Dezechilibru tulburari de mers

29-08-2008
boc_corina
Nu este medic/terapeut
boc_corina
Buna ziua,
Am 28 de ani si de la 16 ani am probleme:ma dezechilibrez cand umblu, imi este greu sa imi coordonez miscarile, ametesc, vad uneori dublu.la 16 ani am fost suspecta de meningita si mi s-a facut o punctie. nu am avut decat o raceala. de atunci am probleme cu echilibru incat umblu sprijinita de cineva, fiindca nu pot. am facut investigatii:rmn de doua ori, tomografie, analize, dar nu mi s-a dat niciun tratament, decat vitamine.diagnosticul era sindrom cerebelos.mi s-a spus ca e atrofiere a creierului si nu se mai poate face nimic.totusi eu vreau sa umblu sa imi traiesc tineretea sa nu mai fiu o persoana cu handicap si sa traiesc din pensie. pana la 16 ani ma jucam, saream fugeam si de atunci e un cosmar !
va rog dati-mi un sfat, ce sa mai fac?
1 comentarii
0
23-10-2008, ora 13:24
ancuta85
Nu este medic/terapeut
ancuta85
buna corina, mama mea are probleme asemanatoare in sensul in care la un al 5lea rmn s-a vazut o atrofiere a creierului mic. Boala efectiv a debutat acum 4 ani, dar abia in vara 2008 s-a vazut la rmn. Totusi, parerea mea neavizata, dar citita mult pe internet pe siteuri de specialitate din afara, si crede-ma mai avizata ca a multor dr care habar nu aveau de asa ceva, este ca tu esti prea tanara pt avea ceva degenerativ, pt care nu se mai poate face ceva. Vroiam sa intreb daca ti-au facut analize pt scleroza multipla, pt intoxicatii, pt vasculita etc. Aceste boli enumerate sunt o parte din cele care ar putea avea ca simptomatologie ceea ce ai tu si care pot beneficia de ceva tratament macar de ameliorare. Nu te da batuta. Daca vrei poti sa imi lasi id-ul sau emailul tau si sa mai vbim.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: