Durere apăsătoare în zona inimii

06-06-2021
LarisaMihaela
Nu este medic/terapeut
LarisaMihaela
Buna ziua ! De 5 zile am palpitatii și un fel de apăsare în zona inimii, transpirații, mai mult în palme. Am făcut și un set de analize în care toate au ieșit bine numai colesterolul mărit. Urmez un regim, știind că poate afecta și inima.. ideea este ca simt presiunea aia chiar și atunci când inspir. Probabil ma și panichez foarte tare, pentru că ori simt "durerea" asta tot timpul ori mi se pare. Si in unele poziții, mai mult pe partea stângă. Adorm și ma trezesc cu fel de fel de gânduri.. Si ma rog sa treaca și ziua asta bine pana maine, cand voi merge sa fac un ekg. Pana atunci, poate ma poate liniștii cineva.. ?
3 comentarii
0
06-06-2021, ora 13:33
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
In lipsa unui diagnostic fizic, sunt somatizari de anxietate.
0
06-06-2021, ora 14:41
LarisaMihaela
Nu este medic/terapeut
LarisaMihaela
M am gândit..cum mai am unele momente în care cred ca am un fel de depresie chiar, dar nu m am gandit ca poate duce atat de departe..sa mi afecteze asta
0
06-06-2021, ora 20:46
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Faceti orientativ un test de anxietate si un test de depresie pe net.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar palpitatiile?
  • 5 obiceiuri pentru o inimă sănătoasă
  • Tratamentul timpuriu al durerii în piept poate salva vieți
  • Palpitații - când ar trebui să-ți faci griji?
  • Durerea cardiacă - de ce, când și cum apare?
  •