Despre fractura de femur

27-09-2010
micky1603
Nu este medic/terapeut
micky1603
Buna ziua!(Am 33 ani).In urma cu un an si doua luni, in urma unui accident rutier, am suferit o fractura de femur deschisa cominutiva tip II.S-a introdus tija de tip K, iar dupa cinci luni am avut o interventie la genunchiul aceluiasi picior cu diagnosticul:condromalacie gr II trohlee si rotula, plica sinoviala mediala suprapatelara si status postfractura femur stang.Am fost la control luna trecuta si medicul mi-a spus ca tija se scoate dupa o perioada de cel putin un an si jumatate(ma deranjeaza si la sold, fiindu-mi lasata putin prea sus).Am facut si fizioterapie, iar kinetoterapie fac in continuare.Problema este ca ma doare foarte tare piciorul si ma deplasez foarte greu, scarile nu pot sa le urc fara sustinere.Intrebarea mea este daca este normal dupa atata timp sa ma mai doara asa tare piciorul si dupa cat timp se scoate tija?Nici calmantele nu-si mai prea fac efectul si nici nu as vrea sa abuzez de ele.Am mai scris acest mesaj, dar nu mi s-a raspuns si as dori si eu niste pareri.Va multumesc!
30 comentarii
0
27-09-2010, ora 17:04
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
vindecarea unei fracturi de femur tine deobicei 12 saptamani, dupa aceea pacientul teoretic ar putea sa mearga normal. insa fiecare caz e diferit, faptul ca fractura era una deschisa (ar fi bine de clarificat ce inseamna "tip 2" Gustillo 2?) complica usor situatia.
ar fi bine de stiut ce tip de tija este in Dvs (tip K este Küntscher insa asta este adesea folosit pentru toate tipurile de tije femurale sau tibiale) care iarasi poate infuenta semnificativ vindecarea: intre o tija clasica nezavorita si un LFN de exemplu este o diferenta uriasa.
la noi tijele din femur deobicei se scot dupa 2 ani. insa daca aveti probleme majore cu tija respectiva, trebuie analizata ce anume produce acuzele. o tija pusa corect rar produce asemenea acuze grave dupa 14 luni. daca fractura nu este vindecata sau eventual este o infectie locala larvata pot produce dureri mari
ce inseamna ca va doare foarte tare piciorul? va referiti la soldul Dvs.? durerea s-ar localiza int-un singur punct?
daca problema este cauzata de o tija prea lunga in partea proximala ea ar fi trebuit schimbata pe una de marime potrivita
concluzia mea ar fi ca trebuie sa va duceti la un consult ortopedic, analizata in detaliu atat starea de vindecare a fracturii cat si materialul osteosintetic si luat o decizie pentru continuarea tratamentului, pentru ca la perioada petrecuta de la accident si acuzele Dvs. nu sunt normale si omul nu este facut in secolul XXI ca sa se chinuie un an jumate chiar daca traieste in romania
0
28-09-2010, ora 11:03
micky1603
Nu este medic/terapeut
micky1603
In primul rand va multumesc din suflet ptr raspunsul dat.Nu cunosc multe date in acest domeniu, am spus tot ce scrie pe biletul de externare.Tija mi-a fost introdusa la sp.Craiova, iar interventia la genunchi la sp.Militar Bucuresti(la Craiova nu am gasit pe nimeni dispus sa faca aceasta interventie).Dl.dr. de la Bucuresti a spus ca dansii nu mai folosesc de foarte multi ani astfel de tije.In plus mi-a fost lasat un fragment, fara a fi prins, sa se prinda singur de femur(la o distanta destul de maricica)S-a calusat, dar nu in totalitate.La sold simt tija cum freaca pe muschi si chiar se inflameaza local uneori, dar nu asta e problema cea mai mare.Cred ca musculatura a avut mult de suferit, fiind foarte sectionata si nu stiu daca operatia a fost prea reusita.Atunci cand merg ma doare rau.Sa fie si din cauza schimbarilor de temperatura?Am si o scurtare -a inceput de la 1, 5 cm-dar cred ca a evoluat.Va multumesc inca odata ptr raspunsul dat si timpul acordat!
