despre depakine - informatii

113 comentarii 1 2 34 Înainte ›
0
20-06-2012, ora 17:03
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Sa roage doctora sa ii prescrie si un medicament pentru somn.
Aceste medicamente se iau de la farmacie numai cu reteta de la medicul psihiatru.

Eu de exemplu cand nu dorm iau un diazepam sau un anxiar.
1
20-06-2012, ora 17:17
utilizator_24568
Nu este medic/terapeut
utilizator_24568
Pffff..ce povesti crunte pe-aici!

Am citit tot topicul, te-apuca si frica, desi nu ai nimic!

Eu as vrea sa inteleg un lucru: toti acesti oameni care au scris aici si care sufera cumplit, au fost indemnati de doctorii lor sa urmeze urgent anumite psihoterapii si sa ia si ALTE MASURI RADICALE in ceea ce priveste viata lor???
Sau doar li s-au prescris niste medicamente, au venit la control periodic, si-au spus pasul in 2, 3 minute (ca mai mult nu cred ca au timp medicii de ei) si, in functie de cum s-au simtit, au primit o doza marita sau alte medicamente ?!...

?!??

Ma intreb din nou. De ce, un medicament care se presupune ca ar trebui sa faca bine, are atatea efecte adverse si chinuie teribil corpul si mintea unui om ?!?

Oare cator pacienti li se spune ca fara schimbarea profunda si radicala a vietii, a gandurilor, a MEDIULUI AGRESIV IN CARE TRAIESC, iau medicamente aproape degeaba si ceea ce fac ei nu se cheama vindecare, ci amortire?!?..
0
20-06-2012, ora 17:37
Neacsu
Nu este medic/terapeut
Neacsu
Buna, Clara!
Sora mea a luat, cu reteta, Imovane si Sanval, dar tot nu a reusit sa doarma decat, al inceput. Dupa aceea nu si-au mai facut efectul. A incercat si cu diazepam (o pastila, pt ca nu vrea sa se indoape cu mai multe, ii e frica sa nu pateasca ceva) si tot nu a dormit. A incercat si cu alte chestii, Dormicum, Bien Dormir, Melatonina, ceaiuri de somn, dar aproape fara efect. Doar azi-noapte a dormit, dupa ce a luat Sedatif PC. Sa vedem mai departe cum decurg lucrurile. (Precizez ca doctorita i-a dat somniferele cu indicatia sa le ia doar la nevoie, dar iata ca somnul a deventi din ce in ce mai prost si sora mea nu mai raspunde la nici un somnifer alopat. Dormea foarte putin, visa, dar se trezea noaptea pe la trei si de la acea ora nu mai putea dormi. Consecinte: oboseala, dureri de ochi, etc.) Eu cred ca a fost gresit diagnosticata si ca ar trebui sa ia alt medicament, in afara de Abilify, la care scrie clar pe prospect ca da insomnii.
0
20-06-2012, ora 19:50
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu credeam ca a luat vreun somnifer pina acum dar vad ca le-a cam incercat pe toate.
Pai sa roage doctora sa ii schimbe antipsihoticul daca pe prospect scrie insomnie si daca ele s-au declansat dupa ce l-a luat.
0
20-06-2012, ora 19:53
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
@Neacsu

Pe prospectele tuturor antipsihoticelor atipice scrie ca pot da insomnie sau alte tulburari ale somnului, cum ar fi hipersomnie. Eu am luat la inceput si Diazepam timp de o luna - doua si la maxim juma de ora dupa ce luam o pastila de 10 mg, inainte de culcare, pe langa celelalte medicamente, nu mai puteam sa tin ochii deschisi, adormeam imediat. Iti spun din proprie experinenta ca nu da dependenta Diazepamul daca il ia doar timp de luna. Eu zic sa incerce fara sa ii mai fie frica de mai stiu eu ce, ca nu i se intampla nimic.


