la un psihiatru si daca refuza ar trebui internat.
Multa sanatate !
0
20-11-2009, ora 15:48
robertt18
Nu este medic/terapeut
robertt18
buna..ma numesk robert si sunt dependent de heroina de 1 an... tocmai azi sunt in a doua zi de pauza.
ii sugerez fratelui tau sa stea departe de antotraju acela negativ cu care este obisnuit sa stea zi de zi si sa treca la tratamentu cu suboxona.
sprijinitzi'l si fiti aproape de el orice s-ar intampla !!!! daca nu riscatzi sa'l pierdetzi ;)
Good Luck !
0
29-04-2013, ora 23:53
danascumpa
Nu este medic/terapeut
danascumpa
buna seara...am fost s i eu intr-o situatia de asta timp de 1ani s 8 luni am fost consumatoare de cocaina...zi de zi, si faceam un consum de 8, 9 grame pe seara, ,...nu doarmeam noaptea, nu mancam, ajunsesem s devin la 46 de kg, a aflat familia mea, m-au dus la un centru de dezitoxicare, am vb cu un doctor, aceel doctor mi-a spus sa-mi schimb anturaju, sa-mi schimbr nr de tel, asta am facut...desi eu mi-am schimbat anturajul pt o saptamana dupa m-am intors in anturajul ala, totii din anturajul ala erau consumatorii, faceau in fata mea eu ii refuzam.., , , pt k imi era frica k familia imi facea test pt cocaina...se gasesc in farmaci in it...aici nuj dak se gasesc, s timp de 48 h ramane in saliva si in urina, eu de frica sa nu-mi faca familia testu, s desi eram plictisita de acelasi efect, nu ma mai distram, m uitam in oglinda c fel aratam...imi spuneam singura k nu ma mai recunosc, ,...si nu ma mai distram in nici un fel, m lua gandurile nu vb cu nimeni, m-am certat cu familia mea, ma luasem d nou de ele...pana luna trecuta, am fct consum si kiar f abundent...k eram suparata disperata k m certasem c familia mea, , k m simteam singura parasita d totii...akum k m-am intors in romania, mi-am revenit total, s sincer nu as vrea sa mai stiu nik despre ele.., , in final..sa va spun la inceput nu m controla drogul, , dar akum in ultimul timpo incepuse s m controleze drogul p mn, , s era o situatie f naspa, , , parerea mea...sa vb cu el...si incearca sa-l tii la distanta de anturaajul lui, skimba n4r d tel tot c duce la anturajul ala...s fi alaturi d el, , pty k s simte trist akum...si are nevoie de ajutor, , , se poate lasa de heroina...numai dak el vrea chestia asta...mult succes
0
29-04-2013, ora 23:56
danascumpa
Nu este medic/terapeut
danascumpa
cristin@ si eu am fost si am vorbit la centrul ala cu psihiatru..si ma ajutat foarte mult...m-am deschis f mult...s mie imi faceau test o data la 3 zile la urina...sa vada dak ma mai drogez sau nu...si nu puteam sa fac nici o smecherie sa aduc urina d la altcineva k era telecamera inautru in camera...parerea mea...trebuie sa stea departe de anturaj aja mi-a spus s mie pshiatru...s sa-si skimba nr d telefon..mult succesc s anunta-ma t rog...c ai rezolvat
0
29-04-2013, ora 23:57
danascumpa
Nu este medic/terapeut
danascumpa
gabriella o persoana kre sa lasat de un an nu poate sa aiba abstinenta..ti-o spun d propria experienta...marijuana nu aduce la dependenta...ci doar l obisnuinta...si de marijuana te ia somnu., nu k ai insomni
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Insomnia
  • Insomnia severă ar putea fi cauzată de slăbirea conexiunilor cerebrale
  • De ce consuma tinerii droguri?
  • Culcatul la ore târzii a fost asociat cu alimentația nesănătoasă și sedentarismul
  • Thim - dispozitivul care te ajută să dormi mai bine, monitorizându-ți somnul
  • Insomnia crește riscul de astm la adulți
  • Vaccinul pentru tratarea dependenței de heroină
  • Calitatea redusă a somnului la copii, asociată cu insomnia mamei
  • Consumul de droguri şi dependenţa
  •