0
28-09-2010, ora 21:29
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
dupa cele descrise, cred ca este vorba despre un Küntscher clasic nezavorit. aceste tije aveau o indicatie limitata, neputand garanta stabilitatea in lungime si axa a membrului. scurtarea se datoreaza probabil din faptul ca partea proximala a femurului la incarcare a alunecat pe tija spre distal si astfel tija a devenit relativ lunga. deobicei cu tijele moderne zavorite nu este necesar sa prinzi toate fragmentele, fixezi tija in partea proximala si cea distala a femurului, intre cele doua nu este important cate fragmente sunt, cu timpul se vor prinde. este preferabil ca focarul fracturii sa nu fie deschisa, deci tija sa se introduca cu o metoda inchisa cu ajutorul roentgen TV-ului. probabil la Dvs a fost o repozitie deschisa din moment ce "musculatura a avut mult de suferit, fiind foarte sectionata".
in fine eu as propune un consult la un ortoped-traumatolog cu experienta, trebuie analizata in detaliu situatia, daca fractura este vindecata sau nu. daca este o fractura vindecata si un membru scurtat cu mai mult de 2cm, eu la varsta asta as schimba tija pe un LFN, as face o osteotomie in Z undeva pe metafiza distala si as lungi femurul in jurul tijei cu diferenta dintre membre dupa care l-as zavori static, daca diferenta este mare as face si o plastie cu spongiosa luata din creasta iliaca. dupa acesta, daca totul merge in ordine, scoaterea tijei vine in calcul dupa 2 ani. metoda este destul de complicata insa da rezultate bune in asemenea cazuri
nu stiu ce posibilitati sunt in romania insa la 33 de ani trebuie facut ceva
0
30-09-2010, ora 21:17
micky1603
Nu este medic/terapeut
micky1603
VA MULTUMESC!.Pare foarte complicat ce spuneti dvs.Imi dau seama ca sunteti medic ortoped, dar nu mi-am dat seama daca practicati in Romania sau in alta tara.Daca sunteti in Romania as dori sa luam legatura si eventual sa vin la un consult.Pentru inceput as putea sa va trimit cateva radiografii sa va dati si dvs. cu parerea.Daca ati vrea sa-mi trimiteti mail-ul dvs.pentru a trimite pozele. -*



(*modificat de administrator)
0
01-10-2010, ora 00:24
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
eu din pacate nu lucrez in romania, asa ca practic nu va pot ajuta, daca doriti pot sa spun parerea despre radiografii insa de mult nu lucrez in Romania si din aceasta cauza nici sa va recomand pe cineva din tara nu as avea curajul
0
02-10-2010, ora 14:50
micky1603
Nu este medic/terapeut
micky1603
Va multumesc din suflet pentru atentia acordata!In ce tara sunteti medic, daca nu sunt prea indiscreta?Austria sau Germania cumva?Sunt mai accesibile.
0
03-10-2010, ora 22:22
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
nu trebuie sa va ganditi asa departe. eu sper ca problema acesta se poate rezolva si in romania, daca cumva nu gasiti pe nimeni in tara, centre universitare din ungaria (de exemplu Szeged care este la cel mult 50 de km de la granita) pot oferi un nivel profesional suficient de inalt ca sa va poata rezolva problema, si la un pret mult mai rezonabil ca in germania. succes
0
04-10-2010, ora 13:14
micky1603
Nu este medic/terapeut
micky1603
VA MULTUMESC FRUMOS!
0
08-10-2010, ora 09:50
micky1603
Nu este medic/terapeut
micky1603
Am fost ieri la sp.Foisor din bucuresti si d-l dr. a spus ca trebuie reintervenit pentru scoaterea tijei si introducerea altei tije.Fractura nu este destul de consolidata dupa un an si trei luni de la operatie.Dansul a spus ca de aceea am si astfel de dureri(este posibil?).Dupa consolidare trebuie interventie ptr alungirea femurului care are o scurtare de 3-3, 5cm.A spus ca se pot face si amandoua odata, dar este mult mai complicat, asa ca trebuie facute pe rand.Ce parere aveti?
