Dupa nastere de cezariana, mi-au aparut hemoroizi

12-08-2009
patrascoiu
Nu este medic/terapeut
patrascoiu
am si eu o mica, mare problema.nu sunt in stare sa dau un diagnostic chiar daca sunt student la medicina.an mai mic adevarat.am venit in vacanta la sora mea.in spania...si dupa o nastere de cezariana, cu toate ca nare nimika dea face, iau amarut hemoroizi, adevarat ceva cam mari la fund.sambata acuma are botez la copil, si nu poate sa mearga la spital, defapt nu vrea pentru ca stie sigur ca o so bage direct in operatie la cum sunt medicii de aici, este cam cat o nuca din pacate si lung pe zona fundului, anusului, sunt externi, nu interni, nu sangereaza deloc cand merge la toaleta si nici nu o doare.insa cei externi e jale, se vaita tare de ei, si nu vrea sa mearga la spital din cauza unei internari in zi de botez.un sfat va rog, ce ar putea sa ia, sau cu ce unguent bun sa-r putea da...ceva antiinflamator sau anelgezic.? ce anume?
Multumesc!
8 comentarii
0
12-08-2009, ora 21:39
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Incercati remediile homeopate standard pt. asa ceva.: Aesculus C30 si Hammamelis C15.
Sunt descrise aici si ajuta imediat ! Le gasiti la farmacii homeopate.

Are de aface si cu ficatul: in plus Carduus Marianus C15
0
13-08-2009, ora 00:27
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
patrascoiu, pentru un student la medicina, faci cam multe greseli in exprimare, ca sa nu mai spun ca id-ul tau suna cam...aiurea!!!Incearca sa nu pretinzi ceea ce nu esti, ca oricum nu ai nimic de castigat!!
Singura solutie este sa mearga la medic!!Cum a stat pana acum, poate sa mai astepte pana dupa botez si apoi sa mearga la medic neaparat!!
0
13-08-2009, ora 07:55
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Ti-am rsp deja la celalalt post identic!
Din pacate, medicamentele/unguentele din Spania au o cu totul alta denumire comerciala, dar ti-am detaliat o schema de tratament naturala care o poate ajuta pe sora ta!

P.S. Jackie, cel mai probabil a fost "bagat in priza" cand a scris informatiile din topic, asta ar explica cel mai bine majoritatea erorilor gramaticale...si noi mai gresim! Te pup Jackie!

Scarface, ca de obicei, nu se dezice de la fi un viitor medic homeopat, bv! ;))))


In speranta ca v-am putut fi de folos, cu placere si deferenta,
N I C K;)
0
13-08-2009, ora 12:32
patrascoiu
Nu este medic/terapeut
patrascoiu
:) multumesc nick:)
jackie cand te grabesti sa scri ceva nu mai ti cont de corectitudine...da am gresit e adevarat!
poate de multe ori si tu gresesti pentru ca te grabesti, sarind peste anumite detali, ca, crativa etc...
referitor la nume(patrascoiu) poate trebuia sa pun ionut in loc de numele de familie dar mai era folosit!
nu cred ca e o rusine sa fi stundent, la o anumita facultate, chiar umf si sa faci greseli gramaticale, atunci cand te grabesti sa scri ceva...asta e:) scuze:p
multumesc oricum pentru raspuns:)
cu mult respect !
0
13-08-2009, ora 13:07
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Nick, tu esti un dragut oricum, dar pe mine nu ma inseala al 6-lea simt! ;))))))))))))))))))))))
patrascoiu, daca acesta este numele de familie al tau, atunci imi cer scuze, dar am crezut ca ai facut-o intentionat sa sune mai obscen!!(cred ca stii la ce ma refer!)
Te pup Nick!!
Pe scarface nu il pup ca poate ma molipseste cu homeopatia lui! ;)))))))))))))))
0
13-08-2009, ora 16:32
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
:)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) Jackie, nici pe mine nu ma inseala, dar nu mai scriu tot ce-mi spune The sixth sense pe forum.eu in calitate de viitor terapeut nu-mi permit sa fac corecturi decat in cazuri foarte relevante si total eronate, de intrat in situatii combative nici nu se mai pune problema...poate sa izbucneasca si al 3-lea razboi mondial pe Romedic...nu mai intervin decat daca cineva Il jigneste pe Dumnezeu, atat!

Cu placere Ionut (ai un nume foarte frumos; ai putea sa-ti schimbi id-ul asa: IonutUMF sau Ionut si anul de nastere etc.).

Te pup si eu Jackie, esti o nebunica frumoasa!
Pe Ionut si pe Scarface ii salut...aveti grija de voi (mult succes Ionut la facultate si sedere placuta in Spania!)...


In speranta ca v-am putut fi de folos, cu placere si deferenta,
N I C K;)
0
13-08-2009, ora 18:55
patrascoiu
Nu este medic/terapeut
patrascoiu
nick :) esti un om foarte calm:) e un lucru bun asta...sper sa nu o iei razna de la invidia ce e in spitale.de la brigadieri, asistenti pana la doctori...unde e ce-a mai mare:)
esti un om bun:) si multumesc pentru raspunsuri
jack nu face nimika:) numele asta l-am mostenit:)
noroc, sanatate!
0
13-08-2009, ora 19:19
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Ufffffffffff, Ionut, sunt, dar minunea de a fi 100% calm se intampla de curand (de aproximativ 2 luni) si asta numai datorita lui Dumnezeu...inainte...faceam si crize de isterie!
Din fericire eu nu voi fi nevoit sa lucrez in spitale, Slava Domnului, iar in ceea ce priveste invidia, o URASC! In septembrie incep cursurile pt a deveni terapeut cu acte in regula (o terapie complementara pe care inca nu o precizez) si asa voi putea sa ajut oamenii fara acuze din partea unora si fara a sta cu teama ca cineva-candva nu va dori sa tina cont de sfatul meu doar pt simplul fapt ca la profil nu scrie 100% medic/terapeut, de parca o diploma iti asigura si cunostinte. Valoarea nu tine cont de varsta, ci de intelepciune...iar intelepciunea ca de altfel TOT vine de la Bunul Dumnezeu!

Cu mare placere! Ai grija de tine si Dumnezeu sa te binecuvanteze impreuna cu toata familia! Salut;)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Alăptarea după cezariană
  • Cezariana a fost asociată cu o creștere a cazurilor de avort și sarcină ectopică
  • De ce apar hemoroizii?
  • Copiii născuți prin cezariană pot prezenta un risc mai ridicat de obezitate
  • Numărul tot mai ridicat de cezariene ar putea avea impact asupra evoluției
  • Dacă stai mult pe toaletă faci hemoroizi?
  • Ce sunt hemoroizii, de ce apar și alte întrebări frecvente despre hemoroizi
  • Hemoroizii se pot vindeca spontan (fără tratament)?
  • Sunt cremele pentru hemoroizi eficiente?
  •