durere in gat cronica

21-01-2010
mirelandra
Nu este medic/terapeut
mirelandra
V-as fi recunoscatoare daca m-ati putea ajuta in aceasta problema:ma doare gatul de foarte multi ani de aproximativ 8.Simptomele sunt :durere de gat incepand din partea de sus a gatului pana jos( faringe presupun), cel mai tare dimineata, dar si pe parcursul zile.Am tuse neproductiva si simt o senzatie de uscaciune. Cand a inceput sa ma doara am mers la medicul de familie, care a spus ca am rosu in gat, si mi-a dat medicamente.Dupa un timp daca a vazut ca nu-mi trece mi-a dat medicamente foarte tari, in urma carora m-am ales cu gastrita.Am rugat-o sa-mi dea trimitere la ORL, unde nu doctorul a spus sa-mi scot polipii, dar de amigdale nu a spus nimica desi ma dureau erau si sunt foarte mici neavand pete sau puroi pe ele.Au mai urmat medicamente din partea doctorului de familie. Am stat o perioada asa, apoi am cerut trimitere sa fac o endoscopie, unde s-a descoperit ca am gastrita, iar un medic m-a intrebat daca tusesc si i-am raspuns ca da, dupa care m-a trimis la alergologie.Unde am primit si mai multe medicamente si un spray Singulair.Din cauza medicamentelor mi-a fost foarte rau si am hotarat sa nu ma mai duc neavand nici un efect (pozitiv). Mi-e frica sa nu am vreun streptococ, nu stiu ce sa fac. MULTUMESC ANTICIPAT
6 comentarii
0
21-01-2010, ora 23:47
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimată d-nă,

Medicul gastroenterolog nu a precizat nimic dsp existenţa unui reflux gastro-esofagian?
0
22-01-2010, ora 10:14
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Mergi la un medic homeopat cu experienta care practica homeopatia clasica (unitara) nu prescrie mai mult de 2 remedii deodata.
Intreaba-l mai intai daca practica homeopatia clasica si cate minute v-a dura consultatia. Daca zice la prima intrebare nu sau consulattia dureaza mai putin de 45 de minute si iti prescrie mai mult de 2 remedii deoadata acel medic nu practica homeopatia si este putin probabil ca te va ajuta tratamentul.
Daca imi spui in ce oras locuiesti iti pot recomanda eventual pe cineva.
Sunt multi oameni care au infectii la amigdale fara sa apara in sange (a fost si cazul meu).
Nu te-as sfatui sa mai faci vreun tratament medicamentos ca iti vor dauna si maimult, ca si cele dinainte.
Acump probabil ar trebuie sa-ti tratezi gastrita mai intai.
0
23-01-2010, ora 11:51
mirelandra
Nu este medic/terapeut
mirelandra
multumesc foarte mult. Nu, medicul gastroenterolog nu a precizat nimic dsp existenţa unui reflux gastro-esofagian, , problema pe care o am a aparut inainte de gastrita si am facut si tratament cu omez, timp in care tot ma durea gatul. Sunt din Zalau.
0
21-11-2015, ora 19:10
marian geo
Nu este medic/terapeut
marian geo
Mirelanda vreau sa stiu ce ai rerolvat si cum teai tratat de durerea din gat ! sunt oare cum intro situatie asemanatoare si nu stiu ce sa mai fac
0
21-11-2015, ora 19:10
marian geo
Nu este medic/terapeut
marian geo
Mirelanda vreau sa stiu ce ai rerolvat si cum teai tratat de durerea din gat ! sunt oare cum intro situatie asemanatoare si nu stiu ce sa mai fac
0
01-11-2018, ora 21:48
anamariadinu
Nu este medic/terapeut
anamariadinu
Si eu as dori sa stiu daca ai rezolvat.
Si eu am aceleasi simptome
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Arsuri în gât - cauze, tratament și sfaturi utile
  • Remedii populare pentru durerea în gât
  •