0
08-10-2010, ora 15:18
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
tija care probabil aveti in momentul acesta (Küntscher clasic nezavorat) lasa fragmentelor o posibilitate de miscare, daca fractura nu este vindecata fragmentele se misca la fiecare incarcare (poate fi si o miscare foarte mica, insa creaza tensiune in os si tija), care poate produce o durere locala. o fractura daca nu se vindeca in 6 luni este o vindecare prelungita (dupa unii chiar dupa 3 luni), trebuie analizata situatia, ce anume nu lasa sa se vindece osul? poate fi lipsa stabilitatii, insuficienta de circulatie locala, infectie etc. dupa analiza radiografiei colegul a mers pe idea ca marind stabilitatea in focarul fracturii, acesta se va vindeca, de acea vrea sa schimba tija pe una mai performanta (cum v-am zis si eu mai inainte). ca sa faci ambele interventii deodata este clar mai complicat (depinde foarte mult si de natura fracturii, pe care colegul a vazut pe radiografie, si va si examinat, deci el stie mult mai multe). daca cele doua interventii se vor face in doua faze, este probabil mai sigur, insa si timpul de vindecare va fi mai lung (pentru ca si dupa schimbarea tijei, si dupa lungirea femurului veti avea nevoie de un timp de recuperare). ca si concluzie: medicul operator decide in functie de radiografii si de starea generala a pacientului daca va face ambele interventii deodata, ambele metode au si avantaje si dezavantaje, cel mai important este ca sa vi se rezolve odata frectura respectiva si sa va puteti intoarce la viata normala
0
08-10-2010, ora 17:27
micky1603
Nu este medic/terapeut
micky1603
Sper ca pana la urma sa fie totul bine si sa pot si eu merge la fel sau aproape la fel ca inainte.Va doresc multa sanatate si numai bine.Va multumesc!
0
15-11-2010, ora 17:54
micky1603
Nu este medic/terapeut
micky1603
Sunt la doua saptamani dupa operatie si pot sa spun ca sunt foarte multumita.Deja la scurt timp dupa, pot sa ma misc mult mai usor si sa nu mai am astfel de dureri.Mai am usoare dureri la sold(cred ca si din cauza inciziei)si in zona fracturii, care am inteles ca o sa le mai am pana se consolideaza bine.In concluzie pot sa spun ca imi este mai bine si sunt mult mai optimista.Ii multumesc din suflet dl-lui dr Noveanu pentru interventie si dl-lui "adamantium", cel care mi-a raspuns pe forum.
0
08-03-2011, ora 10:38
mihaela iliut
Nu este medic/terapeut
mihaela iliut
Buna ziua, tatal meu a avur un mic acident pe data de 29.12.2010 in urma caruia s-a ales cu o fractura cervico - trohanteriana femur stang. S-a intervenit chirurgical pe data de 31.12.2010 sub a.generala iv realizandu-se reducerea fragmentelor de fractura si fixare prin Osteosinteza CM retrograda cu 2 tije ender sub control RXTV (F+P). Pe 15.02.2011 a fost internat deoarece tijele care au fost puse incepusera sa se vada prin genunchi si mai aveau putin pana iesau prin piele. A fost operat si i sai fixat la loc. Dupa 3-4 zile tijele au iesit iarasi. Intreberea mea este : cat rtebuie sa mai stea cu tijele in picior? Va multumesc din suflet.
0
08-03-2011, ora 16:21
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Acest tip de procedeu nu se mai utilizeaza in lumea civilizata de zeci de ani, fiind inlocuit de montaje stabile (de gen DHS, cui Gamma, PFN, etc), ce permit o consolidare anatomica, fara complicatii si mai ales permit reluarea mersului chiar din prima zi post-operator, cu sprijin pe membrul operat.
Prin urmare, acum este cam tarziu de discutat o astfel de optiune, insa nu este total exclusa.