Edit: Pardon, de abia acum am citit ca a luat si Diazepam si ca nu si-a facut efectul. Hmm...
0
18-10-2012, ora 22:53
agapis
Nu este medic/terapeut
agapis
Buna seara,

Eu, aproape din senin, desi eram intr-o perioada destul de stresanta, am avut vreo 3-4 crize destul de ciudate, probabil atipice: incepea sa-mi amorteasca priciorul pana nu il mai simteam, apoi acea amorteala urca amortindu-mi mana, apoi simteam ca urca la creier unde cand ajungea nu mai eram coerent, imi era foarte dificil sa vorbesc, si spuneam lucruri anapoda. Odata mi-am pierdut si cunostinta. Starea mea de spirit nu era depresiva sau euforica, insa ma simteam destul de rau. Ajungeam la spital unde imi faceau tomograf si ma trimiteau acasa spunand ca nu am nimic. a fost o perioada cu adevarat crunta pentru ca intr-o saptamana am facut 4 tomografe. In cele din urma un medic neurolog s-a gandit sa fac si eun eeg unde a descoperit anumite "modificari electrice ale creerului". Nu mi s-a dat alt diagnostic sau alta explicatie. Mi-a prescris depakine chrono 500 1/zi. Intr-adevar nu am mai avut crize insa efectele adverse ma deranjeaza destul de tare. Ma tot gandesc sa renunt usor usor la el... Mentionez ca am revenit la un control dupa 3 saptamani de la inceputul tratamentului si modificarile erau mai mici. Mi-a spus insa sa continui tratamentul cateva luni bune...
Ce parere aveti?
Ce ma sfatuiti?
A mai avut cineva crize similare?

