Durere articulatie picior-bazin | Forumul Medical ROmedic

Durere articulatie picior-bazin

22-03-2014
edudin
Nu este medic/terapeut
edudin
Buna ziua! Am 16 ani, 1, 71 si 69kg, sunt baiat. De ieri simt durere la bazin, la articulatia bazinului cu piciorul drept, in special cand stau in picioare, dar si cand fac anumite miscari de flexie laterala. Este cumva din cauza faptului ca-mi las greutatea pe piciorul drept? [de trei saptamani am piciorul stang in aparat ghipsat, fiindca mi-a fugit rotula]. Nu stiu ce sa fac. Durerea nu este foarte puternica, insa exista un discomfort si m-am cam speriat. Ce ar trebui sa fac?
Va multumesc pentru raspunsuri!
2 comentarii
0
22-03-2014, ora 16:21
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Imobilizarea gipsata a determinat supra-solicitarea membrului pelvin contra-lateral, de unde durerea descrisa.
Intrebarea este alta: de ce aveti imobilizare gipsata pentru o luxatie a rotulei??Colegii din tarile occcidentale recurg doar la o orteza de "centrare a rotulei" timp de 6 saptamani, care permite miscarile articulare si mersul cvasi-normal.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
22-03-2014, ora 19:14
edudin
Nu este medic/terapeut
edudin
In urma.consultului facut la Spitalul Grigore Alexandrescu, doctorul mi-a.pus pentru patru saptamani piciorul in ghips.. acum, sa ma alarmez? Va trece durerea? Sa stau mai mult in pat? Va multumesc si imi cer scuze, dar sunt foarte speriat...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Prevenirea È™i tratamentul durerilor articulare
  • Preparate topice pentru ameliorarea durerilor articulare
  • Dureri articulare generalizate cronice (persistente, nu trec)
  • Dureri articulaÈ›ii - durerea în mai multe articulaÈ›ii
  •