Cu stima,
Marius uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
08-03-2011, ora 17:47
mihaela iliut
Nu este medic/terapeut
mihaela iliut
Acestea sunt spitalele din Romania. Asta este, ce mai putem face? Cat trebuie sa mai tina tijele? Va multumesc ca mi-ati raspuns asa repede la primul mesaj. Sper sa primesc raspuns si la acesta.
O zi buna.
0
08-03-2011, ora 21:11
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Principial tijele trebuie extrase, si in functie de consolidarea radiologica se va decide osteosinteza cu un implant modern sau mentinerea situatiei actuale.
Cu stima,
Marius uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
09-03-2011, ora 10:31
mihaela iliut
Nu este medic/terapeut
mihaela iliut
Va multumesc din suflet.
O zi buna.
Cu respect
Mihaela Iliut
0
03-11-2011, ora 17:08
GYA GYA 23
Nu este medic/terapeut
GYA GYA 23
BUNA ZIUA MA NUMESC GEORGIANA SI IN URMA CU 5 LUNI AM AVUT UN ACCIDENT DE MASINA IN URMA CAREIA AM SUFERIT MULTIPLE FRACTURI PRINTRE CARE SI FRACTURA DE FEMUR SI DE SOLD SI DEPLASAREA ROTULEI DE PE GENUNCHI AM SUFERIT 2 OPERATII LA ACELASI PICIOR SI MI SA INTRODUS O PLATINA IN PICIOR PROBLEMA MEA ESTE CA FAC FIZIOTERAPIE DAR NU POT SA IMDOI GENUNCHIUL MAI MULT DE 100 DE GRADE FARA SA AM DURERI FOARTE MARI SI FARA SA IL FORTEZ FOARTE TARE SI AS VREA SA STIU DE CE SI DACA O SA IL POT INDOI VREODATA CA INAINTE LA MAXIM ADICA 180 DE GRADE SPER SA IMI RASPUNDETI IN CURAND PENTRU CA MAI AM SI ALTE NELAMURIRI IN LEGATURA CU ALTE FRACTURI ALE PICIORULUI (STANG) AM UITAT SA VA MENTIONEZ CA TIMP DE 3 LUNI DE ZILE NU AM VOIE SA CALC PE PICIORUL OPERAT
0
03-11-2011, ora 20:07
GYA GYA 23
Nu este medic/terapeut
GYA GYA 23
As dori sa va mai precizez ca mai am o problema la glezna piciorului (stang) mai exact la laba piciorului a fost rupta laba piciorului in doua (asa mi sa spus) si de atunci a ramas umflat si nu prea pot sa il misc si am dureri foarte mari cand il misc am facut radiografii si doctorii au spus ca nu am nimic ca este normal sa fie umflat si sa ma doara si ca o sa se desumfle cu timpul dar totusi au trecut 5 luni de atunci si a ramas la fel va multumesc si astept raspunsurile dumneavoastra cat mai urgent. inca ceva eu stau de 3 ani in Cipru si accidentul si operatiile le-am facut tot in Cipru si nu va pot spune cu exactitate diagnosticul care lau scris doctorii pe hartie cand mau externat pentru ca nu stiu sa citesc in limba greaca ci doar sa vorbesc doar atat stiu mia tradus o prietena care sta de foarte multi ani in Cipru ca am avut POLIKATAGMATIA (inseamna multiple fracturi) asta va pot spune sigur 100% si inca ceva am uitat sa va precizez varsta mea am 25 de ani accidentul lam avut cu masina pe data de 5 iunie 2011 va multumesc si astept sa imi raspundeti cat mai urgent.
0
14-02-2013, ora 14:55
j0hniee
Nu este medic/terapeut
j0hniee
Buna ziua, am cazut la fotbal pe cot, am fost operat cu diagnosticul: fractura trohlee+capitelum drept, cominutiva, cu deplasare si fractura olecran drept cu deplasare minima, mi s-a pus o placa de reconstructie cu 7 suruburi, si 3 brose k inern, am mana in atela de 1 luna asa mi-a zis doctorul iar acum am 1 saptamana de cand fac recuperare e foarte greu.abia misc mana 10-20 grade fac si kinetoterapie de 1 sapt, imi puteti spune daca e normal?? si daca e chiar asa grea recuperarea?va multumesc si astept raspuns
0
15-02-2013, ora 14:26
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Din pacate, este vorba despre fracturi extrem de severe din punct de vedere al prognosticului functional, iar recuperarea este mult mai dificila chiar decat va imaginati.