Multumesc foarte mult
0
17-06-2013, ora 12:06
ND70
Nu este medic/terapeut
ND70
salut, mi sa prescris si mie acest depakine de 300, dar eu nu am epilepsie.nu am avut niciodata si nici tendinte de asa ceva...am o depresie foarte puternica.este in regula sa iau asa ceva?...multumesc celor care imi vor raspunde.
0
17-06-2013, ora 13:53
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
ND 70,
nu stiu daca se prescrie in monoterapie, dar in combinatie cu antidepresive, echilibreaza starea timica, dispozitia, astfel incat ea sa fie la fel pe tot parcursul zilei, cam asta e rolul lui in psihiatrie.Poate ca merge si in monoterapie, dar mie nu mi s-a prescris asa.Momentan nu mai iau Depakine, iau Seroquel, care are ceva efecte pe depresie si e un bun reglator de dispozitie, dar e antipsihotic si nu toata lumea e de acord ca e un foarte bun adjuvant in depresie, despre Seroquel vorbesc.Depakinul este destul de eficace, ca si Orfirilul, care e cam acelasi lucru.Sper ca am fost de folos si ca nu am deranjat pe cineva.Chestia cu tomografiile repetate nu e in regula, nu mai faceti si altele, poate fi o tulburare psihica si Dumneavoastra, Agapis, va expuneti unor doze F.MARI de radiatii in loc sa apelati si la un, sa zicem, neuropsihiatru, daca nu la un psihiatru.
1
17-06-2013, ora 14:44
ND70
Nu este medic/terapeut
ND70
Salut pulberedestele, pe langa depakine 300, mai iau si seroquel 200, cipralex 10, mizarten 30.crezi ca mai este loc si de altceva?...:))mai am alte patru medicamente pentru stomac si alte trei de la neurologie...cat puii mei o mai duc asa?
0
17-06-2013, ora 15:31
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Ce sa va zic, se vede din schema ca e vorba de o depresie severa, dar sa stiti, ca in afara medicamentelor pentru neurologie, pe care nu le-ati enumerat, restul sunt specifice unei scheme complexe de tratament, cu dozaje care inca nu sunt la maximum si nici nu va doresc asta.Vedeti sa nu existe interferente intre cele psihiatrice si cele neurologice si e normal sa luati ceva pentru stomac, cu atatea medicamente, eu as adauga si un Liv52 pentru ficat.Sa auzim de bine si sper ca nu aveti si o afectiune neurologica severa.Mirzatenul(mirtazapina) in combinatie cu Cipralex(escitalopram), cu Seroquel, care da si ceva somn si Depakine, ar trebui sa stabilizeze situatia psihica.Atentie la Omez (omeprazolum), daca luati pentru stomac, cereti mai bine esomeprazolum, pentru ca omeprazolul creeaza neplaceri si atrofie in timp.Cu datele pe care mi le-ati dat, asta pot sa va spun, cu precizarea ca schema mea de tratament psihiatrica este asemanatoare, un pic ceva mai incarcata si cu dozaje mai mari.Doamne-Ajuta si sa aud de bine!
0
17-06-2013, ora 15:38
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Sa termin, ca am omis, depresia e recurenta?In functie de asta, de starea Dumneavoastra pe parcursul zilei, de insomnie, eventual anorexie, de cate recurente ati avut daca ati avut, as putea spune cat de cat durata tratamentului; pot doar sa precizez ca de obicei recurentele se cam opresc la patru, arhisuficiente si astea.Se poate intrerupe tratamentul, cand starea va fi mai buna, dar daca depresia e recurenta, mai tarziu va fi nevoie sa-l reluati de la zero(Doamne Fereste), asa ca eu zic, in functie si de ce imi veti spune Dumneavoastra, ca e bine sa se pastreze un minimum de medicamente antidepresive, cu care sa functionati eficient si fara alte episoade.Mai vorbim!Doamne-Ajuta!
0
17-06-2013, ora 17:40
ND70
Nu este medic/terapeut
ND70
sall pulberedestele...da, este recurenta..din pacate...hai sa-ti povestesc ce medicamente am pentru neurologie;propanonol, sermion si revitanerw, cel din urma ese un fel de vitamina...iar pentru stomac;emanera, motilium, de-nolsi rosucard.crezi ca sunt suficiente, ar mai fi loc si de altceva?...:)))...puii mei, fac haz de necaz.dar parca, sunt totusi prea multe...multumesc pentru raspunsuri, pulberedestele..special ti-ai ales aceste nume?.este predestinat celor care au probleme.adica depresii severe?.sper a nu te superi, a fost doar un joc de cuvinte ca sa mai destindem putin atmosfera...
0
18-06-2013, ora 13:34
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
La fel cum omul este o trestie, dar nu o trestie oarecare, ci una ganditoare, asa si in plan afectiv, putem fi mai mult sau mai putin praf, dar de stele, praf divin, scanteietor, care ar insemna, pentru oricare din cei de aici, sensibilitatea lor si creativitatea, si munca facuta cu pricepe si cu har.Sa ne auzim cu bine, nu-i bai cu medicamentele de uz neurologic, e chiar ok, ajuta!Nu ma supara, mai vorbim, azi am lucrat mult si de doua nopti nu dorm, sunt obosit...Ieri m-am trezit la ora trei, azi la ora 24, fara sa reusesc sa mai adorm, evident si pe stressul climatic, dar si pe o nevralgie dentara capatata de la aerul conditionat din birouri.Iti doresc sa fii vesel si sa te bucuri de viata!Doamne-Ajuta!
0
18-06-2013, ora 19:29
ND70
Nu este medic/terapeut
ND70
Sall pulberedestele, apreciez ca nu te-ai suparat, imi pare rau pentru tine ca nu te poti odihni, incearca cu ceva pastile de somn...eu fara ele, ciuciu...nu dorm...dar dimineata cand ma trezesc, sunt foarte obosit...dureri de cap, ameteli si uneori confuzii si acea stare de picioare grele...sper sa o duc...:) ei iti doresc sa fii sanatos si sa poti dormi, o seara placuta, pa.poate ne mai auzim.
0
12-12-2013, ora 15:41
clepsidra2
Nu este medic/terapeut
clepsidra2
prietenei mele depachine i-a dat o usoara cadere a parului si ingrasare, cresterea apetitului.
0
12-12-2013, ora 19:40
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Sunt efecte secundare posibile la Depakine.
0
09-02-2014, ora 20:32
conty
Nu este medic/terapeut
conty
Salut, eu iau depakine de 500 mg de 1 an de zile, mari schimbari nu sunt, doar la mine prb este cu menstruatia ca mi'a' dereglato in rest nimic, lucru bun este ca nu ma mai doare capu, aveam dureri de inebuneam, In urma cu 3 ani am fost diagnosticata cu 3 diagnosticuri 1. Tumoare maligna...2. scleroza multipla.3. meningita, din 3 nu am avut niciuna, am o boala genetica de sange adik 'Trombofilie', pe langa Depakine chrono de 500 mg mai iau si aspenter 40 mg 1/zi.Asa ca nu va speriati ca nu va face atata rau depakine, numai sa nu vi'se recomande si sa nu aveti nevoie de el.Multa sanatate va pwp
0
09-02-2014, ora 20:46
conty
Nu este medic/terapeut
conty
Agapis: mergi la un medic neurolog bun, numai lua medicamante aiurea, daca esti din bucuresti mergi la spitalu Universitar si cauta dr Nica Cristina la etaju 9 pe sectia Neurologie, este o femeie deosebita si isi da interesu.
0
15-02-2014, ora 20:34
cobra5998
Nu este medic/terapeut
cobra5998
Depakine ingrasa.Eu am luat mult in greutate de cand am inceput sa iau Depakine.
0
16-02-2014, ora 21:08
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ cobra5998

