doua leziuni ischemice punctiforme frontal dreapta

09-06-2014
corina2014
Nu este medic/terapeut
corina2014
De curand am facut un RMN cranio-cerebral. Rezultatul imi este neclar. Poate cineva sa-mi explice ce inseamna? 'Doua leziuni punctiforme in hipersemnal T2 si Flair, localizate in substanta alba frontal dreapta - aspect de leziuni ischemice.
Ventriculi simetrici la linia mediana, de talie normala.
Spatii lichidiene extracerebrale de aspect normal.
Ax vascular cerebral cu flux rapid.
Jonctiune cranio-spinala de aspect normal.
Orbite, sinusuri paranazale si stanci temporale de aspect RM normal.'
Am motive sa ma ingrijorez sau este ceva banal? Cum pot preveni aparitia unor noi astfel de leziuni ischemice pe viitor? De ce au aparut? Ce presupune acest lucru pe termen mediu sau lung?
Nu doresc sa ma ingrijorez fara motiv (daca nu e cazul), dar nici sa ignor o problema cat de mica aparuta care sper sa o pot remedia.
Astept raspuns. Va multumesc mult.
2 comentarii
0
12-06-2014, ora 16:17
corina2014
Nu este medic/terapeut
corina2014
Nu am niciun simptom din cele enumerate de dvs. Doar cu memoria de scurta durata nu stau prea bine, ceea ce ma ingrijoreaza. Nu retin numele unor persoane, denumiri sau alte asemenea. RMN-ul l-am facut la insistentele mele pentru ca uneori am aceste probleme de memorie (care nu sunt grave) si pentru ca aveam convigerea ca circulatia cerebrala este cauza. Medicul meu de familie a spus ca nu e cazul sa ma ingrijorez, dar acum vazand rezultatul RMN-ului a spus sa am grija sa nu ma stresez, sa ma menajez. Ma intreb de ce? Chiar am un motiv de ingrijorare? Trebuie sa consult un neurolog sau nu este cazul?
Va multumesc.
0
18-06-2014, ora 09:12
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Neurologie, SUCEAVA
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Nu este cazul sa va alarmati dar fiind probleme de natura circulatorie trebuie sa aveti grijja la factorii de risc. Acestia sunt: daca aveti anumite boli(hipertensiune arteriala, diabet zaharat, cardiopatie ischemica, coleterol marit - acestea trebuie tratate corespunzator). Trebuie evitat sedentarismul, stresul, fumatul, consumul de alcool. Mai sunt si factori de risc pe care nu ii putem modifica, cum ar fi varsta si antecedentele din familie.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.