Trebuie sa insistati enorm pe kineto-terapie (multe luni de zile), ca fiind singura solutie de a va apropia de o normalitate functionala a cotului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
16-02-2013, ora 13:22
j0hniee
Nu este medic/terapeut
j0hniee
ahaa..deci e cam complicata treaba..si aveti idee cam cat la suta imi pot recupera mana?sau asta depinde de kineto-terapeut??va multumesc mult pentru raspuns
0
16-02-2013, ora 13:42
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este absolut imposibil de apreciat prognosticul functional al acestor fracturi.
In orice caz, depinde in mare masura nu atat de kineto-terapeut, cat de perseverenta D-voastra in acest sens.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
16-02-2013, ora 13:45
j0hniee
Nu este medic/terapeut
j0hniee
va multumesc pentru raspunsuri va doresc un weekend placut !!
0
18-02-2013, ora 23:45
j0hniee
Nu este medic/terapeut
j0hniee
buna seara din nou..e in regula daca mi se scot brosele dupa 6 saptamani de la operatie??si tot de 6 sapt stau cu mana in atela.o dau jos doar pentru kineto-terapie.ce parere aveti?multumesc
0
19-02-2013, ora 08:44
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Asa dupa cum va precizam, raspunsul depinde de cunoasterea situatiei pre-, intra- si post-operatorii, de datele D-voastra personale dar mai ales de stabilitatea montajului de osteosinteza, constatata intra-operator.
La modul ideal se monteaza un montaj de osteosinteza stabil (1-2-3 placi cu suruburi) care permite mobilizarea cotului inca din prima zi post-operator (imobilizarea gipsata este total de evitat in fracturile cotului, deoarece provoaca ankiloza cu care va confruntati, aproape imposibil de recuperat).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
05-04-2013, ora 22:28
Aadrianaa
Nu este medic/terapeut
Aadrianaa
Buna seara!
Numele meu este Adriana si in urma cu un an, in urma unui accident, m-am ales cu o fractura de clavicula dreapta cu deplasare. Am suferit o interventie chirurgicala in urma careia mi s-a introdus o tija fixata cu 6 suruburi. Vroiam sa va intreb daca este absolut necesar sa ma mai operez o data pentru a mi se scoate tija sau nu este nicio problema daca raman cu ea? Si dupa cat timp este indicata aceasta operatie? Este prea mult un an si jumatate?
Va multumesc!
0
07-04-2013, ora 11:54
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
deobicei la persoane tinere se recomanda extragerea materialelor de osteosinteza dupa vindecarea fracturii. placile si suruburile moderne nu produc complicatii locale, teoretic pot ramane in corp infinit (placile clasice din otel produc o metaloza a tesuturilor din imprejurime, care dupa unii poate creste riscul unor boli maligne). problema este daca suferiti un accident si se rupe din nou osul cu placa cu tot, in acest caz o placa rupta, sau indoita poate cauza probleme majore.
placile de clavicula sunt destul de usor de indepartat, ele fiind practic palpabile sub piele. zona insa este foarte predispusa la cicatrizare keloida.
placa poate fi indepartata dupa vindecarea fracturii, deobicei dupa cel putin 6 luni.
0
07-04-2013, ora 13:44
Aadrianaa
Nu este medic/terapeut
Aadrianaa
Va multumesc pentru raspuns.
O zi buna!
0
12-05-2022, ora 12:32
alexandru-mihai
Nu este medic/terapeut
alexandru-mihai
Bună ziua am.o tija dsh în picior stang sold din anul.2019, pana acum.nu am.avut probleme dar de câteva zile.a.inceput sa ma.doara soldul stâng la operație trebuia sa scot tija dsh ? Pot trai cu ea pe viata ? Am 35 ani multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: