Durere gat pulsativa

08-03-2012
Sorin83
Nu este medic/terapeut
Sorin83
Am aceasta problema de macar 10 ani, dar din moment ce nu e chair asa deranjanta nu am dat mare importanta.

Odata la 1-2 luni de obicei dupa o pozitie inconfortabila pe scaun sau pat incepe o durere abia imperceptibila la gat in partea dorsala, de obicei partea stanga(in plan vertical) pe la mijlocul gatului(plan orizontal) ce pulseaza evident odata cu pulsul :)
Durerea se intensifica pe masura ce ziua continua, ajungand spre seara la durere destul de severa incat nu ma mai pot concentra si devin iritabil. Anumite pozitii a capului intins sau sezand scad durerea aproape la 0 dar revine imediat ce ma misc parca mai dureros., dar cu cat tdureaza mai mult durerea migreaza si in partea dreapta si e greu de gasit o pozitie fara durere.Singurul leac pe care l-am gasit si care e eficient 100% e un somn de macar 5-6 ore, am incercat si somn de dupa amiaza de 2-3 ore si nu functioneaza 100%
evident ca am incercat comprese reci, dusuri fierbinti, miscari ale gatului, ridicari/coborari ale a gatului din pozitie culcat majoritatea amelirioreaza pe scurt timp durerea., am incercat pana si o pastila de tensiune de la parinti si in loc sa ajute a fost prima data cand nu mi-a trecut dupa un somn 'de noapte', a fost nevoie sa astept seara urmatoare sa dorm ca sa imi treaca.

Multumesc ca a-ti avut rabdarea sa cititi.
1 comentarii
0
09-03-2012, ora 00:08
Sorin83
Nu este medic/terapeut
Sorin83
Mentionez ca nu am alte dureri, chiar as spune ca sunt foarte sanatos, in afara de o raceala de 1-2 ani nici macar banalele durereri de cap nu am.
Am 28 de ani, poate e relevant cumva.
Adaugă un comentariu / răspuns

23-11-2021, ora 13:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medic Chat
Întreabă un Neurolog online
Rapid    Confidențial    Anonim
Cu Medic Chat ai peste 200 doctori din 40 specialități medicale.
Întreabă un doctor acum!
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • E voie să faci sport dacă te doare în gât?
  • Cum să-ți relaxezi rapid gâtul
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.