In general nu Depakinul ingrasa, ci antipsihoticul pe care il iei asociat cu Depakine.
0
17-02-2014, ora 18:54
conty
Nu este medic/terapeut
conty
ce antipsihotic, adik ?
0
18-02-2014, ora 12:41
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Cam orice antipsihotic ingrasa.
0
18-11-2014, ora 11:45
hencida
Nu este medic/terapeut
hencida
Buna ziua,
de 6 luni iau sertralina, paroxetin si finlepsin. Acum mi s-a schimbat finlepsinul in acidum valproicum dar dupa ce citisem aceste postari nu mai stiu ce sa fac, mie frica de reactiile adverse ( mai ales cresterea in greutate ) al medicamentului. Va rog ajutati-ma ce sa fac ? fara medicament n-am curajul sa raman ! De ce medicul nu ma atentioneaza ?
0
18-11-2014, ora 17:51
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu va poate spune cineva daca luati in greutate sau nu. Puteti sa luati de la oricare dintre ele.
Niciodata un doctor nu o sa vedeti ca ii spune pacientului despre reactiile adverse. Acceptam partea buna a medicamentelor dar sunt si elemente negative ce trebuie luate in calcul.
0
19-11-2014, ora 11:21
hencida
Nu este medic/terapeut
hencida
Multumesc pt.raspuns, am sa incerc sa nu mananc prea mult si cat mai sanatos.
0
28-12-2015, ora 23:46
brandusica
Nu este medic/terapeut
brandusica
Buna seara eu iau seroquel de 200 seara si escitalopram dimineata si ma simt f rau mai ales ca e prima data cand iau seroquel.ma simt ca o leguma.nu sant in stare de nimik si parca as fi drogata nu stiu ce sa fac un sfat ceva de la cineva va rog?
0
29-12-2015, ora 13:02
marian54
Nu este medic/terapeut
marian54
Am luat si eu o perioada de 3 luni si efectul era acelasi, groaznic. Parca ma lovise cineva in cap si zacusem in nesimtire, asta era senzatia cand ma trezeam si mi lua enorm de mult pana reuseam sa ma mobilizez. Apropo de asta, ai grija cand te ridici din pat, ametesti tare, cel putin la inceput.
Evident, doar medicul e in masura sa se pronunte. Eventual iti scade doza la 2 sau 3 pastile de 50 mg.
0
29-12-2015, ora 13:11
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ brandusica

Nu iei o doza mare. Iei o doza mica. Ar trebui ca organismul sa se adapteze in o luna, doua si sa iti fie mai bine.
Cu medicamentele astea oricum sa nu va asteptati sa va simtiti ca si cum nu ati fi avut nici o boala niciodata.
Discutati cu doctorii sa va dea dozele minime posibile si pe o perioada cat mai scurta de timp daca se poate.
0
29-12-2015, ora 15:29
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Brandusa mai incearca pt 1-2 zile 1/4 din doza recomandata, adica 50 mg si daca te simti la fel poti renunta la el fara regrete ! Medicamentele nu au efecte magice fiindca l-a scris medicul pe reteta si NU trebuie sa te obisnuiesti cu el, mai exista multe alternative din aceeasi clasa ! A fost pur si simplu o incercare a medicului care nu ti s-a potrivit, deci nu te chinui degeaba !

:)

P.S. Clara si Marian, la nevroze 200 de mg e doza maximala, nu mai incurcati fata !
0
29-12-2015, ora 16:32
ND70
Nu este medic/terapeut
ND70
Buna seara.Eu iau seroquel de 150 mg de 3 ani si ceva.Cred ca s-a obisnuit organismul cu ele.Ideea este ca am incercat anul trecut sa renunt la ele, fara sa-mi consult medicul.Mare greseala am facut.mi-a fost atat de rau...am ajuns la spital perfuzat si cu oxigen...se pare ca nu voi scapa prea curand de ele.Somnolenta nu-mi mai induce.Pentru a putea dormi, i-au cate doua somnifere diferite.
Adaugă un comentariu / răspuns
113 comentarii 1 2 34 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul